"Війна з Україною в тій чи іншій формі неминуча". Про що говорили Гіркін і Навальний на дебатах
20 липня російський опозиціонер Олексій Навальний зустрівся в прямому ефірі на дебатах із колишнім "міністром оборони ДНР" терористом Ігорем Гіркіним (Стрєлковим). Навальний пояснив, чому війна з Україною "знищує економіку Росії", а Гіркін розповів, чому він покинув Донбас і вважає зрадниками нинішніх ватажків "ДНР" і "ЛНР". "ГОРДОН" зібрав найяскравіші висловлювання учасників дебатів.
Ініціатором дебатів був колишній "міністр оборони" терористичної організації "ДНР" Ігор Гіркін, який публічно кинув виклик опозиціонеру Олексію Навальному.
Російський журналіст Олександр Сотник написав, що в дебатах "переконливу перемогу здобула нудота", а Навальний для нього відтепер "ніякий не опозиціонер", а той самий Гіркін, тільки "не для шакалів, а для хом'ячків".
Опозиціонер Костянтин Боровой висловив презирство до Навального за "публічне покривання та відмазування вбивць", фінансист і блогер Слава Рабінович побажав підписникам у Facebook "до ранку забути, а тому, хто не бачив, ніколи не дивитися" дебатів.
Український політолог Тарас Березовець уважає, що "в дебатах ФСБ і ГРУ зафіксовано товариську нічию". На думку українського журналіста Костянтина Усова, у дебатах між Навальним і Гіркіним переміг президент РФ Володимир Путін.
Про Захід
Навальний:
Тема нормалізації відносин із Заходом – вона теж багато в чому демагогічна. Ці країни завжди будуть діяти у своїх інтересах, Трамп буде діяти в інтересах США, і Європа буде дуже рада, якщо ми справді почнемо позбуватися становища сировинного придатка. Тому нам не потрібно думати про те, як нормалізувати відносини із Заходом. Нам потрібно думати про те, як нормалізувати нашу країну.
Гіркін:
Я не бував у країнах Заходу, я взагалі не бував у Європі, за винятком Югославії під час Боснійської війни та проїздом в Угорщині. Один раз іще був у службовому відрядженні в Румунії, теж по службі, під час Косовської війни 1999 року, зовсім недовго. Усе. Ні в яких більше країнах Заходу я не бував.
Про війну на Донбасі
Навальний:
- Війна на Донбасі, яку ви почали, – це дорога річ, яка знищує економіку Росії. У громадян РФ вона забирає гроші, останні гроші. 20 млн людей за межею бідності, а ви мені де-факто говорите: "Олексію, ти повинен фінансувати війни, величезні та дорогі". Моя відповідь: ні, Росія не може дозволити собі вести війну.
- Вибачте за банальність, але поганий мир кращий за гарну війну.
- Ви у своєму інтерв'ю останнього разу сказали жахливу річ: "Ми все одно будемо воювати з Україною за Донбас". Ні. Ми не будемо, не хочемо та категорично проти!
- У нас уже зараз 3 млн біженців, півтора мільйона з одного та з іншого боку. Я як президент Росії що повинен робити з цими біженцями? Вони в Ростовській області живуть, у них немає ні зарплати, ні роботи. Тому я хотів би це все зупинити, хотів би мирного врегулювання на Донбасі та хотів би припинити війну. У цьому зацікавлена країна.
Гіркін:
- Я, на відміну від вас, росіян захищав не тільки на Донбасі. І на Донбас я прийшов не розпочинати війну, а захищати право російського народу на самовизначення, на возз'єднання в єдину державу.
- Можу сказати, що зброю взяв у Криму, там само взяв і дуже невеликі гроші, які в мене були. А на інші запитання я як офіцер, від якого досі залежать люди, відповідати не можу та не буду, тому що відповідь позбавить мене моєї офіцерської честі.
- Те, що ви намагаєтеся припинити війну, – вона від цього не припиниться. Як тільки ви здасте Донбас Україні, одразу постане питання щодо Криму. І поки в Києві сидить та влада, яка зараз там сидить – відверто русофобська та реально нацистська, хоча і в режимі лайт, – жодного примирення з Україною не буде. І війна в тій чи іншій формі неминуча.
- Ось тут мені поставили запитання, чи був я в Європі. Ні, не був, але я був у Криму і на Донбасі. І якби склалася інша ситуація, я міг би бути і в Одесі, і в Мелітополі. Нас чекали скрізь. За минулі 25 років росіяни України втомилися від того морального та культурного геноциду – тихого, звичайно, – який проводили стосовно них... Вони втомилися бути людьми другого сорту.
- Слухаючи вас, Олексію Анатолійовичу, я розумію, що насправді ви якщо й відрізняєтеся від Володимира Володимировича в цьому питанні, то тільки в гірший бік. Тому що він сяк-так, криво-косо, створивши ось ці кримінальні режими, – до речі, вони ненабагато гірші, ніж у Києві, але через низку обставин бідніші, – хоча б залишає можливість майбутнього возз'єднання. Це те, заради чого воювали та гинули мої товариші на Донбасі. Із них у мене в ополченні було 95% місцевих, а не росіян.
