Чи є конфлікт між Ватиканом і Білим домом? Як папського посла викликали США і, можливо, погрожували

Папа римський на тлі скандалу, як пишуть ЗМІ, скасував свій візит до США
Фото: EPA

Між Сполученими Штатами й Ватиканом різко загострилися відносини, повідомили ЗМІ. Це сталося після січневої зустрічі, на якій американські високопосадовці висловилися щодо католицької церкви. Заяви американців нібито змусили папу Лева XIV скасувати візит до США. Видання "ГОРДОН" зібрало всю інформацію, що відомо про скандал. 

Що стало причиною конфлікту

Усе почалося з виступу Лева XIV 9 січня 2026 року перед дипломатами у Ватикані. У промові він заявив, що у світі дедалі частіше переважає політика сили замість діалогу. "Війна знову в моді", – зазначив він. 

Папа римський наголосив, що шляхи до миру стали шукати за допомогою зброї "як умови для затвердження власного панування". 

Він закликав зупинити війни в Україні, на Близькому Сході, в Африці й інших регіонах. 

За кілька днів після цієї промови заступник міністра оборони з питань політики США Елбрідж Колбі викликав кардинала Крістофа П'єра, представника Ватикану у США, на закриту нараду в Пентагоні, повідомила 6 квітня The Free Press.

За словами джерел ЗМІ, це була "гірка лекція" про те, що Сполучені Штати мають військову міць, яка дає їм змогу робити у світі все, що вони захочуть, і що католицькій церкві краще стати на їхній бік. Колбі нібито згадав період в історії католицької церкви XIV століття, відомий як "авіньйонське папство", коли першоієрархи католицької церкви були в залежності від французьких королів.

У Ватикані багато хто сприйняв таку історичну згадку Пентагоном як погрозу застосування військової сили проти Святого престолу, заявив коментатор Крістофер Гейл.  

За його даними, Ватикан був настільки стривожений попередженням Пентагону, що Лев XIV скасував свої плани відвідати США цьогоріч. Святий престол відхилив запрошення Білого дому прийняти першого понтифіка-американця на 250-річчя Америки в липні.

Натомість католицький лідер домовився відвідати зовсім інше місце 4 липня: Лампедузу, крихітний острів між Тунісом і Сицилією, куди регулярно прибувають мігранти з Північної Африки.

Що кажуть у Ватикані й у США 

Утім, журналісти Ватикану стверджують, що ініціатором жорсткої розмови з кардиналом був не Пентагон. 

За даними кореспондентки Ніви Лімб, не Колбі ініціював різку атаку проти кардинала Крістофа П'єра на січневому засіданні в Пентагоні.

"Було кілька посадовців США, і це надійшло від іншого представника департаменту США", – написала вона. 

Прессекретар міністерства оборони повідомив Newsweek, що характеристика зустрічі The Free Press була "дуже перебільшеною". "Зустріч між Пентагоном і чиновниками Ватикану була шанобливою й розумною дискусією", – сказав речник. Він додав, що відомство не має нічого, крім найвищої поваги до Святого престолу, і вітає продовження діалогу з ним. 

У коментарі для Religion News Service представник Пентагону зазначив, що повідомлення у ЗМІ щодо зустрічі були "сильно спотворені". Святий престол також підтвердив, що зустріч відбулася, але лаконічно зазначив, що на ній "обговорювали поточні справи". 

Білий дім у відповідь на запит ЗМІ заявив, що адміністрація президента має позитивні відносини з Ватиканом, які "зміцнилися", коли віцепрезидент Джей Ді Венс відвідав інавгураційну месу Лева XIV торік.

Зі свого боку Венс заявив 8 квітня, що розгляне повідомлення про те, що високопосадовці Пентагону читали лекції кардиналу. Віцепрезидент заявив, що хотів би поговорити з ним, щоб з'ясувати, що насправді сталося, написав Newsweek. 

Тим часом уранці 9 квітня Лев XIV зустрівся з головним стратегом президентських кампаній Барака Обами 2008-го і 2012 року Девідом Аксельродом, повідомив Гейл.

Він наголосив, що Обама може бути першим президентом, який зустрінеться з понтифіком.

Яка позиція папи щодо Трампа 

2 квітня Reuters писало, що протягом перших 10 місяців свого перебування на посаді Лев XIV уникав коментарів про батьківщину і президента США Дональда Трампа, але "ця епоха" добігла кінця. У коментарі журналістам він згадав Трампа і його бажання покласти край війні на Близькому Сході. Він заявив, що Бог відкидає молитви лідерів, які розв'язують війни і в яких "руки, повні крові".

Агентство зазначило, що глава католицької церкви відомий ретельним добором слів і рідко звертається безпосередньо до національних лідерів.

Експерти вважають, що папа хоче виступити як противага на світовій арені Трампу і його зовнішньополітичним цілям. Окрім того, він хоче уникнути звинувачень "у м'якому ставленні" до трампізму лише тому, що він – американець, написав ЗМІ.