Морпіх, учасник оборони Миколаєва і звільнення Херсона. Що відомо про нового командувача Об'єднаних сил ЗСУ і за що зняли його попередника Содоля
Президент України Володимир Зеленський 24 червня змінив командувача Об'єднаних сил Збройних сил України – замість Героя України, генерал-лейтенанта Юрія Содоля призначено бригадного генерала Андрія Гнатова. "ГОРДОН" розповідає, чим відомий Содоль, за що його критикували і що відомо про Гнатова.
Хто такий Содоль?
Юрій Содоль – уродженець Чугуєва Харківської області. 1992 року закінчив Сумське вище артилерійське командне училище, 2002-го – Національну академію оборони України. У війні проти Росії бере участь із 2014 року – спочатку командував 25-ю окремою повітряно-десантною бригадою, брав участь у боях за Рубіжне, штурмі Ямполя та обороні донецького аеропорту. Бригада Содоля також забезпечувала прикриття українських сил під час відступу з Дебальцевого 2015 року.
2015-го він став першим заступником командувача Десантно-штурмових військ, 2018-го – командувачем морської піхоти Військово-морських сил ЗСУ (агентство Міноборони "АрміяInform" писало, що після призначення Содоль разом з іншими офіцерами пройшов смугу перешкод за право носити берет морпіха). На цій посаді він і зустрів повномасштабне вторгнення РФ. Першого тижня великої війни йому надали звання Героя України. На початку березня 503-й батальйон морської піхоти, підпорядкований Содолю, зупинив просування окупантів під Волновахою Донецької області, що дало змогу уникнути оточення 53-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.
Згодом Содоль брав участь в обороні Маріуполя та командував оперативно-тактичним угрупованням "Донецьк" на вуглегірському напрямку. У лютому 2024 року, після призначення Олександра Сирського головкомом ЗСУ, Зеленський призначив Содоля командувачем Об'єднаних сил, а у квітні – керівником оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця" (Харківська, Луганська та Донецька області), яке до цього очолював сам Сирський.
За що його критикували?
Хвиля критики налетіла на Содоля у травні 2024 року, незабаром після того, як російські окупаційні сили розпочали новий наступ на харківському напрямку й активізувалися у Донецькій області. Зокрема, нардепка від "Слуги народу" Мар'яна Безугла назвала Содоля "злочинцем", тому що командувач оперативно-тактичного угруповання "Харків" Юрій Галушкін нібито "провалив оборону" на цьому напрямку. Волонтер Сергій Стерненко стверджував, що військові ненавидять Содоля, оскільки він ставиться до військовослужбовців "у найгірших традиціях [радянського маршала Георгія] Жукова" – тобто не береже життя підлеглих.
Командування морської піхоти ВМС ЗСУ у відповідь на звинувачення наголосило, що саме під командуванням Содоля "було зупинено просування російських сил на півдні Донеччини, фронт було стабілізовано і з того часу лінія зіткнення була майже незмінною".
"Під його керівництвом відбивалися штурми в районах Вугледара, Мар’їнки, Авдіївки, Великої Новосілки. І це були не просто штурми, а цілодобові та багатомісячні наступальні дії, під час яких ворог не жалів ані техніку, ані живу силу. У ході літньої наступальної кампанії саме під його командуванням було звільнено Нескучне, Сторожове, Старомайорське та Урожайне. Так само й операція на лівобережжі Дніпра: ніхто не вірив у здатність морської піхоти зайняти плацдарми. Однак морська піхота тому і є елітою, бо ніколи не отримує легких завдань", – ішлося в заяві, опублікованій на сторінці командування у Facebook.
Донедавна військове та політичне керівництво на критику Содоля не реагувало. Але впродовж доби після звернення начштабу бригади "Азов" Нацгвардії Богдана Кротевича Зеленський звільнив генерала.
23 червня Кротевич подав заяву в Державне бюро розслідувань із закликом провести розслідування щодо бойового генерала, який, за його словами, "убив більше українських військових, ніж будь-який російський генерал". Кротевич не назвав його прізвища, але заявив, що "99% військових його ненавидять за те, що він робить" (за даними "Української правди", у заяві йдеться саме про Содоля). Начштабу "Азову" додав, що тоді як комбатів та комбригів судять за втрату спостережного пункту, цього генерала "не судять за втрату областей та десятків міст, а також втрату тисяч солдатів".
Уже наступного дня Сирський провів нараду, присвячену "зменшенню втрат під час бойових дій", а верховний головнокомандувач оголосив про відставку Содоля, але не назвав офіційної причини цього рішення.
Хто очолив Об'єднані сили ЗСУ?
Новим командувачем ОС ЗСУ став бригадний генерал Андрій Гнатов, який брав участь, зокрема, в обороні Миколаєва та Бахмута. Чи буде Гнатов командувачем ОСУВ "Хортиця" замість Содоля, незрозуміло. В опублікованих указах про це нічого не йдеться.
Гнатов закінчив Харківський інститут танкових військ 2001 року. Пізніше служив у Криму (ще до його окупації Росією 2014-го). Із 2016-го до 2018 року керував штабом 36-ї окремої бригади морської піхоти, а протягом наступних трьох років був командиром бригади, зокрема, під його командуванням 36-та ОБрМП утримувала Широкине.
2022 року Гнатов здобув посаду заступника командувача військ – начштабу оперативного командування "Південь" Сухопутних військ ЗСУ. У квітні 2022-го очолив оборону Миколаєва замість генерала Дмитра Марченка. Восени того самого року був одним із командувачів операції зі звільнення Херсона, навесні 2023-го керував обороною Бахмута. Остання посада перед призначенням – командувач військ оперативного командування "Схід".
Кротевич, який, з огляду на все, прискорив відставку Содоля, заміною командувача ОС ЗСУ задоволений. "Гнатов – дуже достойний офіцер, сподіваюся, новини на фронті стануть кращими. Не уявляю, які йому доведеться проблеми розгрібати, і швидко це не буде", – написав він у соцмережі X.