Расизм на матчі "Шахтар" – "Динамо": що сталося, реакція та ймовірне покарання G

Уболівальники "Динамо" нібито імітували звуки мавп
Фото: fcdynamo.kiev.ua

10 листопада у другому таймі поєдинку 14-го туру чемпіонату України між "Шахтарем" та "Динамо" на ОСК "Металіст" у Харкові вболівальники виявили расизм до гравців донецької команди. На знятих на трибунах відео чути, що фани київської команди імітували звуки мавп на адресу бразильських гравців "Шахтаря" Дентіньйо і Тайсона. Видання "ГОРДОН" докладно розповідає, що сталося, як на інцидент реагували клуби та інші спортсмени і чим він загрожує порушникам.

Що сталося

За інформацією телеканала "2+2", у другому таймі люди, які перебували в секторі фанатів "Динамо", почали освистувати бразильського нападника "Шахтаря" Дентіньйо і пародіювати звуки, які видають мавпи. Футболіст звернув на це увагу головного арбітра матчу Миколи Балакіна. Той, зі свого боку, попросив диктора стадіону оголосити, що якщо це не припиниться, то матч буде зупинено.

Фото: shakhtar.com

На 74-й хвилині гри бразильський півзахисник "Шахтаря" Тайсон порушив правила проти Артема Шабанова поблизу фанатського сектору "Динамо" і, мабуть, почув образи на свою адресу. Бразилець показав уболівальникам київського клубу середній палець і вибив у них м'яч. Після цього головний арбітр, як і попереджав, зупинив гру.

[MULTIMEDIA][/MULTIMEDIA][MULTIMEDIA_DESCRIPTION]Відео: footballua.tv[/MULTIMEDIA_DESCRIPTION]

На відео, які опублікував сайт ТСН, чути, як деякі фанати "Динамо" дійсно видають звуки, які характерні для мавп, на адресу Тайсона.

[MULTIMEDIA]

[/MULTIMEDIA][MULTIMEDIA_DESCRIPTION]Відео: tsn.ua[/MULTIMEDIA_DESCRIPTION]

Окрім того, уболівальники кричали в бік донецьких футболістів: "А ну-ка, давай-ка, у...бывай отсюда!"

[MULTIMEDIA]

[/MULTIMEDIA][MULTIMEDIA_DESCRIPTION]Відео: tsn.ua[/MULTIMEDIA_DESCRIPTION]

Дорогою в підтрибунне приміщення Дентіньйо і Тайсон не стримували сліз, а гравці "Динамо" і "Шахтаря" втішали бразильців.

Фото: shakhtar.com

Фото: FC SHAKHTAR / Facebook

Арбітр матчу зробив ще одне оголошення для вболівальників: якщо образи триватимуть, то матч буде скасовано.

Гравці "Динамо" підійшли до фанатського сектору своєї команди і поговорили з уболівальниками. Після цього глядачі заспокоїлися.

Головний арбітр матчу відновив гру, а Тайсон дістав червону картку за неспортивну поведінку.

Реакція

Після закінчення матчу проти "Динамо" "Шахтар" на своєму офіційному сайті опублікував заяву про інцидент.

"Шахтар" виступає категорично проти будь-яких проявів расизму, расової дискримінації, ксенофобії та пов'язаної з цим нетерпимості. Не може бути жодного виправдання тим, хто заподіює образи, ґрунтуючись на кольорі шкіри, релігійних і політичних переконаннях... Закликаємо футбольні органи, клуби зупинити расизм на стадіонах", – ідеться в заяві.

Офіційний Twitter "Динамо" за пів години після закінчення поєдинку написав: "Футбол – не місце расизму".

Увечері 10 листопада офіційний сайт "Динамо" також опублікував заяву щодо подій під час матчу проти "Шахтаря".

"Численними ЗМІ поширено офіційну заяву менеджменту одного з футбольних клубів – учасників матчу, у якій безапеляційно звинувачуються вболівальники нашої команди, які нібито вчинили расистські та ксенофобські дії... Поділяючи занепокоєність наших донецьких колег у питаннях щодо дотримання норм людської моралі на спортивних аренах, уважаємо поспішним твердження про заздалегідь визначену провину вболівальників, тоді як розслідування обставин цієї справи ще навіть не розпочалося", – написано в заяві.

