Смог над Україною. Звідки він узявся і коли це закінчиться
У соціальних мережах та ЗМІ повідомляють, що з минулих вихідних у Києві та інших регіонах України різко підвищився рівень чадного газу (СО) в атмосфері. Київська та українська влада стверджує, що якість повітря – в межах норми. "ГОРДОН" розповідає, чи дійсно повітря в Україні таке погане, як у промислових регіонах Китаю, як вплинула на ситуацію звичка спалювати опале листя й коли смог закінчиться.
Коли це почалося?
На погіршення якості повітря звернули увагу користувачі сервісу Windy.com – він дає змогу в режимі реального часу стежити за концентрацією шкідливих речовин в атмосфері. Уранці 20 жовтня про підвищення рівня чадного газу в повітрі над Україною у Facebook написав екоактивіст Євген Сойкін. “Над Україною зараз найвища концентрація CO у світі, порівнювана із промисловими районами Китаю чи Нью-Йоркською агломерацією! Але в нас і близько немає такої концентрації людей і підприємств", – зазначив він.
Удень його повідомлення перепостив голова комітету житлово-комунального господарства, благоустрою, екології та охорони навколишнього середовища у громадській раді при Київській міськдержадміністрації Олег Попенко.
Після цього на проблему звернули увагу українські ЗМІ.
Наскільки все погано?
Якщо вірити даним сервісу Windy, якість повітря в Україні жахлива. Концентрація СО в атмосфері над Україною порівнянна з Китаєм. Водночас Китай – лідер за емісією вуглекислого газу, на нього припадає майже третина світових викидів, тоді як на Україну – 0,6%.
У динаміці ситуація має такий вигляд: зони забруднення формуються вночі, досягаючи піку після опівночі; до полудня рівень чадного газу знижується, наближаючись до допустимих норм; увечері рівень CO знову починає зростати.
[MULTIMEDIA]
Схожу ситуацію показує сервіс Nullschool.
Як зазначає портал Texty.org.ua, і Windy, і Nullschool, найімовірніше, користуються даними американських супутників. Водночас, за даними європейської служби CAMS, що базуються на інформації із супутників Європейського космічного агентства, концентрація окису вуглецю над Україною не така висока.
Що каже влада?
Влада каже, що всі показники в межах норми. 21 жовтня Центральна геофізична обсерваторія (ЦГО) імені Срезневського повідомила, що "концентрації оксиду вуглецю в останні дні залишалися у своїх звичних параметрах".
“У Києві максимальні разові концентрації оксиду вуглецю на стаціонарних постах коливалися в межах 0,4–1,0 ГДК (гранично допустима концентрація), у Вінниці – 0,3–0,4 ГДК, у Харкові – 0,3–0,8 ГДК, у Кропивницькому – 0,6 ГДК. Узагалі, за останні дні концентрації оксиду вуглецю, які б характеризувалися як високі, на мережі моніторингу гідрометслужби не зареєстровані", – заявили в обсерваторії.
Проте у відповіді ЦГО виданню LB.ua від 22 жовтня зазначено, що в Києві фіксували перевищення рівня шкідливих речовин, зокрема й оксиду вуглецю.
Про те, що якість повітря в межах сезонної норми, 22-го і 23 жовтня повідомляла пресслужба Кабінету Міністрів. Водночас в уряді наголосили, що "загалом повітря в українських містах не є чистим і безпечним". “Гідрометцентр фіксує значні викиди у промислових містах, зокрема в Маріуполі, Дніпрі, Кам'янському та Запоріжжі. Основним джерелом забруднення є викиди підприємств, в інших містах – автомобільний транспорт", – зазначила пресслужба Кабміну.
У повідомленні також ідеться, що зараз в Україні зафіксовано шість осередків тління торфовищ: два – у Київській, по одному – в Житомирській, Полтавській, Чернігівській і Черкаській областях.
Крім того, в уряді нагадали, що серйозно погіршує екологічну ситуацію спалювання опалого листя: "У процесі горіння виділяється небезпечна речовина, що може викликати рак, – бензопірен. Дим виділяє діоксини, а тліюче листя – чадний газ, який блокує постачання кисню до тканин організму. Формула негативного ефекту: 1 т листя = 30 кг чадного газу".
[MULTIMEDIA]
Як сильно вплинули на стан повітря тління торфовищ і спалювання листя, у Кабміні не уточнили.
Голова Укргідрометцентру Микола Кульбіда 23 жовтня заявляв, що концентрацію оксиду вуглецю перевищено також у Львові, Одесі, Кривому Розі. За його словами, це типова ситуація для цієї пори року. "Та стурбованість, яка розповсюджувалася серед громадських організацій та ЗМІ, на наш погляд, не має суттєвих підстав. Нічого надзвичайного на території України немає", – підкреслив Кульбіда.
Отже, усе добре?
Радше ні. Осінні тумани, які зараз фіксують у багатьох українських містах, а також приземні інверсії сприяють підвищенню концентрації шкідливих речовин. "Зараз у повітрі є аерозоль із води, тонкодисперсні краплі вологи. Через це всі викиди, які підіймаються з поверхні, зависають у навколоземних шарах атмосфери. При відсутності руху повітря в будь-якому випадку акумулюються всі викиди людської діяльності: вихлопні гази, відходи виробництва та спалювання листя", – пояснювала глава відділу з питань промислових забруднень центру екологічних ініціатив "Екодія" Олена Міскун у колонці для видання БЖ.
Еколог Володимир Борейко в коментарі виданню "ГОРДОН" зазначав, що "смог протримається ще десь тиждень, а потім має змінитися погода".
Що робити, поки смог не розсіявся?
Колишня в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун радить користуватися спеціальними респіраторами. "Купувати медичні маски чи оригінальні пов'язки не треба. Якщо хочете дійсно захиститися, а не просто збільшувати паніку, то потрібен респіратор із фільтрами, і його треба регулярно міняти", – писала вона у Facebook.
Супрун також рекомендувала робити вдома вологе прибирання й користуватися денними кремами з ретиноїдами й токоферолом, які захищають шкіру від агресивного середовища.
Екологиня Олена Міскун радила залишатися вдома й зачиняти вікна. "Якщо вдома є пристрої для "промивання" повітря, такі як зволожувач або осушувач, потрібно їх увімкнути", – зазначила експертка.
Ірина Черниш, співзасновниця сервісу Saveecobot.com, який відстежує якість повітря в Україні, зазначала, що необхідно знизити активність та заняття спортом на вулиці, "адже активне дихання пришвидшує інгаляцію".