Замах на Мосійчука. Хронологія та основні версії
Вибух біля телеканала "Еспресо", унаслідок якого загинуло двоє людей і постраждало троє, зокрема нардеп від Радикальної партії Ігор Мосійчук, розслідують як теракт. Політики, політологи, чинні та колишні силовики вже висловили кілька версій, хто міг бути замовником замаху. "ГОРДОН" відновив хронологію подій і зібрав в одному матеріалі думки експертів.
Хронологія подій
Увечері 25 жовтня народний депутат від Радикальної партії Ігор Мосійчук, політолог Віталій Бала і радник президента України Олег Медведєв брали участь в ефірі на телеканалі "Еспресо". Фрагмент ефіру телеканал опублікував у своєму YouTube.
Студія розташована у Києві, на вулиці Адама Міцкевича, 10.
За 20 хвилин до закінчення програми невідомий залишив біля будівлі телеканала моторолер із вибуховим пристроєм, повідомив член колегії МВС, нардеп Антон Геращенко. Він стверджує, що у слідства вже є відео, як терорист приїхав і поставив моторолер поряд із входом. Начальник Головного управління СБУ у Києві та області Сергій Семочко повідомив на брифінгу, що зловмисник припаркувався приблизно о 21.50.
Ефір закінчився о 22.00, Мосійчук та Бала вийшли зі студії і ще кілька хвилин обговорювали з ведучою Мирославою Барчук лотерейні виграші голови Радикальної партії Олега Ляшка, а потім спустилися на перший поверх, до виходу, а Барчук пішла до гримерки, пише "ЛІГАБізнесІнформ". "Далі все відбувалося за долі секунд. Я пішла по свої речі, і за півхвилини до мого виходу пролунав вибух, від якого заклало вуха. У нас посипалася побілка. Охоронці на камерах побачили, як вибухнув моторолер", – розповіла вона агентству.
Третій учасник ефіру, Олег Медведєв, включався з іншої студії.
Мосійчук вийшов із будівлі телеканала приблизно о 22.05. У цей момент зловмисники дистанційно увімкнули вибуховий пристрій, стверджує Геращенко. Загинуло двоє людей, трьох було поранено, зокрема й Мосійчука.
"Ми відразу почали викликати "швидкі", поліцію ще звідси. Хвилини через три вийшли на вулицю. Мосійчука вже не було на місці інциденту. Напевно, поїхав власним транспортом. Тому що жодної машини швидкої допомоги ще не було", – розповіла редактор "Еспресо" Ірина (прізвища своєї співрозмовниці "ЛІГАБізнесІнформ" не повідомляє). Коли співробітники каналу вийшли на вулицю, Бала сидів на сходинках сусіднього магазину. За словами очевидців, у нього були поранення спини, ноги і руки, він ледве дихав.
Жертви і постраждалі
Першою жертвою вибуху став охоронець Мосійчука Руслан Кушнір. Йому був 31 рік, він помер у 17-й лікарні від травм, повідомив Ляшко. У загиблого залишилася вагітна дружина і чотирирічна дочка. Перший заступник прокурора Києва Павло Кононенко сказав, що загиблий був співробітником полку особливого призначення.
Пізніше в тій же лікарні помер потерпілий від вибуху випадковий перехожий, 36-річний Михайло Морміль. Він 2003 року закінчив Національну академію внутрішніх справ, з 2006 року працював слідчим Шевченківського райвідділу. Від 2015 року був співробітником юридичного департаменту МВС. Після звільнення займався приватною юридичною практикою. Коли стався вибух, Морміль повертався додому, повідомили у прес-службі МВС.
Ігоря Мосійчука вночі прооперували у клініці "Борис". Операція тривала приблизно три години, хірурги видалили осколки з ніг і м'яких тканин потиличної ділянки. У нардепа також відкритий перелом і велика рана на правому стегні, роздроблено кістку руки. Зараз, за словами завідувача стаціонаром клініки Ігоря Конівця, стан Мосійчука все ще важкий, він у реанімації, але при тямі і може спілкуватися. Палату взяв під посилену охорону спецпідрозділ СБУ "Альфа". Увечері агентство УНН повідомило, що Мосійчука вивезли з клініки і, можливо, він продовжить лікування в інституті імені Шалімова.
