"Справа податківців". Кого затримали, що про них відомо і які рішення ухвалив Печерський суд щодо запобіжних заходів
24 травня силовики провели одночасно 454 обшуки в 15 областях України, затримали і вертольотами доставили в Київ понад два десятки екс-чиновників податкових. Їх підозрюють в організації схеми ухилення від сплати податків – "податкових майданчиків". Заподіяний державі збиток становить майже 9 млрд грн. Запобіжні заходи для затриманих обрав Печерський районний суд Києва. Кому скільки призначили застави, кого заарештували, а кого – відпустили, що ще відомо про затриманих і скільки їх насправді було, читайте в публікації видання "ГОРДОН".
Про справу проти колишніх керівників податкової різних рівнів силовики повідомили 24 травня, відразу після затримань. Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос заявив, що за схемою стояв екс-міністр доходів і зборів України Олександр Клименко, який перебуває в міжнародному розшуку.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков спочатку сказав, що затримали 25 чиновників, але пізніше в коментарі до запису у Facebook додав, що затримали і доставляють у Київ ще одну, 26-ту фігурантку. Видання "Цензор.НЕТ", посилаючись на власні джерела, склало список затриманих, у якому була 21 особа. У підсумку ввечері 26 травня Аваков написав, що "обрано всі запобіжні заходи" і опублікував таблицю з даними щодо 23 фігурантів. 12 із них Печерський районний суд Києва постановив узяти під варту з можливістю внесення застави, для семи призначив заставу без арешту і ще чотирьох відпустив під особисте зобов'язання. Суми призначених застав становили від 990 тис. до 150 млн грн.
29 травня Матіос пояснив, що "в ніч із 22-го на 23 травня о 5.20 троє підозрюваних покинули територію України". Таким чином, вони не були насправді затримані, оскільки напередодні стався витік інформації. Двом оголосять про підозру заочно: колишньому начальнику Державної податкової служби Києва Олегу Низенку (за даними Матіоса, переховується в Іспанії) і екс-начальнику управління Державної податкової служби в Одеській області Олександру Чорнобаю (військовий прокурор зазначив, що він перебуває в Україні). Також Матіос повідомив, що екс-заступник начальника податкової Києва Тетяна Детюк, яка дістала умовний термін восени 2016 року, досі перебуває під охороною спецслужб. Хто є третім підозрюваним, який утік до затримання, прокурор не уточнив.
Більшість відомостей про 23-х затриманих можна дістати із декларацій на порталі Національного агентства з боротьби з корупцією, а також з офіційних біографій на сайті Державної фіскальної служби. Про деяких податківців багато писали засоби масової інформації. Але про тих із них, хто пішов із податкової до закону, який зобов'язав декларувати доходи, знайти які-небудь подробиці виявилося складно. Біографій на сайті ДФС не залишилося, зате збереглися новини про їхні привітання жінок із 8 березня або дітей із початком навчального року. Для ілюстрації щодо двох зі списку не вдалося знайти навіть фотографій у мережі.
"ГОРДОН" зібрав усе, що відомо про кожного із 23 затриманих 24 травня, і продовжить пошуки, щоб оновлювати дані в цій публікації. Для зручності ми згрупували їх за регіонами.
Київ
Серед колишніх податківців Києва затримано сімох осіб, усі – екс-керівники районних податкових інспекцій.
1. Андрій Драгун
Екс-начальника Державної податкової інспекції в Печерському районі Києва прокуратура вважає винним у завданні збитків державі в розмірі 5,5 млрд грн.
Під варту суд Драгуна не взяв, призначивши йому заставу в розмірі 4 млн грн, прокуратура повідомила, що подаватиме апеляцію на це рішення.
"Гроші у мене завжди лежать відкрито, на тумбочці біля мого ліжка. Це всі заощадження, які у мене є – ці $12 тис. Це за два роки, що я працював у Дніпрі приватним підприємцем, аудитором. Я їх узяв, до них були долучені ці 9 тис. грн. Коли я побачив, хто прийшов, на запитання "У вас є що показати?", я дістав ці гроші і показав: ось мій телефон, ось мій паспорт. Ось така була ситуація, ось звідки ці рублі", – розповів у залі суду підозрюваний. Відео його пояснень на своєму YouTube-каналі опублікував "5 канал".
Драгун був начальником Печерської податкової з червня 2013 року, повідомлення про його призначення опубліковано на сайті Міністерства доходів і зборів (тепер – Державна фіскальна служба).
Драгун Андрій Олегович справді зареєстрований у Дніпропетровську як фізична особа-підприємець (ФОП), запис про це від 16 вересня 2016 року міститься у Єдиному реєстрі юридичних осіб та ФОП. Основний вид діяльності – консультування з питань комерційної діяльності та управління.
Людина з таким самим прізвищем, ім'ям та по батькові була зареєстрована у 2015 році кандидатом у депутати Дніпропетровської обласної ради за списком Блоку Петра Порошенка. У передвиборчому списку на сайті Центрвиборчкому він указаний як помічник-консультант народного депутата України. За даними порталу "Посіпаки", Андрій Драгун був помічником нардепа Валентина Дідича, висунутого Блоком Петра Порошенка у мажоритарному окрузі у Дніпропетровській області (включає місто Марганець, частину Заводського району Дніпра). В актуальному списку на сайті Верховної Ради Драгуна серед помічників у Дідича не зазначений.