- Для мене Плотницький і Захарченко є зрадниками хоча б тому, що якщо Ігор Іванович Стрєлков – він же Ігор Всеволодович Гіркін – прийшов на Донбас добровольцем і сам себе призначив командувачем війська, то вони – корінні жителі Донбасу, яких народ сяк-так вибрав головами народних республік, – підписали Мінські угоди, у яких визнали себе головами окремих районів у складі України. Вони зрадники.
Про рейс MH17
Гіркін:
- Ополчення Boeing не збивало за браком засобів, якими воно могло збити. Усі засоби ППО, які були в мене в розпорядженні, включали п'ять ЗРК "Игла" та "Стрела-10", яка на момент падіння Boeing перебувала в Зугресі та прикривала Зугрес. Відповідно, ополчення, підпорядковане мені, Boeing збити не могло – від слова "ніяк". Інших коментарів я про це давати не можу та не буду з однієї простої причини: я не брав участі в розслідуванні і навіть не цікавлюся ним принципово.
- Я нічого не писав у Twitter, бо мене в ньому не було. Також мене не було в жодній із соцмереж. Єдине місце, де на липень 2014 року я писав свої зведення, – це розділ "Флуд" форуму "Антикваріат". Усі мої зведення за той час збережено там в окремій графі. Якщо когось цікавить, що я там писав у цей день, можна заглянути та перевірити. Цього повідомлення я не писав... Я можу дати слово честі, можу заприсягтися на Біблії, що я не писав цього повідомлення.
Про військові злочини Гіркіна
Навальний:
Що стосується військових злочинців, це чіткий термін. Якщо він убивав некомбатантів, якщо він здійснював деякі речі, які прямо перераховані в юридичних документах, то будь-яка людина, зокрема й Ігор Іванович, буде предметом судового розгляду. Якщо визнають, що некомбатантів було вбито, чи він перетворював когось на раба, чи займався мародерством, тоді його визнають військовим злочинцем. Це справа суду, а не Олексія Навального.
Про кордони Росії
Навальний:
Ви говорите, що більшовики по-живому розкреслили кордон... Ну, більшовики розкреслили. Ви що мені пропонуєте, заради якоїсь ефемерної боротьби із Заходом почати війну з Казахстаном?
Гіркін:
Кордони Російської імперії відновити, природно, неможливо, якщо говорити про Фінляндію, Польщу тощо. Однак я вважаю, що необхідно відновити природні межі проживання великого російського народу, який, на мій погляд, складається з трьох основних частин: великоросів, малоросів (або українців) і білорусів.
Про олігархів
Навальний:
Потрібно розігнати тих самих олігархів, про це я й кажу. А хто такі олігархи нині? Ось ці друзі Путіна – вони і є олігархи, я звільню країну від них. Це головне завдання боротьби з корупцією.
Гіркін:
Вони (російська еліта, зокрема бізнесмени Геннадій Тимченко й Аркадій Ротенберг. – "ГОРДОН") – це окупаційна колоніальна адміністрація Заходу в Росії. Саме та сама, яку в 1991 році Захід установив тут і яку він посилено підтримує.
Про майбутнє
Навальний:
- Ви говорите, люди гинуть на Донбасі... Так люди гинуть у лікарнях щодня, тому що не можуть у Росії у 2017 році дістати нормальну медичну допомогу. Тому для мене патріотизм – це дії, спрямовані на те, щоб громадяни Росії, російські люди, жили краще та багатше просто зараз.
- Я не хочу жити в цій химері, що ми повинні об'єднатися з Білоруссю, захопити щось там, приєднати тощо. Ми повинні, звичайно, допомагати росіянам, повинні розуміти та завжди пам'ятати, що росіяни – найбільший розділений народ Європи, але допомога людям зараз – це не війна, а боротьба з корупцією та поліпшення економіки.
- Мені хотілося б, щоб ця війна якомога швидше припинилася, щоб за можливості біженці повернулися додому, щоб не було жодних проблем, ми не витрачали на це грошей – вибачте знову за такий підхід.
Гіркін:
- Починаючи з 1991 року, я ніколи не підтримував влади, яку було встановлено. Хоча я не підтримував і тієї влади, яка була до 1991 року. Я ніколи не приховував, що за своїм особистим переконанням я є монархістом, і для мене ідеал Росії – самодержавна монархія.
- У цьому полягає моя головна претензія до Володимира Володимировича Путіна: у 2014 році, коли можна було приєднати до Росії або хоч дати можливість самовизначитися всім російським регіонам України, у момент, коли фінансово-економічне становище Росії було достатньо твердим, він цього не зробив.
- Якби я мав можливість вибирати між своїм життям і "залишитися на Донбасі", я б залишився на Донбасі. На жаль, мені було висунуто такі умови, за яких я залишитися на Донбасі не зміг. Які – це вже, вибачте, я як військовий відповісти вам поки не можу.
- Я нічого не отримав ні за свою втечу так звану, ні за службу. Я живу на тих самих підставах, як і жив тут, навіть, можна сказати, гірше. До походу на Донбас і Криму я мав дуже високооплачувану роботу, високі соціальні гарантії та міг сміливо дивитися в майбутнє. Тепер я найманий працівник, живу на зарплату та військову пенсію, нічого зайвого у мене немає.