Ще одну постраждалу доправили до відділення нейрохірургії лікарні швидкої медичної допомоги. За даними "Української правди", це 56-річна місцева мешканка Надія Тарасенко. У коментарі "Українській правді" прес-секретар СБУ Олена Гітлянська сьогодні сказала, що стан постраждалої жінки стабільний, вона перебуває в лікарні. У коментарі журналістам дочка Тарасенко сказала, що постраждала у важкому стані, непритомна, з її мозку лікарі дістали металеву кульку і осколки черепної кістки.
Кримінальну справу відкрили за статтею 258 (терористичний акт), слідство веде Служба безпеки України під процесуальним керівництвом Генпрокуратури.
Версії
Нардеп від Радикальної партії Ігор Мосійчук:
"Я вважаю, що замовники сидять у Москві. Виконавці – київські. Не виключено, що агентура серед патріотичного середовища. Це перший замах на державного діяча такого рівня в Україні. Я залишився живим тільки завдяки моєму загиблому охоронцеві Руслану. Він колишній "беркутівець", який у 2013 році стояв з іншого боку барикад. А вчора він загинув, рятуючи мене – націоналіста. Життя не чорно-біле. Щоб перемогти, ми повинні це усвідомити. Українська нація має стати єдиною, перегорнувши сторінку внутрішніх чвар".
Нардеп від Радикальної партії Дмитро Лінько:
"Найбільш вірогідні дві версії: ворожі спецслужби і внутрішні політичні вороги. Протягом останніх кількох місяців були погрози від певних людей, пов'язані безпосередньо з виконанням депутатських повноважень... Такого рівня спецоперації можуть дозволити собі спецслужби або групи, які працюють над замовленими вбивствами. Однозначно – це серйозна спецоперація, яка вимагає великої кількості учасників".
Раніше Лінько писав, що замах на Мосійчука – "це справа рук Кадирова. Сумнівів немає!", але пізніше цей пост з його сторінки було видалено.
У 2014 році глава Чеченської Республіки Рамзан Кадиров доручив правоохоронним органам і спецпідрозділам Чечні завести кримінальну справу проти депутатів Верховної Ради України Юрія Берези, Андрія Левуса та Ігоря Мосійчука і доправити їх до Чечні. Про це він написав у своєму Instagram.
"Сьогодні увечері я доручив правоохоронним органам і спецпідрозділам ЧР негайно порушити кримінальну справу проти депутатів України Юрія Берези, Андрія Левуса та Ігоря Мосійчука. Вони публічно підтримали терористів, причетних до загибелі в Грозному 14 співробітників поліції. Так звані депутати висловилися за сприяння таким бандитським вилазкам. Ми і раніше припускали, що українські фашисти та націоналісти надають фінансову чи іншу допомогу залишкам терористів на Кавказі. Зараз жодних сумнівів не залишилося. Через нові обставини я доручив вжити вичерпних заходів для затримання і доправлення до Чечні зазначених осіб, а також іншого злочинця – Іси Мунаєва".
Радник глави МВС Іван Варченко:
"Варіантів може бути багато. Замовник один – РФ. Є конкретні докази, які можуть підтверджувати, хто зацікавлений у тому, що відбувається. Зокрема заяви Рамзана Кадирова від 2014 року, в яких він прямо говорив про свої наміри вбити Мосійчука і деяких його колег. Слідство розглядає і має розглядати інші версії, але я думаю, що доказова база зараз достатня для того, щоб однією з пріоритетних вважати саме версію російського замовника. І не виключаю, що виконавці можуть бути найрізноманітніші".
