"Російські танки, включно із розхваленою "Арматою", не матимуть шансів". Україні невдовзі нададуть західну бронетехніку. Чи вплине вона на перебіг війни?
Від перших днів повномасштабного російського вторгнення Україна просить західних союзників надати важку бронетехніку, а також літаки (наприклад, F-16). Літаки поки що залишаються недосяжною метою для Києва, проте основні бойові танки західного зразка в Україну невдовзі надійдуть. Скільки саме – поки що незрозуміло. Достеменно відомо, що Великобританія доправить роту танків Challenger 2, стільки ж Leopard 2 пообіцяла Польща. Готовність надати Leopard висловили Фінляндія й низка інших країн, проте це буде неможливо, доки Німеччина – виробник цих танків – не дасть дозвіл на реекспорт. Окрім того, Україні нададуть бронетранспортери M2 Bradley, Marder, Stryker і AMX-10 RC. "ГОРДОН" зібрав думки військових та експертів про ці машини і з'ясовував, як така техніка може позначитися на бойових діях.
Скільки танків і БТР потрібно Україні?
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний в інтерв'ю британському журналу The Economist наприкінці 2022 року говорив, що для деокупації територій, зайнятих російськими військами після 24 лютого, потрібно приблизно 300 танків, 600–700 БМП і 500 гаубиць. Міністр оборони Олексій Резніков пізніше уточнював, що для повної деокупації й виходу на кордони 1991 року потрібно ще більше техніки.
За підрахунками The Guardian, наразі мінімальні потреби України – приблизно 100 танків. Газета зазначає, що Великобританія самостійно не зможе доправити таку кількість, проте разом із союзниками це цілком реально.
Скільки бронетехніки нададуть Україні?
Точні цифри, імовірно, оприлюднять після зустрічі союзників у форматі "Рамштайн". Портал "Слово і діло" опублікував інфографіку зі списком публічно обіцяної техніки – у ньому приблизно 1000 одиниць танків, БТР, бронемашин, самохідних артилерійських установок і засобів ППО. Найімовірніше, перелік відкорегують.
Також треба розуміти, що цю техніку Україні не зможуть надати вже завтра. Як і у випадку із ЗРК Patriot, які США пообіцяли перед Новим роком, деяка техніка потребує тривалого навчання – від кількох тижнів до місяців. Окрім того, деяка техніка перед відправленням може потребувати ремонту або модернізації.
На яку бронетехніку може розраховувати Україна?
Танки
Є чотири основні бойові танки, постачання яких ЗСУ вже підтвердили або обговорюють. Передусім це британський Challenger 2. Прем'єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак підтвердив постачання 14 танків у розмові із президентом України Володимиром Зеленським 14 січня. Термінів постачання поки що не називали.
Танк розробляла компанія Alvis Vickers наприкінці 80-х – на початку 90-х. У британську армію постачали з 1994 року. Відтоді зробили приблизно 450 зразків. Із 2009 року виробництво танків цієї моделі припинили. Частину Challenger 2 модернізують, щоб продовжити термін експлуатації до 2035 року, згодом їх замінять танками Challenger 3.
Дві видатні особливості Challenger 2 – це броня й основна гармата. Броньовий захист – один із найкращих серед танків, які стоять на озброєнні НАТО. На сайті армії США з посиланням на джерела у британському командуванні розповідають про випадок, коли Challenger 2 під час боїв біля Басри (Ірак) у березні – травні 2003 року зазнав 15 влучань із РПГ без пробиття броні. За цей період, ідеться у звіті, підбили лише один Challenger 2 – таким самим британським танком помилково.
Основна зброя танка – 120-мм нарізна гармата. Це єдиний танк із нарізним стволом на озброєнні країн НАТО. Завдяки цьому танк стріляє точніше, а снаряд менше зазнає впливу зовнішніх чинників. У цьому ж криється і один із двох головних недоліків машини – танк може використовувати лише спеціальні снаряди, а не уніфіковані. Другий недолік – кількість і поширеність Challenger 2. Вони є на озброєнні тільки у Великобританії й Оману (не більше ніж 40 штук), що унеможливлює масове постачання танка й ускладнює пошук запчастин.
Ці проблеми міг би вирішити німецький Leopard 2, наймасовіший танк у Європі. Із 1979 року, коли перша модифікація танка надійшла на озброєння бундесверу, виготовили понад 3,5 тис. машин (водночас будь-який Leopard 2 можна модернізувати до останньої версії A7). Танк стоїть на озброєнні понад 10 європейських країн: Австрії, Угорщини, Німеччини, Греції, Данії, Іспанії, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Фінляндії, Швейцарії, Швеції й Туреччини. The Guardian підрахувало, що у країн НАТО приблизно 2,3 тис. таких танків.
