"Можливість, якої не було з 1973 року". Чому запуск Falcon Heavy настільки важливий
Компанія американського бізнесмена Ілона Маска SpaceX успішно запустила в космос найбільшу ракету-носій на сьогодні. Falcon Heavy наближає SpaceX до досягнення головної мети – польотів на Марс, запланованих на 2022 рік. Ракета вивела на орбіту автомобіль Tesla Roadster, за кермом якого сидить манекен Starman і "слухає" пісню Девіда Боуї. "ГОРДОН" розповідає, що відомо про запуск Falcon Heavy і чому ця подія "відроджує дух дослідження".
Запуск найбільш вантажопідйомної ракети у світі
6 лютого з Космічного центру Кеннеді в американському штаті Флорида стартувала надважка ракета-носій Falcon Heavy. Це був перший тестовий запуск ракети, і він пройшов успішно: Falcon Heavy вивела вантаж на орбіту, після чого два бічні прискорювачі повернулися на Землю.
Невдалим виявилося тільки приземлення центрального блоку. Він мав сісти на плавучу платформу, але запустився лише один гальмівний двигун із трьох, унаслідок чого блок промахнувся на 100 метрів і врізався у воду на швидкості приблизно 480 км/год, усипавши платформу осколками і пошкодивши її двигуни.
Falcon Heavy компанії SpaceX стала найбільшою ракетою-носієм із використовуваних наразі. На низьку навколоземну орбіту вона може доправити до 63,8 тонни вантажу, на Марс – до 16,8 тонни. За цим показником вона вдвічі перевершує найближчого конкурента – ракету Delta IV Heavy.
Falcon Heavy перевершує конкурента й за іншими характеристиками. За словами засновника SpaceX Ілона Маска, вартість її запуску становить $90 млн, тимчасом як один запуск Delta IV Heavy коштує $435 млн. Це пов'язано з тим, що у Delta немає можливості повертати прискорювачі на Землю і використовувати їх повторно.
З усіх ракет-носіїв Falcon Heavy поступається лише Saturn V, яку використовували у програмі "Аполлон". Її останній запуск відбувся у травні 1973 року. Ракета могла виводити на низьку навколоземну орбіту до 140 тонн корисного навантаження, а на траєкторію до Місяця – до 65,5 тонни.
Tesla у відкритому космосі
Як корисне навантаження ракета-носій вивела на навколоземну орбіту власний електромобіль Маска – Tesla Roadster вишневого кольору. Зазвичай під час тестових запусків використовують інші обтяжувачі – бетонні або сталеві блоки, але засновник SpaceX уважав це "неймовірно нудним" і вирішив відправити в космос дебютну модель Tesla.
SpaceX вивела електромобіль на геліоцентричну орбіту: Tesla обертатиметься навколо Сонця, наближаючись то до Землі, то до Марса. Другий ступінь Falcon Heavy додав машині більше прискорення, ніж планували, унаслідок чого автомобіль відхилився від початкової траєкторії. Маск писав у Twitter, що Tesla полетів у напрямку поясу астероїдів між Марсом і Юпітером. Видання The Verge зазначає, що до самого поясу машина не долетить: він починається за 529 млн км від Сонця, а Tesla віддаляється від зірки максимум на 257 млн км.
На автомобілі і навколо нього також установлено кілька камер, які знімали політ Tesla. Відео транслювали на YouTube-каналі SpaceX понад чотири години, потім трансляція перервалася.
За кермом електрокара – манекен на ім'я Starman, одягнений у скафандр SpaceX. Ім'я манекена є посиланням до однойменного сингла Девіда Боуї, випущеного у квітні 1972 року. На приладовій дошці автомобіля видно напис "Don't panic" ("Без паніки"): це посилання до книги "Автостопом по галактиці" Дугласа Адамса.
Після виходу Tesla у відкритий космос у стереосистемі автомобіля почала грати пісня Боуї Space Oddity. Звук у космосі почути неможливо (відсутні коливання повітря), але він усе одно створює електромагнітні хвилі, що поширюються у вакуумі, – їх можна впіймати за допомогою антени і прослухати.
На друкованій платі Tesla зроблено напис "Made on Earth by humans" ("Зроблено людьми на Землі"). Разом з автомобілем ракета Falcon Heavy також вивела на орбіту дисковий накопичувач Arch 5D зі збіркою романів письменника-фантаста Айзека Азімова (цикл "Фундація").