Екс-начальник Державної податкової інспекції у Святошинському районі Києва.
У прокуратурі вважають, що Бондаренко заподіяв державі збитків на суму 1,8 млрд грн. Суд постановив залишити його під вартою як запобіжний захід і призначив заставу в розмірі 150 млн грн.
У 2011 році "Цензор.НЕТ" повідомляв, що київське регіональне управління СБУ затримало 20 квітня його заступника Олега Добровольського в момент отримання хабара. Джерела видання стверджували, що Добровольський є довіреною особою і особистим другом Бондаренка, а сам начальник районної податкової – син колишнього заступника голови Державної податкової адміністрації Григорія Бондаренка. За даними "Цензор.НЕТ", його було призначено начальником районної податкової інспекції у березні 2010 року.
Бондаренко народився в 1966 році, є радником податкової і митної справи I рангу, у податковій працював із 2000 року. Керував податковою службою Запорізької області та очолював районні податкові інспекції столиці.
27 серпня 2014 року Бондаренка призначили виконувачем обов'язків начальника Київського управління Міндоходів. На круглому столі 29 серпня він підкреслював бажання уряду "ліквідувати умови існування тіньового сектору економіки".
Екс-начальник ДПІ у Святошинському районі Києва. Останнє місце роботи, зазначене в декларації за 2016 рік, – заступник начальника управління перевірок з окремих питань – начальник відділу спеціальних перевірок Держфіскальної служби України.
Мостіпану інкримінують 1,8 млрд грн шкоди, завданої державі внаслідок участі у схемі ухилення від податків. Печерський райсуд Києва присудив йому 1 млн грн застави, ув'язнення в СІЗО суддя не призначив. Прокуратура має намір подавати апеляцію на це рішення.
У Мостіпана, відповідно до декларації, є дві земельні ділянки: у Василькові площею 2 тис. м2 і в Путрівці Васильківського району Київської області – 1,4 тис. м2. У Путрівці він задекларував будинок розміром 226,4 м2. Ще два об'єкти нерухомості зареєстровані на дружину (квартира в Києві, 28,30 м2) і "третю особу", судячи з ПІБ, це його дочка, Мостіпан Ірина Юріївна (квартира 55 м2 у Василькові). У чиновника є дві Toyota Land Cruiser 200 (2012-го і 2013 років випуску), у його дружини – Audi A6 2014-го.
Зарплата за минулий рік у Мостіпана становила 165 698 грн, дружина отримала 1,4 млн грн доходу від підприємницької діяльності. На 145 660 грн податківець продав нерухомості, отримав два подарунки вартістю 260 672 та 236 624 грн у "негрошовій формі" від громадянки України Марини Валеріївни Мостіпан.
У Мостіпана і його дружини немає рахунків у банку, але є готівка: по $3 тис. у кожного.
Екс-начальник державної податкової інспекції у Дарницькому районі Києва.
785 млн грн – такої суми не дорахувався держбюджет України через дії Кравченка, переконані у прокуратурі. Суд призначив йому заставу в розмірі 1 млн грн і відпустив, прокуратура незадоволена цим рішенням і заявила, що подаватиме апеляцію.
Юрій Кравченко народився в 1964 році в Києві, за освітою – економіст. У податковій працює із 20 вересня 1993 року, державний радник податкової служби III рангу. Заступником начальника Дарницької податкової був призначений 29 вересня 2009 року. У червні 2013 року тодішній глава Міндоходів і зборів Олександр Клименко призначив його очільником податкової інспекції Деснянського району, а в листопаді 2014 року вже нове керівництво Держфіскальної служби призначило його головою комісії з реорганізації податкової в цьому районі, такі дані опубліковані на сайті ДФС.
На цьому самому сайті оприлюднена декларація Кравченка за 2013 рік, коли він обіймав посаду начальника районної податкової інспекції. У документі зазначено, що він отримав 43 076,1 грн зарплати, 4100,7 грн матеріальної допомоги, на 162 тис. грн продав майна. А сім'я загалом заробила 1 194 036 грн, зокрема 42 136,15 грн зарплати, 83 900 грн дивідендів або відсотків, на 198 тис. грн продала майна, члени сім'ї отримали 870 тис. грн підприємницького доходу.
Податківець задекларував квартиру розміром 96 м2 і ще одну – 60 м2 у членів сім'ї. У цьому пункті не зазначено, що квартира є у власності чи в оренді. У декларанта на той момент був Lexus RX 350 2013 року, у когось із членів сім'ї – BMW X5 2007-го. Кому належить друга машина, у документі не сказано. Задекларовано також вклад у банку у членів сім'ї на 1 181 600 грн.
5. Олексій Ярошенко
Екс-начальник Державної податкової інспекції у Подільському районі Києва.
У прокуратурі вважають, що він винен у заподіянні бюджету збитків у розмірі 430 млн грн. Суд призначив йому особисте зобов'язання як запобіжний захід, не застосувавши ні тримання під вартою, ні застави. У прокуратурі заявили, що оскаржать це рішення.