Leopard 2 вважають одним із найкращих і найнадійніших основних бойових танків світу. Колишній головком сухопутних військ Польщі Вальдемар Скшипчак в інтерв'ю "BBC News Україна" говорив, що це "практично досконала зброя".
"Я сам за фахом танкіст. Командував дивізією, у складі якої була бригада з танків Leopard 2. Можу сказати, що це практично досконала зброя. Із погляду танкіста ці машини мають дуже ефективну вогневу систему і є мобільними. У сутичці із цими танками російські, включно з їхніми розхваленими Т-14 "Армата", не мають шансів", – сказав він.
На думку Скшипчака, вплив на перебіг бойових дій в Україні могли б мати навіть два батальйони таких танків (приблизно 60–80 одиниць). За його оцінкою, якби Україна змогла сформувати "танковий кулак" із 350–400 Leopard 2, то "українська армія розбила б російську".
Український військовий експерт, полковник у відставці Олег Жданов у коментарі УНІАН зазначав, що головні переваги німецького танка – "гарна точність, висока живучість і скорострільність на гарному рівні".
Яку з версій Leopard 2 можуть дати Україні, поки що не оголошували. Профільне видання Defence Express вважає, що це, найімовірніше, буде модифікація А4, оскільки це найпоширеніша версія. "Фінляндія має на складах 100 танків цієї версії, Іспанія – 108 Leopard 2A4 у строю (а також певну кількість на складах), Польща – 126, Німеччина – щонайменше 55 Leopard 2A4 на складі й понад 16 в аналогічному статусі в Норвегії, ще 36 – у строю. Також треба додати 42 Leopard 2A4 у Канаді, які взагалі використовують як мішені", – зазначає портал.
Leopard 2A4, пише видання, – танк 80-х, проте російське танкобудування до таких характеристик змогло наблизитися лише у 2000-х – 2010-х роках (тобто це танки Т-90 і пізніші моделі).
Leopard 2A4 обладнаний 120-мм гарматою Rh-120 L/44 – такі самі встановлюють на всі модифікації американських танків Abrams, підкреслює Defence Express. Отже, за вогневою потужністю і Leopard 2A4, і Abrams перебувають приблизно на одному рівні. Хоча німецький танк трохи поступається американському у бронезахисті. У звіті армії США про операцію "Іракська свобода" за березень – травень 2003 року повідомляють, що один з Abrams 3-ї піхотної дивізії зазнав під час бою 45 влучань із різних гармат (включно з великокаліберними кулеметами, зенітними гарматами, мінометними снарядами й реактивними гранатомети), але залишився у строю.
Загалом до американських Abrams Україна поки що не наблизилася, проте багато експертів, зокрема колишніх військових, зазначають, що за всіх переваг ці машини мають кілька суттєвих недоліків: вага (до 74 тонн), витрата пального (до 8 л на кілометр, майже утричі більше, ніж у Т-72), дорожнеча і складність обслуговування.
Зокрема, на це вказував і екскомандувач армії США в Європі (2011–2012) генерал-лейтенант у відставці Марк Гертлінг, який під час війни в Іраку служив у танкових військах.
"Як цікаво читати у Twitter порівняння Abrams і Leopard від тих, хто, імовірно, ніколи не наближався на відстань морської милі до цих танків… Покличте мене, коли відремонтуєте турбіну Abrams", – іронічно прокоментував Гертлінг спроби з'ясувати, який із танків кращий.
Проблеми з обслуговуванням згадують у звіті про операцію "Іракська свобода". "На той час, коли американські танки досягли Багдада (союзники увійшли до столиці Іраку 9 квітня 2003 року. – "ГОРДОН"), більшість танків були боєздатними, але далеко не повністю придатними для виконання бойових завдань, переважно через загальний брак запчастин", – ідеться в аналізі.
Проблеми з логістикою під час обслуговування Abrams можна частково вирішити, коли першу партію американських танків нададуть Польщі (2022 року Варшава уклала договір на постачання 116 танків, планують, що їх доправлять до Польщі 2023-го), за умови, що обслуговуватимуть їх також на території країни. З огляду на значні запаси Abrams (приблизно 4 тис. танків у строю й на зберіганні у США), у майбутньому вони можуть стати на озброєння української армії.
