Оформлення ДТП. Як діяти водію і які порушення допускає поліція G

Порушення з боку правоохоронців особливо явно проявляються під час оформлення протоколів на водіїв у стані алкогольного сп'яніння, стверджує адвокат Євген Суньов
Фото: pixabay.com

До 2017 року в Україні зафіксували 162,5 тис. ДТП, у яких загинуло майже 3,5 тис. осіб. Умисні або неусвідомлені помилки поліцейських, які оформляють ДТП, часто не дають змоги суду встановити винного, пише адвокат адвокатського об'єднання "Колегія" Євген Суньов у ексклюзивній статті для видання "ГОРДОН".

Скільки дорожньо-транспортних пригод відбувається в Україні? Статистика поліпшується чи навпаки?

За даними Національної поліції, у 2017 році в Україні сталося 162,5 тис. дорожньо-транспортних пригод, у яких загинуло майже 3,5 тис. осіб. Кількість ДТП зросла на 2,3% порівняно із 2016 роком і на 14,8% – порівняно із 2015-м.

За смертністю у ДТП на 1 млн населення Україна в три-чотири рази обганяє країни Євросоюзу. Водночас за кількістю зареєстрованих автомобілів (200 машин на 1000 осіб) Україна значно відстає від Європи (600 авто на 1000 осіб).

Як оформляють ДТП і які документи складають поліцейські?

Завдання поліцейських, які прибули за викликом на місце ДТП, – скласти низку документів, після розгляду яких суд визнає особу винною чи невинною у ДТП. У деяких випадках складені інспекторами документи не дають змоги судам визначити винного: у підсумку виходить ДТП, у якій ніхто не порушив правил.

Насамперед поліцейські складають протокол про адміністративне правопорушення. У цьому документі інспектор зазначає, хто з водіїв, на його думку, порушив правила дорожнього руху. Протокол підписує особа, яку притягують до відповідальності. У деяких випадках такий протокол патрульні складають на двох учасників ДТП, якщо (на їхню думку) обидва водії порушили ПДР.

Другий документ – схема пригоди чи схема місця ДТП. Тут інспектор патрульної поліції зобов'язаний зазначити точні відомості, які дають змогу відновити розміщення транспортних засобів після ДТП. Схеми, складені інспекторами реформованої поліції, украй рідко допомагають відновити розміщення автомобілів: вони рясніють неточностями, практично завжди в них немає необхідної інформації про знаки дорожнього руху, розмітки і точки, які дають змогу точно встановити відстань автомобілів до розмітки.

Також інспектори поліції беруть письмові пояснення учасників пригоди та свідків, використовуючи для цього спеціальні бланки. Усі ці документи правоохоронні органи передають до суду, який установлює винного.

Оформлюючи ДТП, патрульні складають протокол про адміністративне правопорушення та схему пригоди, а також беруть письмові свідчення учасників і свідків. Фото: ivan.marunych / Instagram

Чи можуть помилки патрульних під час оформлення ДТП перешкодити встановленню винного?

Так, можуть. Розглянемо один із прикладів.

Дорога із трисмуговим рухом. Ліва смуга дозволяє рух тільки наліво, середня смуга – наліво і прямо, права – тільки прямо. На зелений сигнал світлофора машина із середнього ряду рухається ліворуч, що дозволено розміткою, дорожніми знаками та відповідними пунктами правил. Автомобіль другого учасника ДТП із лівого ряду (усупереч розмітці та знакам) рухається прямо.

Відбувається зіткнення двох автомобілів, водночас характер пошкоджень, розташування машин, знаки і розмітка однозначно вказують на винність другого водія і невинність першого. Прибулі на виклик співробітники поліції спочатку також не бачать особливих труднощів у складанні одного протоколу про адміністративну подію. Але після прибуття родичів одного з учасників ситуація різко змінюється – винних стає двоє, складають два протоколи.

Оскільки протоколів два, то і судових справ стає дві. Справу водія з лівої смуги одразу повертають на дослідування, справа невинної у ДТП людини потрапляє до суду. З урахуванням схеми ДТП і фотографій пошкоджень авто суд ухвалив рішення про невинуватість водія. Однак справа реального винуватця так і не потрапила з поліції до суду.

Особливо явно порушення з боку правоохоронців проявляються під час оформлення протоколів на водіїв у стані алкогольного сп'яніння. Ідеться не про оформлення тверезих водіїв як таких, що випили (такі випадки теж зустрічалися у практиці). Основне порушення поліцейських під час зупинки п'яного водія за кермом – нехтування правами, наданими працівникам патрульної поліції за законом. Зазвичай після зупинки автомобіля із п'яним водієм і оформлення протоколу патрульні повертають автомобіль і дозволяють порушнику продовжити рух.

