Холодний мир із Росією і наступ на бідність. Що пообіцяв українцям Порошенко і чому він іде на другий строк G photo icon

Порошенко: Звичайно, нам потрібен мир із Росією. Холодний, але мир
Фото: president.gov.ua

29 січня в Міжнародному виставковому центрі в Києві відбувся форум "Від Крут до Брюсселя. Ми йдемо своїм шляхом", на якому чинний президент України Петро Порошенко оголосив про намір балотуватися на другий строк. Його висунення підтримали, зокрема, прем'єр-міністр Володимир Гройсман і спікер парламенту Андрій Парубій. На форумі Порошенко розповів про завдання, які вважає пріоритетними на найближчі п'ять років. Він також розкритикував інших популярних кандидатів у президенти, зокрема лідера "Батьківщини" Юлію Тимошенко й шоумена Володимира Зеленського. "ГОРДОН" розповідає, як пройшов форум і що пообіцяв Порошенко.

Президент Петро Порошенко оголосив про намір брати участь у виборах одним з останніх серед популярних претендентів на президентський пост. Інші фаворити перегонів – лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко, шоумен Володимир Зеленський, екс-міністр оборони Анатолій Гриценко і засновник "Опозиційної платформи" Юрій Бойко – вже офіційно зареєструвалися кандидатами.

Оголосити про висунення Порошенко вирішив не на з'їзді названої на честь нього партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність", а на форумі, який відбувся у 101-шу річницю бою під Крутами. Офіційно виборам його присвячено не було. Віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко пояснила це тим, що його підтримує не тільки партія, але й суспільство.

Про що говорив Порошенко

На початку виступу, який тривав приблизно 40 хвилин, президент зазначив, що "потрібна відверта й чесна розмова про ситуацію", додавши, що Україна має стати "великою європейською державою щасливих людей".

"Можливо, комусь така мета здається занадто амбіційною, нереалістичною. Держава ще дуже слабка. Так само, як і економіка, яка щойно відновила своє зростання після затяжної кризи, пов'язаної з війною. І кількість бідних людей тому все ще дуже велика. Знаю, що мільйони українців із тривогою думають про сьогодення і не впевнені в завтрашньому дні", – заявив Порошенко.

Фото: president.gov.ua

Після цього він підкреслив, що економіка зростає 12 кварталів поспіль, криза відступає, створено основу для того, "щоб розпочати наступ проти бідності".

Економіка. Президент вказав на важливість правильної економічної стратегії. На його думку, вона полягає в тому, щоб:

  • зменшити держборг й ухвалювати реалістичний держбюджет із мінімальним дефіцитом;
  • зробити країну привабливою для інвесторів;
  • сфокусуватися на розвитку агропромислового комплексу, IT-сфери, машинобудування, інфраструктури й туризму.

Зовнішня політика. Президент заявив, що країна має вступити в Європейський союз і НАТО, підкресливши, що це потрібно не тільки їй, але й самим організаціям.

"Ми і Євросоюз наблизилися одне до одного, як ніколи. І в жодної держави, яка не в НАТО, немає зараз таких тісних відносин з Альянсом, як в України", – заявив Порошенко, додавши, що членство в ЄС і НАТО гарантує країні безпеку.

Він зазначив, що у 2024 році Україна подасть заявку на вступ у Євросоюз, а також одержить і почне виконувати План дій щодо членства в НАТО.

Війна на Донбасі. Порошенко вважає, що українці втомилися від війни, і "на цій болючій емоції грає російська пропаганда".

"Звичайно, нам потрібен мир із Росією. Холодний, але мир", – підкреслив він, додавши, що мир має передбачати повне відновлення територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України, а також "беззаперечне визнання Москвою нашого права йти своїм шляхом".

Про Володимира Зеленського. Президент, не називаючи імені шоумена Володимира Зеленського, розкритикував його за пропозицію записати вимоги російської сторони і винести їх на референдум, а також за заяву від березня 2014 року про готовність на колінах благати президента РФ Володимира Путіна не допустити початку воєнного конфлікту.

"Я дуже уважно стежу за різними пропозиціями. Плетуть іноді таке, ніби ми тут граємо в олов'яних солдатиків, а не захищаємо країну у війні з другою за потужністю армією світу! Пропонують записати побажання Путіна в блокнот, а потім цей блокнот винести на референдум. Або пропонують стати на коліна перед Путіним чи в якусь іншу позу", – заявив Порошенко.

Фото: president.gov.ua

Про Юлію Тимошенко. У своєму виступі Порошенко кілька разів говорив про лідера "Батьківщини". Водночас її імені він також жодного разу не назвав.

"Багато хто не вірив, що ми коли-небудь зіскочимо з російської газової голки. Уявіть собі: ще 10 років тому тодішній прем'єр-міністр зобов'язала Україну купувати у "Газпрому" чи то 52 млрд м&³3; газу, чи то 41 млрд за принципом "бери або плати". Братимеш чи не братимеш – платитимеш з українського бюджету Російській Федерації! Минулого року нам знадобилося імпортувати не 52 млрд, не 41 млрд м&³3; газу, не 20 млрд, а лише 10,5 млрд, тобто в п'ять разів менше. І це був імпорт із Європи, а в Росії газ ми не купуємо вже четвертий рік", – сказав Порошенко.