Про те, що Ярошенко працював на посаді начальника ДПІ Подільського району столиці, сказано в архіві сайта районної податкової. Там же є і біографія колишнього начальника. Він народився в 1976 році в місті Зугресі Донецької області, закінчив у 1997 році Харківський державний економічний університет, після випуску три місяці працював бухгалтером на Розівському комбікормовому заводі і вже в жовтні 1997-го став начальником відділу, головним державним податковим ревізором-інспектором податкової адміністрації Києва. Але через чотири роки пішов працювати головою правління і одночасно головою ревізійної комісії на птахофабрику "Київська".
Через п'ять років, у жовтні 2006-го повернувся в податкову – на посаду начальника податкової інспекції у столичному Подільському районі. Здобув орден "За заслуги" III ступеня, нагрудний знак "За заслуги", грамоту та іменний годинник від голови КМДА і звання заслуженого економіста України. Дослужився до спеціального звання "радник податкової служби I рангу".
Проект жунарлістських розслідувань "Наші гроші" у 2016 році писав про екс-міністра фінансів Федора Ярошенка. Дані авторів проектів пояснюють повороти в кар'єрі Олексія Федоровича Ярошенка: він – син екс-міністра фінансів, а птахофабрику, попри власників і кінцевих бенефіціарів – громадян Кіпру, контролює його брат, Юрій Ярошенко.
У податкову Олексій Ярошенко прийшов того ж року, коли його батька призначили на посаду першого заступника голови Державної податкової адміністрації України.
Екс-голова Державної податкової інспекції Солом'янського району Києва.
317,9 млн грн не доотримав бюджет через його дії, уважають у прокуратурі.
Адвокати заявляли судді, що тримання їхнього підзахисного в залі суду у клітці порушує права і принижує гідність, а сам Яценко, коли його випустили, сказав: "У мене справді є миготлива аритмія, вона у мене приблизно 10 років. Тут часто звучало, на щитовидній залозі у мене є пухлина, це теж правда. Я п'ю таблетки, аритмія. Через кожні чотири години треба". Цей фрагмент відео із зали суду опублікував сайт ТСН.
Захист наполягав, що заарештовувати Анатолія Яценка не потрібно через стан здоров'я, а також через те, що він із 2011 року не виїжджав за межі України і не має наміру цього робити. Суд узяв Яценка під варту і призначив заставу в розмірі 10 млн грн.
26 березня 2017 року Яценко подав декларацію через звільнення з посади начальника Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Києва. У документі він зазначив, що має квартиру площею 38,39 м2 в Києві, є власником третини від трьох земельних ділянок: 5 тис. м2, 2,5 тис. м2 і 823 м2 у селі Федорівці Фастівського району Київської області. По батькові (Петрович і Петрівна) свідчить, що, можливо, два інші власники – його брат і сестра. Утрьох вони володіють будинком у Федорівці розміром 67,7 м2.
У Києві у декларанта є земельна ділянка 625 м2, будинок площею 294,8 м2 і гараж 48 м2. Зарплата Яценка за 2016 рік становила 64 748 грн. Банківських вкладів, заощаджень або інших джерел доходу податківець не задекларував.
7. Віктор Башук
Екс-начальник ДПІ у Шевченківському районі Києва.
Суд відмовився задовольнити клопотання Головної військової прокуратури про обрання йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі 200 млн грн і відпустив Башука під особисте зобов'язання. Прокуратура вважає, що він завдав державі збитків на суму 7,2 млрд грн.
Військовий прокурор Олександр Климович у коментарі "Інтерфакс-Україна" сказав, що прокуратура оскаржуватиме це рішення в Апеляційному суді Києва. Сам Башук заявив, що не вважає себе винним, але рішенням задоволений.
"Я все життя пропрацював у податковій службі і мене тепер притягують незрозуміло куди, до когось і кажуть, що я винен тільки тому, що там працював. І показують наказ про моє призначення, заявляючи, що я винен у тому, що мене призначили", – заявив екс-начальник податкової інспекції.
На сайті Держфіскальної служби є повідомлення про призначення Башука начальником податкової інспекції Шевченківського району Києва від 6 червня 2013 року і новини про його зустрічі та привітання з різними святами. У серпні 2014 року портал згадує його як одного із двох кандидатів на посаду начальника Головного управління ДФС у Рівненській області. У підсумку керівником управління став інший кандидат, Дмитро Зайцев.
Харків
Із чотирьох харківських затриманих податківців троє – колишні керівники обласного рівня і одна – екс-заступник начальника обласного.
8. Станіслав Денисюк
Екс-голова Державної податкової адміністрації в Харківській області.
Прокуратура стверджує, що діяльність Денисюка завдала державі збитків у розмірі 308 млн грн. Суд обрав як запобіжний захід тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі 100,32 млн грн.
У податкову прийшов із МВС. Був начальником бюро Інтерполу в Україні, головою управління МВС на Донецькій залізниці, начальником Харківського обласного управління МВС. Начальником Харківської обласної податкової адміністрації призначений у 2006 році.
