Викрадений автомобіль, орендована квартира, "нежирні справи". Що відомо про нового голову НАЗК Новікова G

Олександр Новіков виграв конкурс на посаду голови НАЗК
Фото: mvs.gov.ua

У 2015 році в Україні було створено новий орган – Національне агентство з питань запобігання корупції. Його головними завданнями були запуск системи електронного декларування та перевірка е-декларацій чиновників. НАЗК під керівництвом Наталії Корчак (а потім і Олександра Мангула) насилу впоралося з першим завданням і провалило друге. Восени 2019 року, після того, як Верховна Рада ухвалила президентський законопроєкт про перезапуск Нацагентства, відбувся новий конкурс і головою НАЗК було обрано прокурора Генпрокуратури Олександра Новікова. "ГОРДОН" розповідає, що відомо про майбутнього голову Нацагентства, його фінансовий стан і плани реформування відомства.

Що передбачає перезапуск НАЗК?

Закон про перезапуск Національного агентства з питань запобігання корупції, підписаний президентом Володимиром Зеленським у жовтні 2019-го, передбачає звільнення керівництва Нацагентства й обрання нового голови НАЗК із ширшими повноваженнями: рішення голова зможе ухвалювати одноосібно, а не колегіально, як було раніше (у колегіальний керівний склад входило п'ятеро осіб).

Зеленський також доручив Кабінету Міністрів протягом двох місяців провести конкурс і вибрати нового голову агентства. Рівно за два місяці після підписання закону – 16 грудня – комісія обрала на цю посаду 37-річного прокурора департаменту нагляду за додержанням законів Генеральної прокуратури Олександра Новікова. Поки він не вступив на посаду – рішення конкурсної комісії має затвердити Кабінет Міністрів.

Щодо Наталії Корчак (на фото), яка керувала НАЗК до березня 2018 року, розслідують справу про недостовірне декларування. Після Корчак агентство очолював Олександр Мангул, у жовтні 2019-го в.о. голови було призначено Наталію Новак. Фото: УНІАН

Що відомо про Олександра Новікова?

Докладної інформації про нього небагато. В автобіографії (.rar), поданій для участі в конкурсі на посаду керівника НАЗК, ідеться, що вищу освіту він здобув у харківській Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого в 1999–2004 роках. Відразу після випуску почав працювати в міській прокуратурі Сум. Спочатку був помічником міського прокурора, потім слідчим; із 2007-го до 2012-го працював прокурором у відділі нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ. Місцеве видання Sumy.Today писало, що в середині 2000-х Новіков опонував місцевій владі у спорі навколо виділення землі бізнесменам, депутатам і чиновникам на березі річки Псел.

У 2012 році Новіков перебрався в Київ і протягом наступних двох років працював у відділі захисту фінансово-економічних інтересів Генпрокуратури. Із 2014-го і до сьогодні працює прокурором департаменту нагляду за додержанням законів Генеральної прокуратури. Нещодавно пройшов переатестацію в Офіс генпрокурора.

Харківський антикорупційний активіст Дмитро Дробот у коментарі "Укрінформу" говорив, що Новіков "приймав справи, які не дуже хотіли інші прокурори, так звані "нежирні" справи, і постійно займав принципову позицію".

Одна з найвідоміших справ, які вів Новіков у Генпрокуратурі, – провадження про ймовірні фальсифікації результатів зовнішнього незалежного оцінювання (її передали до суду в липні 2016 року). Тоді Новіков заявляв, що у 2014–2015 роках із підробленими результатами зовнішнього незалежного оцінювання у виші вступило понад 200 дітей колишніх міністрів, народних депутатів, працівників апарату Верховної Ради та державних установ.

У справі фігурували семеро підозрюваних: директор Центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук (згодом його усунули, потім він подав у відставку), двоє його заступників та четверо співробітників центру.

Видання "Збруч" у березні 2017 року писало, що кримінальне провадження в суді розвалилося – матеріали повернули у прокуратуру на доопрацювання; адвокати стверджують, що обвинувачення неконкретні і недоведені, а відраховані за використання підроблених результатів ЗНО студенти згодом відновилися у вишах. Справу розглядають у судах досі.

Також Новіков ініціював провадження проти колишнього міністра юстиції України Олександра Лавриновича за обвинуваченням у розтраті $1,1 млн. Ідеться про оплату послуг юридичної компанії Skadden, Arps, Slate Meagher & Flom LLP під час розгляду справи "Тимошенко проти України" в Європейському суді з прав людини. За версією слідства, на момент придбання послуг юристів розгляд справи в ЄСПЛ уже завершили. Цю справу передали в суд у 2016 році, сам Лавринович називав обвинувачення "плодом хворої уяви". Розгляду справи не завершено.

Новіков працює у прокуратурі із 2004 року. Скріншот: Кабмін / YouTube

У мотиваційному листі майбутній керівник НАЗК зазначав, що за час роботи у відділі захисту фінансово-економічних інтересів держави ГПУ "зареєстрував 21 кримінальне провадження з розміром збитків понад 1,5 млрд грн, скерував 18 клопотань, чотири з яких – прем'єр-міністрам України, відповідно до яких притягнуто [до відповідальності] 34 держслужбовців, скасовано 42 незаконні акти центральних органів виконавчої влади й уряду".