Він розкритикував пропозицію Тимошенко встановити в Україні парламентську форму правління канцлерського типу. На думку Порошенка, цей "екзотичний проект" загрожує "поверненням до авторитаризму", оскільки передбачає "необмежені повноваження канцлера" й "абсолютно неконституційний спосіб ухвалення нової Конституції в обхід Верховної Ради".

Крім цього, Порошенко вкотре звинуватив лідера "Батьківщини" в популізмі й розкритикував заяву, що "популізм означає не що інше, як служіння людям".

"Ні, бути популістом – це значить брехати людям, обманювати їх і прирікати на злидні та страждання. [Ніколас] Мадуро це наочно довів у Венесуелі, а деякі політикани хочуть поекспериментувати в Україні", – зазначив президент.

Чому він балотується на другий строк. Про намір знову взяти участь у президентських виборах Порошенко сказав наприкінці свого виступу. Він підкреслив, що робить це з "почуття глибокої відповідальності перед країною, перед сучасниками, перед минулими і прийдешніми поколіннями", оскільки є загроза "проросійського реваншу, популізму та авторитаризму".

Хто ще прийшов на форум

Після президента на заході виступили спікер парламенту Андрій Парубій і прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Хоча поки невідомо, чи підтримає Порошенка партія "Народний фронт", членом якої є голова Верховної Ради, він заявив на форумі, що президент, уряд, Верховна Рада і коаліція БПП і НФ були та залишаються "однодумцями й соратниками".

Фото: rada.gov.ua

Крім Парубія і Гройсмана, на форумі виступили ще 15 осіб, зокрема віце-спікер Ради Ірина Геращенко, екс-директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін, генпрокурор Юрій Луценко, мер Дніпра Борис Філатов, письменник і художник Лесь Подерв'янський, екс-генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен, колишній депутат Європарламенту Павел Коваль та інші. Мер Києва Віталій Кличко записав відеозвернення, оскільки його госпіталізували в Австрії.

Лесь Подерв'янський: Є така північна лисичка з білим пухнастим хвостиком. Вона може з'явитися в нашій країні. Щоб вона не з'явилася, я сьогодні тут. Відео: 5 канал / YouTube

Хоча форум відбувся в робочий час, у залі була присутня більшість членів уряду. Не було лише кількох, зокрема глави МЗС Павла Клімкіна, який перебував разом із колегами з Чехії та Данії Томашем Петржичеком і Андерсом Самуельсеном у Донецькій області.

Не прийшли також глава МВС Арсен Аваков, міністр освіти Лілія Гриневич, міністр юстиції Павло Петренко, міністр молоді та спорту Ігор Жданов. Вони стали членами уряду за квотою НФ. Не було на форумі й лідера цієї політсили, екс-прем'єра Арсенія Яценюка. Водночас захід відвідав секретар РНБО Олександр Турчинов, який також є одним із лідерів НФ. У суботу, 2 лютого, партія проведе свій з'їзд.

Крім членів уряду, захід відвідали третій президент України Віктор Ющенко, голова НБУ Яків Смолій, голова правління "Укрзалізниці" Євген Кравцов, в.о. голови "Укравтодору" Славомір Новак, предстоятель Православної церкви митрополит Епіфаній, митрополит Макарій, який очолював Українську автокефальну православну церкву до створення ПЦУ. Патріарх Філарет, який був главою Української православної церкви Київського патріархату, на форум не прийшов, хоча був на з'їзді "Батьківщини", на якому про висунення кандидатом у президенти оголосила Тимошенко.

Коментуючи відвідування форуму в робочий час, генпрокурор Луценко заявив, що висловлює не лише свою громадянську позицію, але й "позицію керівника правоохоронного органу". Він також додав, що наразі у відпустці. Водночас у ст. 19 Кодексу професійної етики працівників прокуратури зазначено, що вони "не можуть брати участь у будь-якій політичній діяльності, передвиборчій агітації, демонструвати свої політичні переконання".

Голова Комітету виборців України Олексій Кошель у коментарі виданню "ГОРДОН" сказав, що формально форум не мав юридичного стосунку до висунення Порошенка кандидатом у президенти.

"Тому присутність на заході групи державних чиновників – це просто участь у форумі. А отже, не можна говорити про якісь порушення. Якби висунення Порошенка відбувалося на форумі партії, то тоді до присутніх там генпрокурора та членів Кабміну виникли б запитання", – пояснив він.

У заході також узяли участь представники місцевих органів влади, військові, діячі культури. Водночас не всі учасники форуму прийшли підтримати висунення Порошенка. Наприклад, позафракційний нардеп Дмитро Ярош заявив, що, як і раніше, підтримує кандидата від націоналістів Руслана Кошулинського. Репер alyona alyona відразу після форуму написала у Facebook, що потрапила туди помилково. За словами виконавиці, голова Баришівської районної адміністрації сказав їй, що у Міжнародному виставковому центрі відбуватиметься конференція з метою допомогти дитячому садку, у якому вона раніше працювала.

Повний запис форуму. Відео: 5 канал / YouTube