У київському клубі зазначили, що з нетерпінням чекають початку слідства, готові всебічно допомагати в ньому і, у разі доведення провини, будуть вживати всіх можливих заходів для подальшої ізоляції цих осіб "не лише від футболу, а й від суспільства".

У ніч на 11 листопада Тайсон на своїй сторінці в Instagram уперше прокоментував епізод із фанатами "Динамо".

"Люблю свою расу, борюся за свій колір, усе, що роблю, – для нас, для любові. Я ніколи не замовкну перед обличчям такого нелюдського і жалюгідного акту. Мої сльози були від обурення, неприйняття і безпорадності, що я не можу нічого зробити в цей момент. Але ми рано вчимося бути сильними і готові боротися. Боротися за наші права і рівність... Дякую за всі повідомлення підтримки. Ми продовжуємо боротися. "Ні" расизму", – написав Тайсон.

Також бразилець зазначив, що "в расистському суспільстві недостатньо не бути расистом, ми маємо бути антирасистами. Футбол має потребу в більшій повазі, світ має потребу в більшій повазі".

Із засудженням інциденту виступили й інші відомі спортсмени, зокрема нападник французького ПСЖ Неймар, захисник італійської "Роми" Хуан Жезус, нападник іспанського "Реала" Вінісіус Жуніор, півзахисник німецької "Баварії" Філіппе Коутінью та багато інших.

Експартнер Тайсона із "Шахтаря" та збірної Бразилії Фернандіньйо, який наразі виступає за англійський "Манчестер Сіті", на своїй сторінці в Instagram написав: "Не все, із чим ми стикаємося, може бути змінено. Але нічого не зміниться, якщо ми не зіткнемося з цим. Ми разом".

Депутат Верховної Ради й український борець Жан Беленюк зазначив у Facebook, що сумно бачити в українському суспільстві людей, які звеличують себе через приниження інших.

11 листопада УПЛ на своєму офіційному сайті заявила, що "засуджує будь-які вияви расизму на стадіонах і поза ними та закликає до толерантності".

"УПЛ глибоко шкодує про інцидент, який стався під час матчу між "Шахтарем" і "Динамо" 10 листопада у Харкові. Цей випадок показує, що ми маємо зміцнити діалог із клубами, щоб уникнути подібних інцидентів у майбутньому. УПЛ вірить, що компетентний дисциплінарний орган буде розслідувати цю справу як пріоритетну та притягне до відповідальності всіх залучених осіб відповідно до чинного законодавства та правил", – ідеться в заяві.

Імовірні санкції

У дисциплінарному регламенті УЄФА від 2019 року йдеться, що расистську поведінку, яку виявляють уболівальники клубу, карають під час першого ж порушення частковим закриттям трибун (сектор, у якому стався расистський інцидент).

Повторне порушення карають проведенням матчів за повністю закритих трибун, а також грошовим штрафом у розмірі €50 тис.

Третій такий епізод карають закриттям стадіону, вирахуванням очок і/або дискваліфікацією команди зі змагань.

У дисциплінарних правилах Української асоціації футболу від 2019 року ідеться, що в разі масового вияву расизму або дискримінації вболівальниками (понад п'ять осіб) до клубу застосовують санкції у вигляді грошового внеску в розмірі ₴250 тис.

Уболівальникам, які виявляли расизм, забороняють відвідувати матчі на стадіонах протягом не менше ніж двох років.

У разі повторного порушення можуть застосовувати додаткові санкції, наприклад, дискваліфікацію стадіону, проведення матчу без уболівальників або часткове закриття трибун, заборону на проведення матчу, зняття очок або усунення від змагань.

Згідно з правилами, виконавчий комітет УАФ, президент УАФ або генеральний секретар УАФ можуть доручити дисциплінарним інспекторам здійснити розслідування інциденту і передати матеріали в контрольно-дисциплінарний комітет УАФ для ухвалення рішення.