Компанія SpaceX планувала використовувати Falcon Heavy в межах дослідницької місії Red Dragon. Її мета – взяття зразків марсіанського ґрунту та їх доставлення на Землю. Ця місія мала допомогти сформувати план із доправлення людей на Марс, однак минулого року SpaceX відмовилася від неї на користь масштабнішого проекту – ITS (Interplanetary Transport System, "Міжпланетна транспортна система").
Польоти на Марс
Доправлення людини на Марс – одна з головних цілей SpaceX. Згідно з проектом ITS, перший політ до Марса має відбутися у 2022 році (доставлення вантажу), а перший політ з екіпажем – у 2024 році. У такому разі перша людина опиниться на Марсі у 2025 році.
Для реалізації цього проекту SpaceX планує використати ще потужнішу ракету, ніж Falcon Heavy. У вересні 2017-го на щорічному Міжнародному конгресі астронавтики Маск заявив, що кодова назва нової ракети – BFR. Американські ЗМІ припускали, що цю абревіатуру розшифровують як Big Falcon Rocket або Big Fucking Rocket.
BFR зможе виводити на орбіту до 150 тонн корисного навантаження, водночас її запуск коштує ще менше, ніж будь-яка модель Falcon. SpaceX планує використовувати BFR не тільки для марсіанської місії, але і для запусків на навколоземну орбіту, польотів на Місяць, а також міжконтинентальних пасажирських перевезень на Землі.
Багаторазова ракета BFR має прийти на зміну всім наявним ракетам SpaceX у 2020-х роках. За словами Маска, будівництво першого зразка BFR розпочнеться цього року.
Реакція у світі
Пряма трансляція запуску Falcon Heavy стала другою за кількістю глядачів в історії YouTube (2,3 млн осіб). Більшу аудиторію зібрав тільки австралійський парашутист Фелікс Баумгартнер, який здійснив стрибок зі стратосфери у 2012 році (8 млн глядачів).
BBC зазначає, що запуск ракети також привернув велику увагу соцмереж. Деякі користувачі Twitter вели зворотний відлік, інші публікували фото, на яких вони спостерігають за зльотом Falcon Heavy неподалік від Космічного центру Кеннеді. Американська вчителька Ліндсі Даннавант увімкнула онлайн-трансляцію запуску у своєму класі і показала емоції школярів.
Газета The New York Times назвала Маска "частиною нового покоління підприємців – космічних піонерів". Успішний запуск Falcon Heavy означає "відродження духу дослідження", зазначає почесний професор Університету Джорджа Вашингтона Джон Логсдон у коментарі The Washington Post. "Це справді дає нам можливість, якої ця країна не мала з моменту останнього польоту Saturn V у 1973 році", – уважає Логсдон.
Із запуском надважкої ракети Маска привітав президент США Дональд Трамп. "Це досягнення разом із комерційними та міжнародними партнерами NASA демонструє американську винахідливість у її найкращому вигляді", – написав він у Twitter.
Виконавчий директор із комунікацій "Роскосмоса" Ігор Буренков назвав запуск автомобіля в космос "промоакцією" перед зборами акціонерів Tesla. Це був "дуже гарний трюк", заявив він в ефірі радіостанції "Эхо Москвы". Схожу думку висловили й деякі американські ЗМІ.
"Відео і його перезаливання зібрали десятки мільйонів переглядів, про запуск написало практично кожне видання на планеті. За кілька днів після того, як автомобільні компанії витратили мільйони на рекламу під час Супербоула (фінальний матч за звання чемпіона Національної футбольної ліги США. – "ГОРДОН"), Tesla, імовірно, перемогла їх просто через те, що Маск скористався синергією між двома своїми компаніями", – пише видання Electrek.
Сам Маск на прес-конференції після запуску "виглядав здивованим, що місія виявилася успішною", зазначає видання Space.com. "У мене в голові була картинка гігантського вибуху на майданчику, коліс, що стрибають дорогою, і логотипу Tesla, що падає десь із глухим звуком. Але, на щастя, цього не сталося", – сказав він журналістам.
"Ми хочемо нових космічних перегонів. Космічні перегони захопливі", – додав Маск.