Із 2006-го до 2011 року був депутатом облради, обраний від Партії регіонів. Саме Денисюк очолював ту комісію облради, на яку поклали виконання рішення від 3 лютого 2010 року: обласні депутати висловили недовіру тодішньому голові облдержадміністрації Арсену Авакову (документ доступний в архіві сайта облради). Депутати заявили, що Аваков використовував адміністративний тиск на виборах президента у 2010 році (коли в підсумку переміг Віктор Янукович), і вимагали його відставки. 5 лютого президент Віктор Ющенко звільнив Авакова, а 9 лютого президентом став Янукович. Аваков заявив, що не отримував рішення про своє звільнення і сам написав заяву про відставку 9 лютого.
У 2014 році Денисюк балотувався на позачергових виборах у Верховну Раду у мажоритарному окрузі №169 у Харкові як самовисуванець. У заяві про реєстрацію вказав, що він – адвокат. У проміжному фінансовому звіті кандидата про витрачені на виборчу кампанію гроші, опублікованому на сайті Центрвиборчкому, стоять прочерки. Тобто протягом трьох тижнів до дня виборів (які відбулися 26 жовтня, звіт датований 3-м числом) Денисюк відзвітував, що не витратив на агітацію жодної копійки. В окрузі переміг Олександр Кірш, висунутий "Народним фронтом", Денисюк посів п'яте місце з результатом 4,52% голосів.
Денисюк – професор кафедри криміналістики Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Прізвище Денисюка згадували у ЗМІ через історію про зникнення у серпні 2010 року харківського журналіста, головного редактора журналу "Новий стиль" Василя Климентьєва. "Українська правда" проводила журналістське розслідування щодо цього, автори публікації поспілкувалися і з Денисюком. Той підтвердив, що Климентьєв протягом 10 років публікував статті про нього, але заявив, що всі вони були замовними і їх оплачували його, Денисюка, вороги, а сам він до зникнення журналіста не має стосунку.
9. Андрій Роздайбіда
Екс-начальник Головного управління Міндоходів і зборів у Харківській області.
Суд узяв Роздайбіду під варту на два місяці з можливістю внесення застави в розмірі 11,64 млн грн. Адвокати підсудного вимагали дозволу госпіталізувати свого підзахисного, оскільки у нього "проблеми зі здоров'ям", повідомляв "112 Україна". Прокуратура вважає, що він завдав державі збитків на 216 млн грн.
Про Роздайбіду портал Status Quo пише, що він – генерал-майор податкової міліції, народився у 1961 році в Перещепиному Дніпропетровської області. Служив в армії, працював у МВС, у 1991 році закінчив Київську вищу школу МВС СРСР, а у 2003-му – аспірантуру Національної академії Державної податкової служби України. У податковій міліції працював з 1998 року, із лютого 2008 року до липня 2010 року – на посаді першого заступника голови – начальника управління податкової міліції у Дніпропетровській області. Із лютого до вересня 2011 року керував управлінням податкової міліції в Кіровоградській області. У вересні 2011-го перевівся в Харківську область на таку саму посаду, а із 30 грудня того ж року став начальником Державної податкової служби. На цій посаді він замінив Станіслава Денисюка, який тим же числом, 30 грудня 2011 року, написав заяву про звільнення.
Роздайбіду звільнено з посади головного податківця області у квітні 2014 року, повідомляло агентство Status Quo.
Має науковий ступінь кандидата юридичних наук, на сайті бібліотеки Харківського національного університету є автореферат дисертації на тему "Податкове правопорушення як підстава адміністративної відповідальності".
Екс-начальник Харківської обласної державної податкової інспекції.
Його прокуратура вважає винним у заподіянні державі збитків на суму 391 млн грн. Суд відпустив Криволапова під особисте зобов'язання. Суддя вирішив, що цьому затриманому не потрібно ні призначати застави, ні брати його під варту.
Прокуратура просила або два місяці арешту, або 5 млн застави, повідомляв із зали суду кореспондент "112 Україна". Аваков зазначав у своїй таблиці, що прокурори мають намір подавати апеляцію.
Криволапов 2 квітня 2015 року подав заяву про згоду на люстраційну перевірку та декларацію за 2014 рік. Документ доступний на сайті обласного управління Держфіскальної служби, у таблиці вказано, що на той момент чиновник обіймав посаду начальника відділу з боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом. У декларації він указав 88,5 тис. грн зарплати і 4781 грн матеріальної допомоги, 240 тис. грн від продажу майна (в декларації не зазначено – рухомого чи нерухомого), земельну ділянку площею 1,5 тис м2 і будинок площею 138 м2, а також дві квартири – 80 м2 і 67 м2. У членів сім'ї – ділянка 1,2 тис м2, будинок 56 м2, квартира площею 72м2 і 67м2 у квартирі загальною площею 90м2. У рядку, де декларують нерухомість родичів, указані також приміщення розміром 400, 257 і 72 м2.
У податківця задекларована Toyota Land Cruiser 2013 року і мотоцикл Harley Davidson 2010-го. У родичів – Honda CRV 2012 року.
Вкладів у банках у Криволапова та його сім'ї, відповідно до поданої декларації, у 2014 році не було.
11. Тетяна Маслова
Екс-заступник начальника Головного управління Міністерства доходів і зборів у Харківській області.
Слідство вважає, що своєю участю у схемі Маслова завдала державі збитків у розмірі 453 млн грн.