Новіков – людина Авакова?

Про те, що такі чутки є, говорив харківський антикорупційний активіст Дмитро Дробот (одним із конкурентів Новікова на конкурсі був колега Дробота Дмитро Булах). "Що мені про нього відомо? Це людина із прокуратури, власне, досі там працює. Має доволі гарну репутацію. Хоча були чутки, що він – людина [міністра внутрішніх справ Арсена] Авакова. Однак вони не підтвердилися, жодних фактів не виявили", – говорив активіст "Укрінформу".

Жодних фактів, які могли б свідчити про недоброчесність Новікова, не виявила й конкурсна комісія. Організація Transparency International Ukraine зазначала, що перед фінальною співбесідою з кандидатами в комісії було лише "одне невелике запитання" до прокурора: де він жив у Києві у 2012–2014 роках, коли працював прокурором відділу захисту фінансово-економічних інтересів ГПУ. Де саме жив Новіков, не уточнюють, але у протоколі (.doc) засідання конкурсної комісії йдеться, що "на підставі наявних матеріалів, включаючи відповіді кандидата на запитання, комісія вважає його таким, що відповідає критерію доброчесності".

Новіков багатий?

Скоріше ні. Але у нього непогана зарплата: упродовж останнього року Новіков отримував у ГПУ приблизно 47 тис. грн на місяць (орієнтовно 560 тис. на рік). Дружина задекларувала 320 тис. доходу від підприємницької діяльності. На рахунку в банку в Новікова – 110 тис. грн. Як джерело доходів він також указав банківський кешбек: майже 1700 грн від "Монобанку" і 72 грн від "ПриватБанку".

Із вересня 2015 року він із сім'єю (дружиною Юлією Гончар, сином і пасинком) живе в Києві в орендованій квартирі площею майже 60 м&³2; (з огляду на все, це службова квартира, власником указано комунальне підприємство "Спецжитлофонд"). Із 2013 року користувався автомобілем Subaru Forester, але пізніше цю машину викрали (уперше позначка про те, що машину викрали, з'явилася в декларації за 2016 рік; власником авто вказано Людмилу Новікову, імовірно, його матір).

Також у власності вказано автомобіль ВАЗ-21099 – цю машину у 2017 році Новіков "передав в управління за дорученням". У дружини Новікова – седан Kia Sorento 2013 року випуску вартістю приблизно 500 тис. грн. Найімовірніше, автомобіль купували у кредит: із датою придбання машини – 17 травня 2017-го – збігається дата отримання кредиту в розмірі 153 тис. грн, виплати за кредитом у розмірі 153 тис. грн також указано в декларації за 2018 рік. Окрім того, дружина Новікова із 2017-го не декларує $4,3 тис. готівки, які було вказано в деклараціях за 2015-й і 2016 рік.

Жодних предметів розкоші або земельних ділянок у подружжя Новікових не задекларовано.

Як Новіков збирається рятувати НАЗК?

Першочерговим завданням на перші пів року роботи Новіков називав впровадження автоматичної перевірки декларацій (у цьому полягала головна претензія до роботи агентства: протягом чотирьох років НАЗК перевірило менше ніж 1% поданих е-декларацій) та звітів партій. Він виступає за максимальну автоматизацію роботи НАЗК, тому що "комп'ютери не беруть хабарів".

Також Новіков обіцяє забезпечити доступ Нацагентства до всіх державних реєстрів (це потрібно для того, щоб перевіряти декларанта та пов'язаних із ним осіб через усі реєстри) і провести аудит НАЗК.

Перезапуск НАЗК передбачає розширення повноважень керівника відомства. Графіка: ti-ukraine.org

У стратегії реформування відомства, яку Новіков подав комісії, він вказує, що для подолання корупції необхідно виконати три умови (жодна з них не входить до компетенції НАЗК):

  • повністю укомплектувати суди, змінити склад Вищої ради правосуддя "з метою забезпечення дієвого механізму їх відповідальності", внести зміни до Кримінального процесуального кодексу і Кодексу про адмінправопорушення як "основні кроки до доброчесності та ефективності правосуддя";

  • позбавити СБУ і Нацполіцію функцій боротьби з економічними злочинами і створити Службу фінансових розслідувань;

  • провести дерегуляцію, демонополізацію, корпоратизацію і приватизацію державних підприємств, проводити оплату праці публічних осіб тільки безготівково.

Виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик у зв'язку із затвердженням кандидатури Новікова закликав до стриманого оптимізму.

"З огляду на минулий досвід із добору в нашій країні, зокрема на керівників НАЗК, не хочу забігати наперед. Сподіваюся, пан Новіков гідно використає цю можливість і запустить цей потужний орган на повну, і на запит у Google НАЗК буде відомим не скандалами та преміями, а реальними прикладами боротьби з недобросовісним декларуванням та фінансуванням політичних партій", – сказав він "Укрінформу".