У США ввели надзвичайний стан через коронавірус. Що це означає? Головне
Президент США Дональд Трамп 13 березня повідомив про введення режиму надзвичайної ситуації, що дозволить федеральним і місцевим органам влади краще координувати дії в умовах епідемії коронавірусу. "ГОРДОН" розповідає, які заходи збирається запровадити американська влада і чи буде сам Трамп проходити тестування.
Що сказав Трамп?
На пресконференції у Трояндовому саду Білого дому 13 березня президент Сполучених Штатів Дональд Трамп оголосив про введення надзвичайного стану на всій території країни у зв'язку з поширенням коронавірусу SARS-CoV-2.
"Офіційно оголосив у країні надзвичайний стан. Мої дії відкриють доступ до $50 млрд – дуже важливої і великої суми для штатів, територій і населених пунктів нашої спільної боротьби з цією хворобою. Цим розпорядженням я настійно закликаю всі штати негайно створити центри оперативного реагування", – заявив президент.
Надзвичайний стан вводять згідно з так званим законом Стаффорда.
Закон Стаффорда було ухвалено у 1988 році. Названо за іменем сенатора-республіканця Роберта Стаффорда, який його просував. Закон дає право президенту США одноосібним рішенням доручити Федеральному агентству з управління із надзвичайних ситуацій вводити особливі заходи з ліквідації наслідків катастроф національного масштабу. Трамп за час свого президентства кілька разів користувався цим правом – під час виділення коштів на будівництво стіни на кордоні з Мексикою, для боротьби з лісовими пожежами в Каліфорнії і ліквідації наслідків повені на Середньому Заході. У зв'язку з пандемією надзвичайний стан вводять уперше з жовтня 2009 року, коли президент Барак Обама видав наказ про особливі заходи під час спалаху свинячого грипу.
Трамп зазначив, що усього планують виготовити коштом бюджету і розподілити приблизно 5 млн тестів на коронавірус. Він наполегливо рекомендував здавати аналізи тільки людям із симптомами, що відповідають хворобі COVID-19.
Указ про введення режиму надзвичайного стану наділяє міністерство охорони здоров'я новими, ширшими повноваженнями. Усім лікарням та медичним працівникам буде надано можливість проявляти максимальну гнучкість для реагування на вірус і під час догляду за пацієнтами, зазначив глава Білого дому.
У планах влади – створити мережу мобільних пунктів тестування, щоб громадяни могли здавати мазки на дослідження, не виходячи з машини, додав президент.
Як це вплине на життя американців?
Спеціальних карантинних заходів, схожих на ті, яких вживали в Китаї та Італії, Штати не вводять. Трамп підкреслив, що заборони на переміщення між регіонами не буде, хоча, за його словами, в нинішній ситуації "залишатися вдома – це непогано". Також, на думку глави Білого дому, немає необхідності закривати кордон із Канадою.
Трамп відстоював своє рішення закрити авіасполучення з Європою, хоча це призвело 12 березня до паніки на американському фондовому ринку.
Спікерка Палати представників Конгресу демократка Ненсі Пелосі у своїй заяві 13 березня зазначила, що найближчим часом парламент ухвалить законопроєкт, який дозволить оперативно реагувати на поширення коронавірусу.
"Три найважливіші частини цього законопроєкту – тестування, тестування, тестування. Закон полегшить безоплатне тестування на коронавірус для всіх, зокрема незастрахованих", – сказала вона.
Проєкт передбачає гарантовані два тижні оплачуваної відпустки по хворобі і догляду за тими, кого зачепив коронавірус, додаткові виплати по безробіттю, безоплатні сніданки для дітей, які не відвідують школи через карантин, пояснила Пелосі.
Право ухвалювати рішення про конкретні заходи з протидії епідемії надано місцевій владі. У низці населених пунктів закрито школи, запроваджено заборону на проведення масових зборів і спортивних заходів.
У штаті Вашингтон великі підприємства (наприклад, офіси Microsoft та Amazon) закликали співробітників працювати з дому.
Національна хокейна ліга перервала сезон через епідемію.
14 березня в Каліфорнії закривають найбільший парк розваг Disneyland.
Яка ситуація із захворюваністю у США?
За даними Центру з контролю захворювань на вечір 13 березня, на території Сполучених Штатів було 1629 позитивних тестів на COVID-19. Ще 49 американців заразилися за кордоном. 41 людина померла.
Найбільша кількість летальних випадків – у штаті Вашингтон на північному заході країни (31).
Коронавірус поширений у всіх штатах, крім Айдахо, Алабами, Аляски та Західної Вірджинії.
Від початку березня фіксують різкий сплеск кількості хворих.
А сам Трамп пройде тест?
На пресконференції відразу кілька журналістів цікавилися переговорами президента з бразильським колегою Жаїром Болсонару. В одного з членів бразильської делегації, який фотографувався із Трампом, виявили коронавірус. У Болсонару також підозрювали зараження.
"Я не знаю джентльмена, про якого ми говоримо. Гадки не маю, хто він, не бачив знімків. Іноді я роблю сотні фотографій на день, і того вечора зробив сотні фотографій. Тож я просто не знаю. Я спілкувався із президентом Болсонару, напевно, дві години, але у нього негативний результат [тесту на коронавірус]", – сказав Трамп.
Репортери продовжували запитувати, чи мають глава Білого дому і віцепрезидент Майк Пенс здати аналізи, оскільки їхній контакт із хворим був очевидним. 12 березня в адміністрації стверджували, що в тестах немає необхідності.
Відбувся такий діалог Трампа з журналістом.
Запитання: Медики кажуть, що у вас може бути захворювання, навіть якщо немає симптомів. Ви виявляєте егоїзм, не проходячи тестування і наражаючи на небезпеку...
Трамп: Ну я не говорив, що не збираюся проходити тестування.
Запитання: То ви збираєтеся?
Трамп: Швидше за все, так. Найімовірніше.
Запитання: Як ви вважаєте, коли це станеться?
Трамп: Не з цієї причини, а тому, що я думаю, що зроблю це в будь-якому разі. Досить скоро.
Запитання: Ви дасте нам знати про результати?
Трамп: Ми працюємо над цим. Складемо графік.