Суд відмовив у клопотанні прокурора заарештувати Маслову та призначити заставу в розмірі 7 млн грн. Її відпустили під заставу в розмірі 990 тис. грн у залі суду. Представники прокуратури заявляли, що на рішення суду вони подаватимуть апеляцію.
У своїй декларації за 2016 рік Маслова вказала дві квартири у власності чоловіка (обидві в Києві, однаковою площею 43,38 м2 і куплені в той самий день, 14 червня 2006 року), 142 834 грн зарплати, отриманий від профспілкової організації сертифікат магазину на 100 грн, 7382 грн стипендії дочки від коледжу та університету та її ж 497 грн оплати за роботу за договором із "Фоззі фуд".
Із повідомлення харківського інформагентства "Status Quo відомо, що Маслову призначили заступником начальника обласної податкової інспекції у лютому 2012 року. У березні 2015 року інший місцевий портал "Объектив", із посиланням на прес-службу повідомив, що Маслова була звільнена "через формування нової служби" під керівництвом затвердженого на громадських слуханнях начальника Михайла Гагаркіна.
Дніпро
Четверо із затриманих працювали в податкових органах Дніпра: один – екс-голова обласної податкової інспекції, один – заступник обласного начальника і двоє – керівники районного рівня.
Екс-голова Державної податкової інспекції у Дніпропетровській області.
Слідство вважає, що його дії завдали державі збитків на суму 2,4 млрд грн. Печерський районний суд Києва призначив Шинкаренку запобіжний захід у вигляді двох місяців арешту з можливістю внесення застави в розмірі 100 млн грн. Шинкаренко заявив, що не був готовий до такої суми застави і має намір подавати апеляцію.
Із 1997 року працював начальником податкової інспекції у Жовтневому та Бабушкінському районах Дніпропетровська, із 2005-го – начальник спеціалізованої податкової інспекції з роботи з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у Кривому Розі.
У мережі доступна його декларація за 2014 рік, розшифрована волонтерами проекту "Канцелярської сотні" "Декларації". На сайті доступний також оригінал документа, заповненого вручну.
За 2014 рік Шинкаренко задекларував 335 178 грн доходу (зокрема 104 998 грн зарплати, решта – дохід від відчуження рухомого або нерухомого майна), а члени його сім'ї – 110 855 грн (104 855 грн із них – дохід від підприємницької діяльності і ще 6 тис. грн – від здавання майна в оренду). У декларанта є квартира площею 151,9 м2, ще три квартири (143,2, 102,6, 114,3 м2) та земельна ділянка (майже 21 тис. м2), а також "інше нерухоме майно" (680,4 м2 і 1108 м2), оформлене на членів сім'ї.
У самого Шинкаренка у 2014 році був мотоцикл Honda 2013 року, у інших членів сім'ї – Jeep 3500 2011 року і вантажівка TATA LPT 2008-го. Вкладів у банках у декларанта не було, у сім'ї – 697 грн на рахунку і понад 7,6 млн грн внеску в статутний капітал підприємства (якого саме – не зазначено).
Екс-заступник голови Державної податкової служби у Дніпропетровській області.
У прокуратурі вважають, що бюджет недоотримав через його дії 1,5 млрд грн. Як запобіжний захід Печерський районний суд призначив йому тримання під вартою з можливістю вийти під заставу в розмірі 7 млн грн.
Народився в 1966 році у Волновасі Донецької області, закінчив Донецький політехнічний інститут за фахом "металургія чорних металів", а в 1997 році – Донецький економічний технікум за спеціальністю "бухгалтерський облік та аудит".
У податкові органи прийшов у 1994 році, сказано в біографічній довідці на сайті ДФС у новині про призначення його з 15 квітня 2013 року виконувачем обов'язків голови Державної податкової служби у Житомирській області, де він із червня 2010-го до листопада 2011-го працював заступником керівника обласної податкової адміністрації. Потім був переведений на посаду заступника голови Державної податкової служби Дніпропетровської області, а повернувся в Житомир уже на посаду в.о. керівника – на цій посаді його колективу представила директор департаменту Міністерства доходів і зборів України Елла Сазонова. 4 червня того ж року Козака було призначено начальником Головного управління Міндоходів у Житомирській області.
26 травня головний військовий прокурор України Анатолій Матіос заявив, що у Козака вилучили 8 тис. російських рублів і паспорт, виданий окупаційною владою у Криму. Він також опублікував фото сторінок паспорта, із яких випливає, що екс-податківець отримав російський документ 12 жовтня 2015 року, а 2 серпня 2016-го прописався в Ялті. На фото, викладеному прокурором, адреси кримської прописки Козака не приховано.
Матіос також заявив, що Козака затримали в аеропорту Бориспіль.
14. Андрій Липинський
Протягом періоду, щодо якого у правоохоронців є до Липинського питання, він обіймав посаду начальника Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції (ОДПІ) у місті Дніпропетровську (тепер Дніпро).
25 травня Печерський районний суд обрав йому запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 998 тис. грн. Прокуратура вважає, що своїми діями він завдав державі збитків на суму 1,2 млрд грн і просила призначити Липинському два місяці арешту з можливістю внесення застави в розмірі 1 млн грн. У прокуратурі заявили, що будуть подавати апеляцію на це рішення суду.
Останнє місце роботи в декларації, поданій цього року (через звільнення), за 2016-й – Головне управління Держфіскальної служби в Київській області.
