Захоплення українських кораблів у Чорному морі. Хронологія подій
25 листопада Росія захопила в Чорному морі два катери і буксир Військово-морських сил ЗСУ. Російський прикордонний корабель "Дон" кілька разів навмисно протаранив український буксир "Яни Капу", а корабель "Изумруд" відкрив вогонь на ураження по катеру "Бердянськ". У підсумку 24 українці потрапили у полон. Вогонь по українських кораблях росіяни відкрили, коли ті вже поверталися у порт Одеси. РФ звинувачує військових ЗСУ у порушенні її "держкордону", хоч Україна та міжнародна спільнота вважають 12-мильну зону навколо Криму українськими територіальними водами, які окуповані Росією. "ГОРДОН" розповідає, де і як розгорталися події 25 листопада.
Уранці 25 листопада два малі броньовані артилерійські катери (МБАК) "Бердянськ" і "Нікополь", а також рейдовий буксир "Яни Капу" збиралися перейти з порту Одеса до порту Маріуполь у межах створення в Азовському морі бази Військово-морських сил (ВМС) Збройних сил України для протистояння агресивним діям РФ у регіоні. Наприкінці вересня з цією ж метою в Маріуполь пройшли пошуково-рятувальне судно A500 "Донбас" і морський буксир A830 "Корець". Під час переходу їх супроводжували кораблі й авіація Російської Федерації, але перетнути протоку вдалося. Начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко зазначив, що 25 листопада українські військові діяли за тим самим алгоритмом, що й у вересні.
Коли українські кораблі повідомили про перехід
За інформацією ВМС України, о 3.58 (тут і далі вказано за Києвом) катер "Бердянськ" поінформував пост технічного спостереження на мисі Такіль, а також морські порти Керч і Кавказ про намір пройти через Керченську протоку. Командувач українських Військово-морських сил Ігор Воронченко зазначив, що це було зроблено за дві години до запланованого початку переходу. У ВМС заявили, що відповідне повідомлення пост і порти отримали, але на нього не відповіли. Водночас о 4.07 диспетчер порту Керч вів переговори з кораблем Чорноморського флоту (ЧС) РФ "Суздалец" про виявлення корабельної групи ВМС України. Приблизно о 6.00 українські катери і буксир перетнули 12-мильну зону навколо Криму (Росія вважає цю лінію своїм "держкордоном", хоч ні Україна, ні міжнародна спільнота не визнають анексії Криму) і почали рух до Керченської протоки.
Російська версія подій відрізняється. У ФСБ заявили, що катер "Бердянськ" о 4.35 повідомив на пост технічного спостереження про заплановане проходження кораблів ВМС України. О 5.30 командир російського прикордонного сторожового катера "Соболь" поінформував командира "Бердянська" Романа Мокряка, що українським кораблям заборонено перетинати протоку, оскільки вони мали подати заявку за 48 годин, повторно подати її за 24 години і підтвердити за чотири години. У ФСБ додали, що кораблі ВМС проігнорували цю інформацію і перетнули 12-мильну зону.
У ВМС України впевнені, що, відповідно до Конвенції ООН із морського права і договору між Україною і РФ від 2003 року, українські військові кораблі мають право проходити через Керченську протоку у будь-який час за умови дотримання безпеки судноплавства.
Договір між Російською Федерацією і Україною про співпрацю у використанні Азовського моря і Керченської передбачає, що:
- Азовське море та Керченська протока історично є внутрішніми водами Російської Федерації та України.
- Торгові судна і військові кораблі, а також інші державні судна під прапором Російської Федерації або України, що експлуатуються в некомерційних цілях, мають в Азовському морі і Керченській протоці свободу судноплавства.
У Росії ж уважають, що протока належить їй. "Нагадаю також, що Керченська протока не є протокою, що підлягає регулюванню міжнародним правом, – вона російська", – заявив 23 листопада глава МЗС РФ Сергій Лавров.
Як відбувалися таран і обстріл
Після перетину українськими кораблями 12-мильної зони чотири кораблі російських прикордонників і корабель ЧС РФ "Суздалец" почали здійснювати небезпечні маневри поблизу українських катерів і буксира, розповів Воронченко. Прикордонний сторожовий корабель "Дон" кілька разів навмисно протаранив буксир "Яни Капу", пошкодивши його головний двигун, обшивку та леєрну огорожу. Було також втрачено рятувальний пліт. Переговори російських моряків, які опублікував 26 листопада Генштаб ЗСУ, свідчать, що "Дон" протаранив "Яни Капу" двічі – о 6.35 і о 6.44. Із російських кораблів постраждав не лише "Дон", але й "Изумруд". Згідно із записами переговорів, вони зіткнулися між собою.
Проект Bellingcat дійшов висновку, що "Яни Капу" таранили щонайменше чотири рази. Про це, зокрема, свідчить відео, опубліковане ввечері 25 листопада. По-перше, там звучить час 8.21 (7.21 за Києвом). По-друге, на записі видно пошкодження буксира "Яни Капу" від принаймні двох попередніх таранів.
За даними ФСБ РФ, із 9.35 до 17.30 групу кораблів ВМС України було заблоковано в районі якірної стоянки №471. Рух через Керченську протоку перекрили танкером Neyma і двома буксирами – "Быстрый" і "Гандвик". Як зазначили у Військово-морських силах, каналами зв'язку особливо високої чистоти ("Керч – трафік – контроль") повідомили о 13.40, що танкер сів на мілину під аркою Керченського мосту, але о 13.50 через протоку пропустили морський траулер ЧФ РФ "Адмирал Захарин" і два катери проекту "Раптор" прикордонної служби ФСБ РФ.