І якщо у  разі виявлення у водія 0,4 проміле алкоголю (за норми 0,2) такий підхід може бути виправданим, то у випадку з виявленням у водія 3,2 проміле дії інспекторів призвели до ДТП. Патрульна поліція вранці буднього дня зупинила водія і за допомогою алкотестера встановила рівень алкоголю 3,2 проміле. Склавши протокол, поліція повернула йому машину. Через 30 хвилин він проїхав на червоне світло і зіткнувся з іншим автомобілем. Новий протокол водієві виписував той самий наряд патрульної поліції.

Які порушення допускають поліцейські, складаючи протокол?

  • Неправильно зазначено дату і час адміністративного правопорушення. Дату плутають дуже рідко, час – дуже часто, тому в суді доводиться відновлювати хід подій ДТП, використовуючи інші дані.

  • Помилково зазначено дані свідків ДТП, відсутні їхні підписи або взагалі свідків не зазначено.

  • Неточно зазначено вулицю, де сталася ДТП.

  • Зазначено загальний пункт ПДР, який нібито порушив учасник ДТП. Тобто замість пункту, який конкретно й однозначно визначає дії водія, у проколі написано загальний пункт, який не дає змоги суду визначити, у чому ж було порушення ПДР із боку водія.

Ось цитата із судового рішення апеляційної інстанції у справі №755/17433/16-п, у якій брав участь автор цієї статті:

"При розгляді даної справи суддя дійшов висновку про порушення ОСОБА_3 вимог пункту 8.7 ПДР, однак такий висновок судді суперечить виписаній у протоколі про адміністративне правопорушення суті правопорушення та вимогам закону, адже, відповідно до пункту 8.7 ПДР України, передбачено, що світлофори призначені для регулювання руху транспортних засобів і пішоходів, мають світлові сигнали зеленого, жовтого і біло-місячного кольорів, які розташовані вертикально чи горизонтально. Сигнали світлофора можуть бути з нанесеною суцільною чи контурною стрілкою (стрілками), із силуетом пішохода, X-подібні. На рівні червоного світлофора із вертикальним розташуванням сигналів може встановлюватися табличка білого кольору із нанесеною на ній стрілкою зеленого кольору.

Проте в чому конкретно полягають порушення ОСОБА_3 пункту 8.7 ПДР України, ні у протоколі про адміністративне правопорушення, ні в постанові суду не зазначено".

У цій справі саме помилка інспектора поліції, який складав два протоколи на двох учасників ДТП, призвела до того, що суди визнали обох водіїв такими, що не порушили ПДР. Згідно з рішенням судів, обидва учасники не порушували правил дорожнього руху, але ДТП усе одно сталася.

Через неправильно складений протокол суд може визнати всіх учасників ДТП невинними. Фото: pixabay.com

Які порушення бувають під час складання схеми ДТП?

  • Не зазначено напрямку руху транспортних засобів.

  • Не відображено дорожньої розмітки.

  • Не позначено гальмівного сліду автомобілів. Через це в суді буває складно довести, що водій дійсно тиснув на гальма, намагаючись уникнути зіткнення.

  • Неправильно відображено розміри проїзної частини.

Автор цієї статті у 2013 році після самостійного виїзду на місце ДТП погодився в суді із пропозицією опонента провести нові заміри ширини проїзної частини. На думку опонента, виміри у схемі були неправильними. Нові виміри підтвердили його правоту. Але це тільки погіршило становище його клієнта: згідно з правильними даними, машина його клієнта перетнула розділову смугу на 70 см. Із цієї причини мого клієнта визнали таким, що не порушував ПДР.

  • Неточно визначено пошкодження автомобілів, що надалі заважає встановити всі обставини події.

На відміну від протоколу, порушення у схемі ДТП суд може усунути, передавши матеріали справи правоохоронним органам для доопрацювання. Поки ці матеріали доопрацьовуватимуть, зазвичай закінчується тримісячний строк для притягнення до адміністративної відповідальності.

Що потрібно робити  у разі потрапляння у ДТП?

  1. Сфотографуйте пошкодження автомобілів, що потрапили у ДТП. Із різних ракурсів зафіксуйте розташування дорожніх знаків і автомобілів після зіткнення, розмітку, стан дорожнього покриву.

  2. Намагайтеся визначити, чи не встановлено поруч із місцем ДТП камер відеоспостереження, в об'єктиви яких міг потрапити інцидент.

  3. Уважно вивчіть протокол, схему ДТП і власні пояснення. Перечитайте кілька разів перед підписанням. Виявивши неточності або невідповідності, укажіть на це інспекторові поліції.

  4. Бажано придбати в автомобіль відеореєстратор, купити книжку ПДР у бардачок або завантажити їх на свій смартфон. А також мати під рукою телефон адвоката, який зможе надати екстрену правову допомогу у разі ДТП.