Липинський задекларував дві квартири у Дніпрі (56 м2 і 164 м2), дачну ділянку з будинком площею 30 м2 в області. Уся нерухомість зареєстрована на його дружину. У Києві Липинський орендує квартиру площею 68 м2. У власності дружини – швейцарські годинники Rolex вартістю 102 тис. грн. У сім'ї є дві машини – Peugeot 107 2014 року і Nissan Juke 2016-го, вони задекларовані на дочку і дружину Липинського. У нього машини, згідно з декларацією, немає.
У власності дружини – третина компанії "Трест реконструкції та розвитку". Згідно з даними в Єдиному держреєстрі юридичних осіб, фірма займається здаванням нерухомості в оренду. У реєстрі є ще дві діючі фірми з майже такою самою назвою: у Дніпрі і в Запоріжжі, їхній основний вид діяльності – будівництво. ТОВ "Проектно-будівельна компанія "Трест реконструкції та розвитку" цього року завершила будівництво у Дніпрі житлового комплексу "Воронцовський".
У 2016 році Липинський отримав 107 770 грн зарплати за основним місцем роботи, 6200 грн пенсії і на 480 тис. грн продав рухомого майна. Його дружина отримала 980 тис. грн доходу від підприємницької діяльності і ще на 820 тис. грн продала рухомого майна. Дочка у 2016 році отримала 28,8 тис. грн зарплати.
Родина задекларувала загалом 1,07 млн грн, €110 тис. і $55 тис. готівки, і кожен із подружжя – банківський рахунок у "ПриватБанку": на 280 тис. грн Липинський і на 490 тис. грн – його дружина.
Серед істотних витрат протягом минулого року в декларації вказано купівлю транспортного засобу вартістю 580 тис. грн, ця сума збігається із задекларованою вартістю Nissan Juke дружини Липинського.
Екс-начальник Державної податкової інспекції у Кіровському районі міста Дніпра.
Про цю затриману в межах спецоперації чиновницю майже нічого не можна знайти у відкритих джерелах. У базі порталу b2btoday.com.ua її згадують як начальника податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі Дніпропетровська (тепер – Дніпра), згідно з реєстраційними даними установи, актуальними на 2007 рік. Ні в соцмережах, ні на офіційних сайтах не вдалося знайти фотографії або біографії Ольги Корсун.
Їй прокуратура інкримінує заподіяння шкоди бюджету на суму 1,5 млрд грн. Печерський районний суд призначив як запобіжний захід тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі 7 млн грн.
Полтава
Серед затриманих 24 травня – троє екс-податківців із Полтави: колишній голова обласної податкової служби, колишній заступник голови обласної податкової адміністрації та екс-начальник міської податкової інспекції.
16. Володимир Задорожний
Екс-голова Державної податкової служби в Полтавській області.
24 травня Печерський районний суд призначив Задрожному заставу в розмірі 12 млн грн і постановив одягти на нього електронного браслета. Прокуратура інкримінує йому 2,5 млрд грн збитків, завданих бюджету, і заявляє, що подасть апеляцію.
Задорожний народився в 1958 році в Донецьку, працював в органах внутрішніх справ, із 1996 року – у податковій службі.
До призначення на посаду голови Державної податкової служби у Полтавській області у грудні 2011 року обіймав посаду заступника голови Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області.
Портал "Полтава 365" пише, що Задорожний був помічником на громадських засадах у депутата від Партії регіонів в парламенті VII скликання Віталія Калюжного, такі дані опубліковано на сайті проекту "Канцелярської сотні" "Посіпаки".
17. Олександр Лукін
Протягом періоду, що зацікавив силовиків, був заступником голови Державної податкової адміністрації у Полтавській області.
Слідство оцінює заподіяну державі його діяльністю шкоду у розмірі понад 308 млн грн.
Суд обрав Лукіну запобіжний захід у вигляді тримання під вартою терміном на 60 діб з альтернативою внесення застави у розмірі 5 млн грн, прокуратура просила заставу в розмірі 6 млн.
Остання посада в податкових органах – заступник начальника відділу Головного управління Держфіскальної служби у Дніпропетровській області, звільнився наприкінці минулого року.
У декларації Лукіна за 2016 рік (через звільнення) вказано три квартири у Дніпрі (всі належать дружині): 67,4 м2, 76,6 м2 і 291,4 м2. Їй у Дніпрі також належить нежитлове приміщення площею 107 м2 і два паркувальні місця. У самого Лукіна з нерухомості є права на дві земельні ділянки в селі Миколаївці Новомосковського району Дніпропетровської області – 2,5 тис. м2 і 1,75 тис. м2. У Лукіних дві машини, обидві оформлені на дружину: Range Rover Evoque 2013 року і Toyota Land Cruiser 2014-го.
У 2016 році основні доходи у сім'ї були саме у дружини, Світлани Лукіної. Вона отримала підприємницький дохід у розмірі 612,7 тис. грн і зарплату в компанії ТОВ "Харвітер" – 51,5 тис. грн на рік. Згідно з даними Єдиного держреєстру юросіб, зазначений у декларації ідентифікаційний код належить фірмі "Харвітер", яка зареєстрована у Хмельницькому, основний вид діяльності – бухоблік, аудит та консультування з питань оподаткування. Також Світлана Лукіна отримала у 2016 році допомогу на дитину в розмірі 18 920 грн і 468 тис. грн від здавання майна в оренду.