Нардеп від "Народного фронту", член колегії МВС Антон Геращенко:
"Одна з версій слідства, серед інших, – дії російських спецслужб щодо дестабілізації суспільно-політичної ситуації на тлі акцій протесту. Раніше така ж доля спіткала журналіста Павла Шеремета, співробітника ГУР МО Максима Шаповала, полковника контррозвідки Юрія Возного, підполковника Олександра Хараберюша. Така ж доля у січні цього року була підготовлена і мені".
Перший заступник прокурора Києва Павло Кононенко:
"Перша версія – це спецслужби Російської Федерації. Друга версія стосується політичної діяльності Ігоря Мосійчука та його громадянської позиції. І третя версія – замах на особистому ґрунті. І ми не виключаємо, що, можливо, там були питання до політолога Віталія Бали. Або до інших політологів чи політичних діячів, які приходили на канал або до журналістів".
Начальник Управління держохорони Валерій Гелетей:
"Важко говорити про одну версію, їх буде багато... Їх будуть перевіряти. На моє глибоке переконання, домінантною версією буде політична діяльність народного депутата Ігоря Мосійчука... Управління державної охорони не убезпечувало пана Мосійчука".
Екс-слідчий прокуратури Харківської області Олександр Ружанський:
У своєму Facebook Ружанський зв'язав в одну послідовність вибух біля "Еспресо" і події у Святошинському суді, де обирали запобіжний захід лідерові батальйону ОУН Миколі Коханівському. Його підозрюють у завданні поранень з травматичного пістолета одному з командирів "Правого сектору" Русланові Качмалі. До конфлікту має стосунок і екс-радник голови МВС Арсена Авакова Ілля Кива, зазначив Ружанський. Він наголосив, що Мосійчук брав участі у протистоянні в Святошинському суді на боці Коханівського.
"У Качмали давній конфлікт із Коханівським щодо будинку на вулиці Обухівській, 60 у Києві, де проживають переселенці зі сходу, яких захищає Коханівський від, власне, Качмали і Киви, які прагнуть цих переселенців із цієї будівлі вигнати".
"Увечері 25 жовтня у будівлі студії "Еспресо" відбувається вибух закладеної вибухівки, унаслідок якого гине охоронець Ігоря Мосійчука, а сам нардеп, політолог Віталій Бала і ще кілька людей дістають численні поранення. І вже сьогодні вночі відбувається потужна пожежа в будинку №60 на вулиці Обухівській. Так, це той самий будинок, де проживали переселенці, яких і захищав Коханівський від шавок Авакова. За попередніми даними, люди встигли евакуюватися".
Екс-радник глави МВС, лідер Соціалістичної партії України Ілля Кива:
"З чого ви взагалі взяли, що те, що сталося в Києві – це замах на Мосійчука? Я не кваліфікую цього як замах на нього. Загинуло двоє людей, які мають стосунок до правоохоронної системи. Один – колишній полковник поліції, другий – колишній співробітник "Беркуту". Мосійчук тут постраждав найменше. А може, метою зловмисників був якраз екс-беркутівець? Сталося вбивство. В зоні ураження також опинився народний депутат. Хто саме був метою злочинців – визначить слідство. У нас сьогодні кожне вбивство політизують.
Чому ніхто не говорить про загибель двох людей? Можливо, хтось міг зводити рахунки з ними. Зараз не можна сказати, що це був замах на Мосійчука. Моя позиція буде базуватися, з огляду на рішення слідчих органів. Саме вони оцінять подію. Поки не буде висунуто офіційної версії, я це розглядаю як убивство двох осіб".
Голова Радикальної партії Олег Ляшко:
"Завдання правоохоронних органів – розкрити, хто це зробив. Це можуть бути ворожі спецслужби. Мосійчук і наша команда є для них загрозою. Це можуть бути наші політичні опоненти, які намагаються нас зупинити. Це може бути, врешті-решт, колишній глава Адміністрації Президента Льовочкін, на руках якого кров Майдану. Вони організовували кривавий Майдан, що їм вартує вбити ще кількох осіб? Ігор Мосійчук був ініціатором порушення кримінального розслідування проти Льовочкіна за незаконне збагачення. Ігоря Мосійчука погоджено на голову тимчасової слідчої комісії з розслідування того, як Льовочкін незаконно захоплював "Інтер".
