"Такого ще не було ніколи". Що відомо про авіаудар США по російських найманцях у Сирії G

Російських найманців у Сирії обстріляла артилерія "Сирійських демократичних сил" і американська авіація
Фото: EPA (архів)

7 лютого в сирійській провінції Дейр-ез-Зор ВПС США завдали удару по прибічниках президента Сирії Башара Асада. Західні й російські ЗМІ стверджують, що серед загиблих не тільки сирійці, але і росіяни – найманці з приватної військової компанії "Вагнер". За різними оцінками, у бою загинуло від 11 до 200 найманців, як мінімум семеро з них перед приїздом до Сирії воювали на Донбасі. "ГОРДОН" розповідає, як спроба росіян захопити нафтопереробний завод призвела до "найсмертоноснішого зіткнення РФ і США із часів холодної війни".

Наступ на опозицію й авіаудар США

7 лютого міжнародна коаліція під керівництвом США завдала авіаудару по колоні прибічників президента Сирії Башара Асада у провінції Дейр-ез-Зор. Це сталося після того, як сили Асада обстріляли штаб "Сирійських демократичних сил" (місцева опозиція, яку підтримують США). Там у цей час були присутні американські радники.

За даними Центрального командування збройних сил США, у нападі на штаб брало участь до 500 прибічників Асада, унаслідок авіаудару загинуло приблизно 100 з них. "Наприкінці наших зусиль щодо самооборони їхню артилерію було придушено, два танки ліквідовано. У них є жертви", – заявив глава Пентагону Джеймс Меттіс. Росія повідомила США, що її військовослужбовці не брали участі в цій атаці, додав Меттіс.

Державне Сирійське арабське інформаційне агентство (SANA) повідомило, що внаслідок авіаудару та артобстрілу в провінції Дейр-ез-Зор загинули "десятки людей", громадян РФ не згадували. У "Сирійських демократичних сил" утрат не було.

Утрати серед російських найманців

Про те, що серед загиблих прибічників Асада є члени російської приватної військової компанії "Вагнер", 8 лютого першим повідомив телеканал CBS News. За два дні про загибель учасників ПВК "Вагнер" заявив Ігор Гіркін – колишній "міністр оборони ДНР". На своїй сторінці "ВКонтакте" він написав, що вбитих і поранених росіян "реально сотні, кілька сотень".

"Зрозуміло тільки те, що за таких утрат "замести сміття під килим" повністю не вийде і, нехай із запізненням, але масштаб катастрофи буде відомий зі всіма подробицями", – зазначив Гіркін.

Дані про втрати ПВК "Вагнер" значно відрізняються. Інфографіка: tvrain.ru

Цього ж вечора військовий кореспондент Семен Пегов у своєму Telegram-каналі WarGonzo оприлюднив нібито запис переговорів учасників ПВК "Вагнер". На ній один зі співрозмовників говорить, що "це наших роз...бали", і зазначає, що втрати тільки однієї роти становлять 200 осіб "двохсотими". Інший говорить про 177 загиблих росіян, третій називає цифру 215 "двохсотих". Повне розшифрування цих переговорів опубліковано в групі Пегова "ВКонтакте".

У наступні дні західні та російські ЗМІ почали описувати подробиці цього інциденту й оцінювати втрати "Вагнера", посилаючись на свої джерела.

Агентство Bloomberg повідомило про 200 загиблих, більшість із яких росіяни (пізніше агентство додало, що поранені в провінції Дейр-ез-Зор проходять лікування в госпіталях міноборони РФ). Схожу інформацію опублікувала газета The New York Times: видання процитувало бізнесмена Олександра Іонова, який надає послуги у сфері безпеки в Сирії. За його словами, загинуло понад 200 людей, більшість із яких росіяни і громадяни інших пострадянських республік.

Американське видання National Post згадало "десятки загиблих російських контрактників" і назвало інцидент "найсмертоноснішим зіткненням із часів холодної війни". "Новая газета" повідомила про 13 загиблих і 15 поранених. Агентство Reuters 8 лютого написало про загибель "100 або більше учасників урядових сил", але не згадало росіян. 12 лютого агентство уточнило, що серед загиблих було щонайменше двоє громадян РФ, а 15 лютого озвучило нові цифри: загинуло від 80 до 100 російських найманців.

Газета "Коммерсантъ" написала, що причиною інциденту стала спроба місцевих бізнесменів, що підтримують Асада, захопити нафтові й газові родовища, контрольовані союзниками США – курдами. У спробі захоплення нафтопереробного заводу "Ель-Ісба" брали участь "проурядові племінні формування", а найманці із ПВК "Вагнер" ішли у другому ешелоні. Російське командування в Сирії не давало санкції на проведення цієї операції, вважаючи її "небезпечною самодіяльністю". За даними "Коммерсанта", загинуло 11 громадян РФ.