Лукін у 2016 році отримав 22 447 грн зарплати у Дніпропетровській обласній держфіскальній службі і 120 тис. грн як платню за договором про надання послуг компанії "Мета Ойл" (зареєстрована в Дніпрі, основний вид діяльності – оптова торгівля паливом). За даними порталу "Антикорупційний монітор", минулого року ця фірма виграла 11 тендерів комунального підприємства Кам'янської міської ради "Керівна компанія з обслуговування житлового фонду" загалом на 4,6 млн грн.
Готівкових грошей сім'я задекларувала 350 тис. грн: 100 тис. у Лукіна і 250 тис. у його дружини. На рахунку у "ПриватБанку" у Лукіна – 377 грн. У Світлани Лукіної – 197 398 грн у "ПриватБанку", 87 172 грн в "Креді Агріколь Банку". Валюти на рахунках або в готівці сім'я не декларувала.
Екс-начальник Державної податкової інспекції в місті Полтаві.
Завдав державі збитків на суму 308 млн грн, уважають у прокуратурі. Печерський районний суд ухвалив залишити Лизуна під вартою з можливістю вийти під заставу в розмірі 3,48 млн грн.
Згідно з декларацією за 2016 рік, у Полтаві у нього є земельна ділянка площею 30 м2, гараж, квартира площею 131 м2 і підвальне приміщення розміром 5,065 тис. м2. У дружини – земельна ділянка площею 1 тис. м2, і квартира (71 м2). Лизун володіє машиною Honda CRV 2013 року. Минулого року він отримав 119 733 грн зарплати, 360 грн від профспілки, 600 грн соціальних виплат і 3 грн компенсації від "Укртелекому", а його дружина – 24 002 грн банківських відсотків "Полтава-Банку", де у неї є вклад у розмірі 90 тис. грн, і 14 383 грн пенсії. У Лизуна є рахунок у банку "Креді Агріколь Україна" – 125 грн.
У декларації він указав, що є членом громадської організації "Асоціація ветеранів Державної податкової служби України".
Луганськ
Із Луганська серед затриманих – троє: один обласний начальник і два керівники районних податкових інспекцій.
19. Олександр Антіпов
Екс-начальник Головного управління Міністерства доходів і зборів України в Луганській області.
Антіпов заподіяв бюджету збитків на суму 6,7 млрд грн, уважає прокуратура. Печерський районний суд Києва визнав, що відправляти його в СІЗО немає потреби, а призначив заставу в розмірі 15 млн грн. Прокуратура заявила, що оскаржить це рішення.
У 90-х роках був головою Державної податкової адміністрації в Луганській області, згодом очолив обласний підрозділ відомства в Запорізькій області.
Із 2006-го до 2010 року був головою Луганської облдержадміністрації. Призначив його президент Віктор Ющенко, а звільнив Віктор Янукович. Протягом цих років Антіпов був депутатом Луганської облради від Партії регіонів. Із 2010-го до 2014-го працював начальником Головного управління Міністерства доходів і зборів у Луганській області. Є помічником депутата Верховної Ради від Блоку Петра Порошенка Олега Недави на громадських засадах, пише "Цензор.НЕТ", але на офіційному сайті Верховної Ради у списку помічників Недави він не зазначений.
За інформацією міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, під час обшуку і затримання у Антіпова вилучили $3,8 млн готівкою. Радник Авакова Зорян Шкіряк додав, що гроші знайшли "на підлозі у валізі".
20. Володимир Дубель
Екс-начальник Ленінської об'єднаної державної податкової інспекції в місті Луганську.
Прокуратура вважає, що він завдав державі збитків на суму 4,4 млрд грн. Печерський райсуд присудив йому два місяці в СІЗО із правом вийти під заставу в розмірі 4 млн грн. "Переконують, що гроші у нього будуть, якщо продасть усе своє майно", – повідомив кореспондент "112 Україна" із залу суду.
У серпні 2016 року Дубеля було призначено виконувачем обов'язків начальника Головного управління Держфіскальної служби у Миколаївській області, про це пише офіційний сайт відомства і називає його "справжнім професіоналом". 4 травня 2017 року в.о. начальника призначили Романа Кріля. Коли і з яким формулюванням звільнили з миколаївської податкової Дубеля (і чи звільнили) – знайти на сайті ДФС або в ЗМІ не вдалося. Отже, відомо, що його затримали через 20 днів після призначення нового начальника на його місце.
На сайті ДФС в офіційній трудовій біографії Дубеля зазначено, що він народився в 1959 році в селі Суботові Галицького району Івано-Франківської області, закінчив Тернопільський фінансово-економічний інститут і працював контролером-ревізором Мінфіну УРСР Ворошиловградської області (до 1990 року таку назву мала Луганська область). Відтоді майже весь час керує податковими органами в Луганській області, але протягом року очолював і Черкаську обласну податкову (2002–2003 роки), був директором департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України (2003–2005), а в декларації за 2016 рік повідомляють, що його місце роботи (або посада, на яку претендує декларант) – заступник начальника відділу головного управління ДФС у Донецькій області.
