Однокурсник Путіна, ексрозвідник КДБ Швець: Трамп загнав себе в той самий кут, що й Путін
В інтерв'ю виданню "ГОРДОН" колишній розвідник КДБ СРСР, однокурсник президента Росії Володимира Путіна по інституту КДБ Юрій Швець, який живе у США, розповів, як змінилися політичні розклади в Америці після захоплення Капітолія прибічниками президента Дональда Трампа, як до цих подій можуть бути причетними спецслужби Росії, через які організації ФСБ впливають на російськомовну діаспору Америки і в який спосіб РФ намагалася втягнути Україну у президентську кампанію 2020 року.
Ніколи раніше в історії США головною загрозою національній безпеці не був внутрішній тероризм, підбурювачем якого є поки що ще чинний президент США
– Яка зараз ситуація у США після подій у Вашингтоні 6 січня?
– Те, що сталося, я маю на увазі штурм Капітолія, – це була спроба державного перевороту. Його метою було не допустити до влади законно обраного президента Джо Байдена і залишити при владі самозванця, людину, яка програла, але і далі проголошує, що виграла, – Дональда Трампа.
ФБР розглядає цю справу як вияв внутрішнього тероризму і вважає це найбільшою загрозою безпеці США. Заарештовано понад 100 осіб, але це тільки початок. Заарештовують поки що лише тих, хто засвітився в холі Капітолія. Цікавими є вищі особи, які зробили це захоплення можливим. До них рано чи пізно теж дістануться.
Від того, що сталося, злякалися навіть республіканці. Багато хто з них дистанціюється від Трампа. Компанії, пов'язані із соціальними мережами та платформами, закривають йому доступ. Від нього і від Республіканської партії дистанціюються і найбільші фінансові донори. Учора надійшло повідомлення, що Deutsche Bank готовий пробачити $300 млн боргу Трампу, щоб негайно розірвати з ним відносини. І Signature Bank, який обслуговував Трампа і його сім'ю, також розриває з ним відносини.
– Як думаєте, чого саме Трамп хотів домогтися, на що сподівався?
– Трамп довго розігрівав народ байками про те, що відбулася фальсифікація виборів, і фактично скерував їх на Конгрес. Це все задокументовано. Кожен, хто розуміє англійську і бачив телевізійну картинку, не може цього факту заперечувати.
З огляду на все, на досить високому рівні, у керівництва армії, керівника Національної гвардії, а також у керівництва секретної служби (служба, що забезпечує охорону президента, адміністрації, урядових установ) була свого роду змова, яка уможливила ситуацію, коли повстанці прорвалися в Конгрес. Тому що їх мали зупинити на вулиці задовго до підходу до Капітолія, але дорога була відкритою. За оцінками ФБР, Капітолій штурмувало приблизно 8 тис. бунтівників, а їм протистояло приблизно 1,4 тис. поліцейських, які насправді не мали шансу.
У розмови, що вибори сфальсифіковано, вірять тільки задурені прибічники Трампа. Понад 60 судів викинули позови команди Трампа про фальсифікації у смітник. Це називають тут "фривольними судовими позовами". Тобто позовами, які подають без будь-якого фактажу і доказів.
Нагадаю, що протягом чотирьох років при владі Трамп призначив 25% суддів. Його прибічники хизувалися, що він фактично поставив під контроль судову систему країни. У Верховному суді США з дев'яти суддів більшість – консерватори, тобто республіканці, а трьох із них призначив безпосередньо Трамп, до того ж ціною великих зусиль. І, однак, усі суди як нікчемні папірці викинули позови команди Трампа, оскільки жодних доказів масової фальсифікації виборів не було.
Змовники мали такий план: 8 тис. штурмують Конгрес, захоплюють сенаторів і конгресменів, які в цей час здійснювали формальний підрахунок голосів. Згідно із законом Конгрес зобов'язаний тільки зафіксувати (як рахівник) у своїх документах кількість виборців, які віддали голоси на рівні штатів. Ні обговорювати, ні ставити під сумнів, ні робити якихось інших дискретних дій за або проти цих голосів ні Сенат, ні Палата представників не мають права.
За розрахунком прибічників Трампа, двоє сенаторів-республіканців – один із Техасу, інший – із Міссурі – придумали, на їхню думку, геніальний план і запропонували: "Ми не кажемо, що були масові фальсифікації, але ви ж бачите, народ розколото, тому створімо тимчасову погоджувальну комісію, яка розгляне ці питання, і так ми помиримо країну".