Ще один танк, який теоретично можуть надати Україні, – французький основний танк Leclerc, що входить до трійки найдорожчих і найбільш високотехнологічних танків світу (загалом у Франції трохи більше ніж 200 таких танків, тому, як і у випадку із Challenger, про масове постачання не йдеться). Військово-політичний оглядач проєкту "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко в інтерв'ю NV зазначав, що "Leclerc на сьогодні – найбільш високотехнологічний танк, якому, як кажуть жартома, фактично не потрібен екіпаж".
За даними Politico, влада Франції обговорює можливість постачання танка українським військам. Співрозмовник видання заявив, що ця тема "складна і поки що нічого не вирішено". Імовірність спільного постачання Leclerc і Leopard 2, додало джерело, обговорюватимуть під час зустрічі представників урядів Франції та Німеччини наприкінці січня.
Бронетранспортери
Ще одна важлива частина майбутнього постачання бронетехніки – БТР. Уже кілька країн підтвердили постачання загалом понад 200 одиниць.
Найпотужніша основна зброя у французького важкого БТР AMX-10 RC – це класичний колісний бронетранспортер, оснащений 105-мм гарматою, через що його називають "колісним танком".
Головний редактор Defence Express Олег Катков в ефірі телеканала "Еспресо" зазначав, що AMX-10 зможе легко вражати БМП, інші БТР, доти й інші укріплення противника, проте "пропалити броню російського танка не зможе". За його словами, машина має "чудову оперативну мобільність", але низьку прохідність на місцевості. "Із таких машин можна сформувати готові підрозділи й використовувати як оперативний резерв", – вважає Катков.
Схожі переваги і проблеми є в американських Stryker (є версія Stryker зі 105-мм гарматою, але чи постачатимуть її, незрозуміло). Генерал-лейтенант Марк Гертлінг у Twitter розповідав, що ніхто в його підрозділі під час операції "Буря в пустелі" не хотів пересідати з танка на "автобус для піхоти", "тому що це не танк". Але згодом БТР добре зарекомендували себе під час кампаній в Іраку та Афганістані і їх хотіли отримати "навіть сили спецоперацій". Серед головних переваг Stryker Гертлінг називає швидкість, малу витрату пального (порівняно з ненажерливими Abrams і Bradley), тихохідність, легкість в обслуговуванні. Головні недоліки, окрім того, що це не танк, – "деякі проблеми зі 105-мм гарматою", а також низька прохідність. "Колісні Stryker краще підходять для доріг, ніж гусеничні машини, але їхній недолік у тому, що вони застряють... Часто. Але зазвичай їх набагато легше витягнути із багнюки, ніж танк, що застряг", – писав він у Twitter.
Також Україна отримає від США бронетранспортер M2 Bradley на гусеничному шасі – мабуть, найпотужніший і найзахищеніший з усіх БТР. Оголошуючи про намір доправити Bradley українській армії спікер Пентагону, бригадний генерал Пет Райдер зазначив: "Це не танк, це вбивця танків".
Гертлінг, який під час "Бурі в пустелі" воював на M2 Bradley, писав у статті для видання The Bulwark, що ці машини мають "швидкість, далекобійність і вогневу потужність, яка може допомогти Україні повернути собі територію". Основна зброя – 25-мм кулемет M242, що випускає до 200 снарядів на хвилину на відстань до 3 км. "У бою наш екіпаж знищував ворожі вантажівки, іракські бойові машини піхоти російського виробництва й навіть російські танки ранніх моделей, і це окрім основного засобу ураження танків", – пише генерал.
Ідеться про протитанкову установку TOW, яка може вражати цілі керованими ракетами на відстані до 3750 м. "Ми запускали кілька таких ракет під час бою, і кожна вразила ціль на дуже великій відстані. Для порівняння, у більшості російських танків ефективна дальність стрільби становить 1900–2500 м (і це для добре навченого екіпажу, якого я ще не бачив у російській армії), тому TOW забезпечує значну перевагу в бою", – зазначив Гертлінг.
Він також уточнив, що США вже постачали TOW українській армії, тому з їх використанням і запасом не має виникнути проблем.
Схожі характеристики щодо бронезахисту і прохідності має німецький Marder. Він оснащений 20-мм гарматою й кулеметом калібру 7,62. Гармата, хоч і меншого калібру, ніж у Bradley, має фантастичну скорострільність – 800–1000 пострілів на хвилину. Її потужності достатньо для ураження всієї легкої бронетехніки радянського виробництва, пише Defence Express.
Як Marder, так і Bradley конструювали, відштовхуючись від умов бою з радянською технікою, яка й далі є основною в армії РФ. Тобто концептуальні рішення, які заклали в них під час розроблення й розвивали під час модернізації, дають змогу говорити, що Marder і Bradley потраплять у ту стихію, для якої їх створювали", – зазначає видання.