"Воєнний стан застосовується виключно у разі наземної російської агресії". Повний текст виступу Порошенка в Раді
26 листопада Верховна Рада на позачерговому засіданні затвердила запровадження в Україні воєнного стану. Перед голосуванням до народних депутатів звернувся президент Петро Порошенко. Він пояснив, що воєнний стан уводять тільки в областях, які межують із Росією та Придністров'ям, а також тих, що прилягають до Чорного та Азовського морів. Видання "ГОРДОН" наводить повний текст виступу президента.
Дорогий український народе, шановний пане голово, шановний пане прем'єр-міністр, шановний український уряд, шановні народні депутати.
Ми домовилися о четвертій годині сьогодні зібратися, щоб спільно обговорити, отримати повну інформацію, що саме відбулося і відбувається зараз на фронті, на морі, уздовж кордонів України, які сили зараз сконцентровані, під якою загрозою сьогодні опинилася наша держава, і я як президент, як верховний головнокомандувач, який володіє в повному обсязі інформацією про ризики і загрози для держави, після жахливого акту російської агресії проти кораблів Військово-морських сил України, яка була абсолютно чітко доведена, і на сьогоднішній день представлена у всіх країнах і столицях світу...
Проходило засідання Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй. Два проекти були внесені – російський, із тезою про те, що нібито Україна порушила російський кордон. Знаєте, як його розглядали в Нью-Йорку? Відмовилися розглядати, бо Росії ніхто не вірить. І це – плід нашої роботи над створенням світової коаліції на підтримку України.
І Україна внесла свій проект, який був підтриманий абсолютною більшістю голосів.
На сьогоднішній день у Брюсселі, у штаб-квартирі НАТО, було прийнято рішення про проведення спеціальної комісії Україна – НАТО. Після того як світ побачив, що саме відбулося 25 листопада, починаючи із сьомої години. Особливо коли наша розвідка представила переконливі докази, під яким ризиком були українські військові, як відкривали вогонь, як били наші кораблі і як вони себе достойно – наші моряки – поводили.
Є чітко зафіксований акт агресії Російської Федерації проти України в Азовському морі. Чого чекав [президент РФ Володимир] Путін? Путін чекав повернення Цхінвалі (столиця самопроголошеної республіки Південна Осетія. – "ГОРДОН")... щоб ми повторили долю Грузії. Щоб дали привід забезпечити кровопролиття сотень тисяч українців, для того, щоби втратити підтримку всього світу. І замість цього – залишитися сам на сам зі своїми проблемами.
Україна пішла абсолютно іншим шляхом. 4,5 року український воїн і українська армія, український громадянин – платник податків, українська влада й український парламент, український уряд і український президент роблять усе можливе для того, щоб захистити рідну землю.
Якщо, дай Боже, спільними зусиллями нам вдасться уникнути цього сценарію, не буде обмеження прав, не буде обмеження свобод
І зараз, коли ми як ніколи потребуємо об'єднання, і зараз, коли нам треба об'єднати зусилля, коли нам треба прийняти надважливе рішення про оголошення воєнного стану, який, я хочу окремо наголосити, буде застосований виключно у випадку наземної російської воєнної агресії. Якщо, дай Боже, спільними зусиллями нам вдасться уникнути цього сценарію – я наголошую як президент і як верховний головнокомандувач Збройних сил України – не буде обмеження прав, не буде обмеження свобод. А в указ я попросив дати право президенту: як тільки російський солдат перетне кордон – я не буду втрачати жодної секунди для того, щоб забезпечити захист української землі.
Я вніс новий проект указу, у якому термін дії воєнного стану буде скорочений до 30 діб. Ми на сьогоднішній день зробили це, указ зареєстрований у Верховній Раді, офіційно внесений на заміну, і зараз при оголошенні постановки на голосування головою Верховної Ради ви будете голосувати саме за нього.
Друга позиція – я прошу слухати дуже уважно. Проектом закону, яким затверджується указ, передбачається за підсумками обговорення запровадження воєнного стану виключно в областях, які розташовані вздовж російського кордону, уздовж придністровської ділянки українсько-молдовського кордону і вздовж узбережжя Чорного й Азовського морів – саме там, де може бути завдано удару.
Для стенограми я хочу зачитати перелік цих областей, кваліфікаційні вимоги до яких чітко наголошені: це Вінницька, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, а також Чернігівська, Херсонська і внутрішні води Азово-Керченської акваторії (спікер Верховної Ради Андрій Парубій, зачитуючи текст правок, назвав ще дві області: Донецьку та Запорізьку. – "ГОРДОН").
Наголошую, що особливий стан буде введений лише у випадку наземної операції регулярних військ Російської Федерації за межами операції Об'єднаних сил і за межами незаконно анексованого Криму.
Я просив би надзвичайно відповідально поставитися зараз до цього голосування. Я повністю підтримую і підтверджую те, що казав прем'єр-міністр про характер обговорення на Раді національної безпеки й оборони, і я просив би поставити це на голосування прямо зараз. Не перетворювати на клоунаду.
І дякую вам.