"Я, до речі, бачив один почерк у замаху на Мосійчука, підриві чеченського чи грузинського цього хлопця на Бессарабці і вбивстві Павла Шеремета. Я можу помилятися, але мені здається, там один слід, одна метода підриву, одні й ті ж обставини. Я сподіваюся, що Служба безпеки, яка веде розслідування, відпрацює і спробує знайти цей зв'язок".
Учасник АТО Андрій Шор:
"Щодо використаного вибухового пристрою. Поки незрозуміло. Схоже на погано прицілену МОН-50 із кульками (рідкість, але є) або саморобку. Щастя Мосійчука, схоже, що прицілили лівіше-нижче (втім, на мопеді прицілити майже неможливо, це зрозуміло). Або поспішили увімкнути (і більшу частину прийняв охоронець біля машини). Або якийсь варіант розтяжки чи датчика (малоймовірно, але можливо – там якась тумба поруч). І ще. Якщо мопед Бали, то мета не він, а використовували, найімовірніше, як зручний предмет, щоб швидко повісити міну. Якщо не його, могли приїхати з уже встановленою. Що побічно свідчить про імпровізацію та, імовірно, невисокий професіоналізм виконавця. Цілком можлива причина промаху: якщо підривник – телефон, доводиться враховувати затримку набору, не встигли увійти в зону ураження. Поранення Мосійчука – численні: ноги, живіт без проникаючих, рука. Цікаво, чи був він у бронику. Бала – уламки мопеда (?), печінка і легке проникаюче".
Політолог Тарас Березовець:
"Замах на вбивство народного депутата Ігоря Мосійчука може бути пов'язаним із його політичною діяльністю. А може, і не тільки з політичною, враховуючи його складну роль у постреволюційних подіях. Плюс згадується стара чеченська історія Мосійчука з Рамзаном Кадировим.
Другий аспект, що місцем замаху обрано телеканал "Еспресо", власниками якого є керівники "Народного фронту" Арсеній Яценюк, Арсен Аваков та Микола Княжицький. НФ відомий вкрай напруженими відносинами з бойовиками ОРДЛО і російськими спецслужбами. Проти Авакова і його радників Антона Геращенка та Зоряна Шкіряка Слідчим комітетом РФ було порушено відразу кілька справ. Яценюка оголошено чеченським бойовиком Єссентукським судом РФ. Тому місце теракту також може виявитися не випадковим і пов'язаним із діяльністю НФ відносно країни-агресора.
Хоча об'єктивно, канал розташований в житловому п'ятиповерховому будинку на погано освітленій вулиці з двома рядами припаркованих автомобілів. Місце зручне для здійснення такого теракту. Підрив скутерів і мопедів, до речі, улюблений метод політичного вбивства спецслужб. Що побічно вказує на причетність росіян. У будь-якому разі, зважаючи на високу загрозу терактів у Києві, влада має право запровадити особливий режим безпеки в місті, обмеживши всі масові заходи. І буде цілому права".
Політолог Володимир Фесенко:
троє"У нас у соцмережах кепкують: мовляв, у замаху на Мосійчука зараз знову виявлять російський слід. Але ми воюємо з РФ, тому ця версія буде завжди. Не думаю, що у росіян якісь серйозні претензії до Мосійчука. Це просто дії для дестабілізації ситуації в Україні, щоб підняти паніку не лише серед населення, але й серед політиків. Ще одна версія – це якісь особисті конфлікти Мосійчука. Можливо, пов'язані з бізнесом. Тому не можна виключати, що хтось вирішив йому помститися. Але загалом ситуація з Мосійчуком більше схожа на теракт. Коли хочуть розібратися з конкретною людиною, використовують вогнепальну зброю. Або підрив машини".