Дубель задекларував у Луганську земельну ділянку площею 1248 м2 і будинок площею 527,4 м2, а також дві ділянки в області: 1,5 тис. м2 у селі Лобачовому Станично-Луганського району і такого самого розміру – в селі Успенці Лутугинського району. Уся ця нерухомість зараз перебуває в окупованій проросійськими сепаратистами зоні.
У його дружини – дві квартири: в Одесі 48,5 м2, в окупованому Луганську – 43,9 м2. У Луганську у неї також залишилися кафе площею 172,8 м2 та земельна ділянка розміром 180 м2. Дружина орендує в Маріуполі квартиру площею 36 м2.
У Дубеля немає машини, а у його дружини – Toyota Prius 2010 року. У 2016 році податківець отримав 162 746 грн зарплати, дружина – 40 187 грн. Де вона працює, у декларації не зазначено. Як накопичення родина задекларувала готівку: $1 тис. у Дубеля і $10 тис. у його дружини.
Начальник Державної податкової інспекції в Артемівському районі міста Луганська.
Була затримана за підозрою у завданні державі збитків у розмірі 281 млн грн. Печерський райсуд постановив узяти Гулку під варту і призначив як альтернативу заставу в розмірі 7,56 млн грн.
Про цю затриману у відкритих джерелах мало відомостей. Глава МВС Арсен Аваков у коментарях до запису у Facebook 24 травня заявив, що затримали її у Трускавці Львівської області "на орендованій квартирі".
Портал "Новости Луганска" через два дні після її затримання написав, що до призначення на посаду в районну податкову інспекцію в Луганську Гулка кілька років очолювала інспекцію в Красному Лучі, а також що "про неї говорять, як про людину з команди Олександра Антіпова".
Одеса
Єдина одеситка у списку. Екс-начальник Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси.
Печерський районний суд заарештував її на два місяці. Фролова може вийти з-під арешту під заставу в розмірі 3 млн грн. Суд повністю задовольнив клопотання прокуратури, яка вважає, що чиновниця заподіяла державі збитки на суму 5,8 млрд грн.
У Єдиному реєстрі є декларація Фролової, у якій не вказано об'єктів нерухомості. Чиновниця задекларувала дві машини: свою Chevrolet Aveo 2007 року і Suzuki Burgman 2006-го, що належить її чоловікові. Серед доходів сім'ї в декларації вказані гроші від продажу квартири (81 тис. грн) і зарплата чоловіка (88 724 грн). Своєї зарплати в декларацію за 2016 рік Фролова не вписала. Така сама сума, яка була отримана від продажу нерухомості, указана у графі "готівкові кошти", ще 200 тис. грн задекларовані як готівкові гроші чоловіка. У попередній декларації сім'я вказувала дві квартири (61,2 і 29,5 м2) у місті Торецьку Донецької області.
Крим
Екс-глава Державної податкової служби в АР Крим, також єдиний представник регіону серед затриманих 24 травня.
853 млн грн – таку суму збитку державі інкримінує прокуратура цьому затриманому податківцю. Суд відпустив його під особисте зобов'язання, не призначивши застави, прокуратура заявила, що оскаржить рішення.
Біографічну довідку про Циркуна публікував портал Держфіскальної служби, коли писав про його призначення головою податкової адміністрації у Хмельницькій області. Костянтин Циркун народився в 1962 році в селі Березневому Коростенського району Житомирської області. У 1985 році закінчив Ташкентське вище танкове командне училище, здобув спеціальність інженера, а у 2000 році випустився з Національної академії Служби безпеки України з дипломом юриста. Третю вищу освіту здобув у 2007 році в Київському національному економічному університеті, здобув ступінь магістра бізнес адміністрування. Має спеціальне звання радника податкової служби I рангу. Нагороджений медаллю "За бездоганну службу" III ступеня.
У лютому 2014 року Циркун подавав свою кандидатуру на конкурс у Національну поліцію, але посади, на яку він претендував, в анкеті не вказано. Там містяться детальні біографічні дані, наприклад, зазначено, що вищих освіт у нього чотири (у 2011 році Циркун закінчив Міжрегіональну академію управління персоналом), і описано трудовий шлях від слюсаря-моториста в місті Коростені Житомирської області на початку кар'єри до керівництва податковими органами у Волинській, Хмельницькій, Одеській областях та Криму. У біографії зазначено, що його звільнено із кримської посади 3 вересня 2013 року через реорганізацію відомства і скорочення штату.
Податківець також працював в органах держбезпеки на керівних посадах": із 1988-го до 2003 року в Новосибірську, Одесі та Києві і з 2005-го до 2008-го – у Донецьку. На яких саме посадах, у біографії не сказано. У проміжку між цими двома парафіями в держбезпеці Циркун обіймав різні пости в "Автокразбанку" в Києві та Донецьку: начальника відділу безпеки, радника голови правління та радника голови наглядової ради.
Кореспондент порталу "Крым.Комментарии" у 2013 році побував у кабінеті Циркуна в Сімферополі і сфотографував там портрет президента Віктора Януковича, виконаний із бурштину, а над ним – також бурштиновий герб України. "Подарунок умільців із Рівненської області, де є великі поклади цього мінералу", – пояснив журналіст.