"Можливо, сталася катастрофочка". У мережі поширюють повідомлення про радіоактивну аварію на Ростовській АЕС. Що про це відомо?
Уранці 19 липня в соцмережах, зокрема в Telegram та Х, поширювали скріншот повідомлення про радіаційну аварію на Ростовській атомній електростанції. Про це написали, зокрема, російський публіцист Олександр Невзоров, який набув українського громадянства, і низка анонімних новинних пабліків.
"Можливо, сталася ще одна катастрофочка", – написав Невзоров, підкресливши, що інформація потребує підтвердження.
Усі вони показують твіт людини, яка пише під акаунтом Serg Volin в Х (в описі сторінки зазначено, що він "колишній аналітик ЦРУ"), опублікований увечері 18 липня.
"На Ростовській АС радіаційна аварія. Унаслідок аварії стався викид в атмосферу радіоактивних ізотопів радіоактивністю до 1,5 млн кюрі. Уряд РФ ретельно це приховує. Тим часом радіоактивна хмара рухається углиб країни, у бік Саратова", – стверджує він у твіті. (Для порівняння: під час аварії на ЧАЕС, за офіційними даними, радіоактивність становила 50 млн кюрі).
На це повідомлення відреагував також керівник Центру протидії дезінформації РНБО України Андрій Коваленко.
"Радіаційна аварія на Ростовській АЕС. Радіаційна хмара рухається вглиб РФ. Це теж наслідки "СВО", між іншим", – написав він, опублікувавши скріншот твіта Serg Volin.
Цьому передував, як повідомляли в "Росатоме", "збій" у роботі Ростовської АЕС. Через це 16 липня без світла залишилася низка регіонів на півдні країни-агресора, а також окупований Крим.
17 липня "Росэнергоатом" оголосив, що перший енергоблок станції, вимкнений напередодні через збій, повернули в роботу, написав російський "Інтерфакс". У концерні заявили, що блок вимикали "через помилкове спрацювання захисту генератора".
Після повідомлень про радіаційну аварію на Ростовській АЕС "Росэнергоатом" 19 липня заявив, що блоки на станції "працюють штатно, радіаційний фон на рівні природного", а заяви про витік – фейкові.
Однак проблеми з електрикою у РФ не припинилися: The Moscow Times написало 19 липня, що обвал енергомереж триває і в курортних містах на півдні, світла також немає в окупованому Криму, але з інших причин.
Контекст:
Ростовська АЕС розташована неподалік міста Волгодонськ у Ростовській області. На ній діє чотири енергоблоки, останній із яких ввели в експлуатацію 2018 року.