Це був план у стилі Ніколо Макіавеллі, бо немає нічого постійнішого, ніж тимчасова комісія, як свідчить історія багатьох країн. Комісія працювала б 10 днів, два тижні, а Трамп би весь цей час сидів. Підходить час інавгурації нового президента, а комісія працює і Трамп сидить у Білому домі. Потім вони приносять будь-який результат на розгляд Трампа, а він каже про свою незгоду з висновками, і комісія знову продовжує працювати. І так усі наступні чотири роки. Тобто система ламається. Ось на що це все було розраховано.
Провалився план тільки з однієї причини: поки штурмовики брали Капітолій, секретна служба встигла вивести конгресменів і сенаторів підземними переходами в безпечне місце. Штурмовикам нікого не вдалося захопити.
Трамп, мабуть, на якийсь час сам злякався. Після цієї події виникла серйозна підозра в його психічному стані. Він фактично загнав себе в той самий кут, що й Путін. І той, і інший розуміють, що єдине джерело їхньої безпеки – перебувати при владі. Відійшов від влади – і все. І це впливає на його психіку.
Буквально наступного дня після штурму Капітолія Асоціація психіатрів США звернулася з листом до Конгресу із проханням усунути Трампа від влади у зв'язку з його неосудністю. Людина несамовита, яка має доступ до червоної кнопки, ядерної зброї, стає небезпечною не тільки для своєї країни, але фактично для всього світу.
Трамп спочатку заліг під корч, причаївся і навіть засудив своїх прибічників, яких іще нещодавно закликав іти на Капітолій, і пообіцяв їм належне покарання. Наступного дня дезавуював цю заяву. Одне слово, людина сама не своя.
Тим часом ФБР і правоохоронні органи роблять час від часу заяви. Вони не відкидають імовірності того, що до 20 січня прибічники Трампа можуть зробити ще схожі, а можливо, й небезпечніші акції. Один зі сценаріїв, який буквально вчора озвучили правоохоронні органи: оточити Капітолій, Верховний суд США, інші установи та дати республіканцям можливість захопити владу завдяки перевороту. Я думаю, це не вдасться. Вашингтон буде цілковито ізольовано, зачищено, і безпеку буде гарантовано.
Однак зберігається загроза, що такі вилазки можуть відбутися у столицях 50 штатів США. Тоді правоохоронну систему буде перевантажено. У неї просто забракне сил, щоб гарантувати безпеку.
Головне в ситуації: ніколи раніше в історії США головною загрозою національної безпеки не був внутрішній тероризм, підбурювачем якого є поки що ще чинний президент США. Це безпрецедентно.
Агентура ФСБ затесалася в російську еміграцію. Тут крутяться дуже великі гроші
– На вашу думку, чи причетні до цієї ситуації російські спецслужби?
– Те, що відбулося, сколихнуло Америку. Вибори відбулися. На всіх рівнях навіть республіканці визнали перемогу Байдена. Народ загалом заспокоївся. Є тільки одна соціальна група населення в цій країні, за моїми спостереженнями, яка перебуває в екзальтованому, напруженому стані й галасує зі страшною силою. Це група російськомовних емігрантів Америки.
Люди з нормальною освітою, які змогли влаштуватися і реалізувати себе в цій країні, спокійні. Але що нижча освіта, що менше влаштовані, то вони агресивніші й більше протрампівськи налаштовані. Тутешні експерти пояснюють, що значна частина російської еміграції – це так звана ковбасна еміграція, яка з огляду на особливості свого менталітету, психотипу підвладна зовнішнім маніпуляціям.
Але, я думаю, проблема не тільки в цьому, а в тому, що має назву "рука Москви". У США, окрім посольства, російську державу представлено організацією, яка має назву Російський центр науки і культури. Він підпорядковується Росспівробітництву. А Росспівробітництво є продовжувачем традицій і спадкоємцем Союзу радянських товариств дружби із зарубіжними країнами (СРТД). Цю організацію створювали у СРСР як дах, прикриття для КДБ у зовнішній розвідці. Я це знаю як факт.
Росспівробітництво в усіх розвинених країнах, що мають дипломатичні відносини з РФ, тримає ці так звані центри науки і культури. Це дах або прикриття ФСБ. Організація займається створенням і управлінням п'ятої колони в іноземних державах.
Агентура ФСБ затесалася в російську еміграцію. Тут крутяться дуже великі гроші. Є цілий прошарок людей у російськомовній еміграції, які живуть виключно завдяки кешу, що йде від цих центрів.