Соратник Гіркіна Михайло Полинков опублікував на YouTube розмову з найманцем ПВК "Вагнер", котрий вижив і перебуває в госпіталі. Той зазначив, що "втрати в Сирії були в кожного командирування", однак "такого ще не було ніколи". За його словами, росіяни йшли під сирійськими прапорами, однак "американці в будь-якому разі знали, що там росіяни".

Видання New York Post припускає, що насправді ціллю цієї операції було не захоплення заводу, а саме атака на американських радників, що перебували у штабі "Сирійських демократичних сил".

"Прозоро, як горілка: Путін був готовий ризикнути великою кількістю своїх людей у надії, що вони вб'ють досить американських радників, аби змусити нас тікати із Сирії. Це не спрацювало, але Путін не здасться. Він заплатив набагато більшу ціну в Сирії, ніж очікував спочатку, і хоче отримати прибуток від інвестицій", – пише New York Post.

Газета The Washington Post, описуючи інцидент у провінції Дейр-ез-Зор, наголочила, що "у грі американських військових проти "зелених чоловічків" рахунок 1:0".

Учасники "Сирійських демократичних сил" під час звільнення Ер-Ракії. Фото: ЕРА

Хто загинув у Сирії

Імена та прізвища деяких загиблих 12 лютого опублікувала дослідницька група Conflict Intelligence Team. За даними цієї організації, у провінції Дейр-ез-Зор загинули Олексій Лодигін із Рязані, а також Станіслав Матвєєв та Ігор Косотуров зі Свердловської області. Усі вони воювали на Донбасі на боці бойовиків, підкреслює CIT.

Як першоджерело CIT указує на пости окремих користувачів у соцмережах. Група також стверджує, що в Сирії загинув Володимир Логвінов – колишній учасник козацького руху. Про його смерть написав паблік "Балтийский Отдельный Казачий Округ" у соцмережі "ВКонтакте". Зараз цей пост недоступний, але збережено його скріншот. Короткі біографії з фотографіями загиблих опублікувало видання "Медуза".

14 лютого CIT назвала імена ще трьох загиблих: Олексій Шихов із Нижнього Новгорода (воював на Донбасі), Руслан Гаврилов зі Свердловської області та Володимир (позивний Апостол) із Харкова. Усі загиблі, за даними CIT, були учасниками ПВК "Вагнер".

Загибель Станіслава Матвєєва в Сирії підтверджують пости його друзів "ВКонтакте". Скріншот: Юрій Романов / "ВКонтакте"

У списку жертв також виявився активіст "Другой России" Кирило Ананьєв, який раніше воював на Донбасі на боці бойовиків і "дослужився до командира артилерійського дивізіону". Про його загибель у Сирії повідомив "Медиазоне" співголова партії "Другая Россия" Олександр Аверін.

Що кажуть у Росії

Міноборони Росії заявило, що причиною інциденту у провінції Дейр-ез-Зор стала неузгодженість дій "сирійських ополченців" із командуванням російської оперативної групи. Водночас міністерство підкреслило, що внаслідок американського авіаудару було поранено 25 сирійців, а російських військових у цьому районі не було.

Міністерство оборони Росії офіційно визнає тільки втрати серед кадрових військовослужбовців. Повідомлень про смерть найманців відомство не коментує. Із початку операції у 2015 році міністерство підтвердило загибель приблизно 40 російських військових на території Сирії.

Голова комітету Держдуми РФ з оборони Володимир Шаманов 14 лютого заявив, що інформація про велику кількість загиблих росіян у Сирії недостовірна – "дуже багато ознак, що це навмисно хтось згущує фарби".

Цього ж дня прес-секретаря президента РФ Дмитра Пєскова запитали про можливість оголосити траур за загиблими росіянам. Пєсков відповів, що не розуміє, у зв'язку із чим повинен оголошувати траур. Він також не відкинув, що на території Сирії можуть бути громадяни РФ, які не належать до збройних сил, оскільки поїздки до цієї країни не заборонені.

15 лютого речниця міністерства закордонних справ РФ Марія Захарова заявила, що внаслідок авіаудару коаліції могло загинути п’ятеро росіян. Вона зауважила, що "їх не 400, не 200, не 100, не десять" і ці люди не є російськими військовими. За словами Захарової, вони прибули до Сирії "в обхід офіційних каналів".

Пєсков сказав, що не розуміє, у зв'язку із чим повинен оголошувати траур. Фото: ЕРА