Російська сторона задіяла авіацію. У ВМС України повідомили, що о 13.12 два ударні вертольоти ЗС РФ Ка-52 брали під приціл українські кораблі. Агентство Reuters і російський канал НТВ повідомляли також про два штурмовики Су-25. У СБУ пізніше уточнили, що було задіяно вертольоти Ка-52 і винищувачі Су-30. За даними відомства, Су-30 і Ка-52 випустили під час інциденту по дві ракети.
О 17.30 кораблі ВМС почали рухатися на вихід із 12-мильної зони. Російські прикордонники їх переслідували і вимагали зупинитися, погрожуючи застосуванням зброї. За даними ФСБ РФ, о 19.45 "Изумруд" зробив попереджувальні постріли у бік українських кораблів, а о 19.55 вистрілив у МБАК "Бердянськ", після чого катер ліг у дрейф, а командир повідомив про поранених на борту і попросив про допомогу. "Український мілітарний портал" припускає, що у "Бердянськ" влучив 30-мм снаряд артустановки АК-630, якою озброєний "Изумруд". Головний редактор порталу BlackSeaNews Андрій Клименко зазначає, що вогонь відкрили, щоб не дати кораблям піти.
За даними ФСБ РФ, "Бердянськ" захопили о 20.06, "Яни Капу" – о 20.15, а "Нікополь" – о 22.21. Останній під час захоплення не постраждав. О 23.40 поранених українських військових Андрія Артеменка та Андрія Ейдера, а також співробітника контррозвідки СБУ Василя Сороку доправили в 1-шу керченську міську лікарню. Кораблі у порт Керч прибули о 5.40 26 листопада.
Кого захопили?
Загалом було захоплено 22 українських моряків.
Катер "Бердянськ" – Роман Мокряк, лейтенант, 1986 року народження (командир); – Юрій Без'язичний, старший матрос, 1990 року народження; – Андрій Артеменко, старший матрос, 1994 року народження; – Андрій Ейдер, матрос, 1999 року народження; – Богдан Головаш, старший матрос, 1996 року народження; – Денис Гриценко, капітан 2-го рангу, 1984 року народження. |
Катер "Нікополь" – Богдан Небилиця, старший лейтенант, 1994 року народження (командир); – В'ячеслав Зінченко, старший матрос, 1998 року народження; – Сергій Цибізов, матрос, 1997 року народження; – Сергій Попов, капітан-лейтенант, 1991 року народження; – Владислав Костишин, старшина 1-ї статті, 1994 року народження; – Андрій Оприско, старший матрос, 1971 року народження. |
Буксир "Яни Капу" – Олег Мельничук, старшина 1-ї статті, 1995 року народження (командир); – Михайло Власюк, старший матрос, 1984 року народження; – Віктор Беспальченко, старший матрос, 1987 року народження; – Володимир Терещенко, старший матрос, 1994 року народження; – Євген Семидоцький, матрос, 1998 року народження; – Володимир Лісовий, капітан 3-го рангу, 1984 року народження; – Андрій Шевченко, мічман; – Володимир Варимез, старший матрос, 1992 року народження; – Сергій Чуліба, старшина, 1992 року народження; – Юрій Будзило, мічман, 1972 року народження. |
У полон потрапили також співробітники СБУ Василь Сорока і Андрій Драч. За даними відомства, Сорока дістав важке поранення. Захоплені українці перебувають у двох московських СІЗО – "Лефортово" і "Матросская тишина". Туди їх доправили з окупованого Криму.
Хто здійснював захоплення?
СБУ і військова прокуратура відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 437 (планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни), ч. 2 ст. 15, п. 1 ч. 2 ст. 115 (замах на умисне вбивство) Кримінального кодексу України. У списку підозрюваних:
- контр-адмірал Сергій Станкевич, начальник прикордонного управління ФСБ у Криму;
- віце-адмірал Геннадій Медведєв, заступник керівника прикордонної служби ФСБ РФ;
- капітан 1-го рангу Руслан Ромашкін, начальник служби у Балаклаві прикордонного управління ФСБ РФ у Криму, до складу якого входять прикордонні сторожові кораблі "Изумруд" і "Дон";
- капітан 1-го рангу Андрій Шеїн, заступник начальника управління – начальник відділу берегової охорони прикордонного управління ФСБ РФ у Криму;
- капітан 2-го рангу Олексій Шатохін, начальник служби у Керчі прикордонного управління ФСБ Росії у Криму;
- капітан 2-го рангу Олексій Саляєв, командир корабля "Дон";
- капітан 3-го рангу Андрій Шипіцин, командир корабля "Изумруд";
- капітан 3-го рангу Сергій Щербаков, командир корабля "Суздалец".
Заступник голови Служби безпеки України Олег Фролов заявив, що в захопленні українських кораблів брали участь двоє екс-співробітників відомства, які перейшли на бік РФ після окупації Криму. Їхніх імен він не назвав. У переліку підозрюваних і списку екс-співробітників СБУ, які зрадили присязі, опублікованих на сайті відомства, збігається лише одне прізвище – Олексія Шатохіна.