Ситуація просто ідіотична з боку уряду США. Це почалося ще з часів Білла Клінтона і триває до сьогодні, хоча російська влада вигнала із країни всі західні організації, пов'язані з урядами. Ті самі British Council, USAID тощо. Але у США, як і раніше, діє російський центр.
Звісно, не вся російська еміграція перебуває у протрампівському стані. Але в соціальних мережах, щоб улаштувати вереск, багато не треба. Досить кількох людей, які будуть красномовствувати (вимовляти порожні багатослівні промови), і кількох тролів, які все це будуть підтримувати, чим, власне кажучи, вони і займаються.
До слова, якщо ви звернули увагу, кілька днів тому кількох представників України занесли в чорні списки за їхню участь на боці російських спецслужб у виборах президента США – 2020. Цікавий момент. Є підозра, що не всі розуміють, тому поясню.
Головний напрям російського втручання в американські вибори 2016 року був от у чому: хакери зламали сервери у США і через WikiLeaks, який через Джуліана Ассанжа було підставлено під контроль російських спецслужб, викрадену інформацію злили. У виборах 2020 року планували, що роль WikiLeaks виконуватиме група "товаришів" з України, через яких російські спецслужби зіллють інформацію. Цього разу американці зробили те, що варто було зробити раніше. А варто було відразу сказати: "Друзі, те, що зливає WikiLeaks, – це результат роботи російських спецслужб".
Але 2016 року цього не зробили. Тому дістали те, що дістали. Але цього разу, щойно почала діяти група активістів у Києві на чолі з товаришем Деркачем, у США на це одразу звернули увагу, одразу все зрозуміли і нейтралізували спробу в самому зародку. Це єдина причина, чому Україну не було втягнуто у вибори-2020 за повною програмою з усіма негативними наслідками, які були б, якби план "товаришів" удалося б реалізувати.
– Тобто рука Кремля, хоч і під прикриттям, але все ж дотяглася до президентських виборів США?
– Безумовно. Ця екзальтація російської діаспори США і спроба використати Україну в ролі WikiLeaks тільки підтверджують цей факт.
Завдяки Трампу Республіканська партія може перетворитися на маргінальну організацію й опинитися на узбіччі політичного життя Америки
– І чим, на вашу думку, ситуація, що склалася, може завершитися?
– Правоохоронці США та ФБР дуже занепокоєні ситуацією, що склалася у країні. Я думаю, розслідування набуде безпрецедентних масштабів. І нарешті буде вжито заходів, яких давно потрібно було вжити.
Американці все-таки люди законослухняні. Шибайголів не дуже багато. Ядро екстремістів, які наразі чинять неподобства, я порівняв би із сектантами. Із ними неможливо вести дискусію. Вони вірять, і все. Їх придушать. У мене враження, що більшість серед них уже сама зрозуміла, що Трамп виявився хибним месією, який може завести бог знає куди.
Основною жертвою стане Республіканська партія. Якщо подивитися на карту минулих виборів, ми побачимо, що Республіканська партія представляла переважно штати з депресивною економікою і людей, які проживали в сільськогосподарських регіонах Америки. Міста і штати з передовою сучасною економікою пішли за демократами. І останні події біля Капітолія погіршать становище Республіканської партії.
Як я вже сказав, зараз від них тікають фінансові донори – найбільші корпорації та банки Америки. Тобто через Трампа Республіканська партія може перетворитися на маргінальну організацію й опинитися на узбіччі політичного життя Америки.
Аналітики, яких я знаю кілька десятків років і глибоко поважаю, вірю в їхню мудрість, кажуть, що демократи прийшли до влади на 10 років щонайменше. Демократи одержали місце в Білому домі й обох палатах парламенту. Вони зроблять два нові штати – Округ Колумбія і Пуерто-Рико – та отримають ще чотирьох сенаторів-демократів. Вони розширять склад Верховного суду до 15 осіб і допризначать туди своїх демократів.
– А чим ця історія може закінчитися для Москви?
– Нічим гарним. Сплески активності російського центру в Америці ще тривають, але я думаю, їх теж буде придушено. У США є чітке, повне розуміння й у спецслужб, і держагентств, пов'язаних із зовнішньою політикою, що ось цим "подарунком" у вигляді Трампа, який отримала Америка на останні чотири роки, вона значною мірою зобов'язана Кремлю. Тож нікого й ніщо не буде забуто.