"Україна ніколи не стане перемогою для Росії. Ніколи". Головні заяви світових лідерів у річницю повномасштабного вторгнення РФ
Президент США Джо Байден зазначив, що президенту РФ Володимиру Путіну не вдалося, незважаючи на його розрахунки, ні швидко взяти Київ, ні розколоти НАТО.
"Сьогодні я повторю те, що сказав рік тому, коли Росія вторглася в Україну, – написав також Байден. – Диктатор, який прагне відновити імперію, ніколи не зітре любов народу до свободи. Жорстокість ніколи не зламає волі вільних. І Україна ніколи не буде перемогою для Росії. Ніколи. Сьогодні, за рік після того, як почали падати бомби, Україна, як і раніше, незалежна і вільна. Від Херсона до Харкова – українські бійці відвойовують свою землю. І більш ніж на половині території, яку Росія утримувала торік, знову гордо майорить український прапор".
Повідомлення американський лідер проілюстрував своїм фото із президентом України Володимиром Зеленським у Києві.
Прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак оголосив сьогодні хвилину мовчання у країні у зв'язку з "річницею дня жорстокого нападу Путіна на Україну". Він опублікував фото біля дверей своєї резиденції із вінком у кольорах українського прапора.
"Усім українцям. Ми стоїмо разом із вами – у пам'яті, у солідарності, у єдності. Слава Україні", – написав він.
"Ми від самого початку стояли пліч-о-пліч з Україною. Ми й далі будемо надавати Україні життєво важливі ресурси стільки, скільки потрібно", – також пообіцяв прем’єр.
Заяву зробив і король Великобританії Чарльз ІІІ.
"Ось уже рік як українці неймовірно страждають від неспровокованого повномасштабного нападу на їхню країну. Вони продемонстрували воістину видатну мужність і стійкість перед лицем такої людської трагедії", – заявив британський монарх.
Він зазначив, що раніше цього місяця зустрівся із президентом Зеленським у Букінгемському палаці, щоб висловити особисту підтримку народу України.
"Втішно, що Сполучене Королівство разом зі своїми союзниками робить усе можливе, щоб допомогти Україні в цей скрутний час. Тому я можу тільки сподіватися, що вияв солідарності всього світу з Україною принесе не лише практичну допомогу, а й продемонструє силу нашої єдності", – додав король.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і глава Європейської ради Шарль Мішель випустили невеликі відеозвернення, які кожен із них закінчив словами: "Слава Україні!"
"Рік жорстокої російської агресії. Рік героїчного українського опору. Рік європейської солідарності. Попереду в нас майбутнє єдності. Ви боретеся за свободу, за демократію і за своє місце в Європейському союзі. Ми з вами, скільки буде потрібно", – пообіцяла фон дер Ляєн.
Мішель зазначив, що сьогодні "похмура річниця" не тільки для України, але для Європи і світу.
"Протягом року Росія вела війну проти України. І протягом року Україна мужньо чинила опір. Вільна й незалежна Україна – це вільна й незалежна Європа. Україна переможе", – заявив він.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц також записав відеозвернення. Він говорив німецькою, але в його Twitter відео опубліковано із субтитрами українською та російською мовами.
"Світ після 24 лютого 2022 року вже не буде таким, як раніше... Росія вже рік веде нещадну загарбницьку війну в Україні. Нас усіх вражає рішучість і мужність українців, з якими вони боронять свою свободу. Будь-хто, хто озирнеться на минулий рік, зрозуміє: російський президент зазнав невдачі. Володимир Путін зробив ставку на розкол, але домігся зворотного: Україна єдина як ніколи, Європейський союз займає згуртовану позицію", – заявив канцлер.
Шольц звернув увагу, що, незважаючи на всі виклики, німецька економіка "не опинилася у глибокій рецесії", Німеччині вдалося позбутися російських енергоносіїв, прийняти українських біженців й надати Україні допомогу на загальну суму понад €14 млрд.
Він також пообіцяв, що Німеччина й далі підтримуватиме українців "настільки і так довго, як це буде необхідно".
"Важливо зберегти принцип, яким ми керуємося від самого початку: все, що ми робимо, здійснюється в тісній координації та узгодженні з нашими партнерами й союзниками. І ми зробимо все, щоб не допустити ескалації війни, прямої конфронтації між Росією та НАТО..." Адже це не наші постачання зброї затягують війну. Навпаки: що раніше президент Росії визнає, що він не досягне своєї імперіалістичної мети, то більше шансів на закінчення війни. Це в руках Путіна. Він може закінчити цю війну", – підсумував канцлер.
Він також показав фото українського прапора, піднятого сьогодні біля входу до Бундестагу.
Президент Франції Еммануель Макрон опублікував лаконічні пости французькою, англійською та українською мовами.
"Українки, українці, Франція разом з вами. За солідарність, перемогу та мир", – написав він.
Прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні згадала про те, що Росія і раніше вчиняла агресію проти своїх сусідів і ніколи не скасовувала своїх претензій на те, що називає "своїми історичними землями".
"Але ніхто не міг уявити собі такого серйозного акту [агресії]. Ми самі себе обманювали. Мета Путіна полягала в тому, щоб змусити Україну капітулювати, а потім повернути свої експансіоністські цілі на інші сусідні держави, і не лише на Європу. Цей план провалився", – сказала вона.
Мелоні підкреслила, що Москві довелося зважати на "героїчну реакцію народу, готового на все заради захисту своєї свободи", але український народ платить за це високу ціну.
"У Бучі й Ірпені я бачила це на власні очі і не забуду. Україна не сама і не буде сама, бо вона також захищає цінності свободи й демократії, з яких народилася європейська ідентичність, та основи міжнародного права, без яких тільки військова сила матиме значення, і кожна держава у світі ризикуватиме бути захопленою своїм сусідом, ми не можемо цього допустити, і наш обов'язок – добиватися "справедливого миру". Вільний світ у боргу перед українськими жінками й чоловіками. Італія на їхньому боці", – заявила прем'єрка.
Президент Польщі Анджей Дуда розповів, що рік тому, 23 лютого, всього за кілька годин до вторгнення, він був у Києві, щоб підтримати Україну.
"Я говорив із президентом Володимиром Зеленським. Прощаючись, я побачив у його очах велику рішучість і мужність. Він сказав мені тоді: "Ми можемо ніколи більше не побачити один одного. Тут ніхто не здасться. Ми боротимемося до самого кінця". Я відповів: "Володимире! Ми побачимося ще багато разів. Ви завжди можете розраховувати на Польщу. З Богом!" – сказав Дуда.
Тому, наголосив він, коли весь світ очікував падіння Києва за три дні, а всієї України – за тиждень, у Польщі знали, що цього не станеться.
"Путін зазнає невдачі. Він не досяг жодної зі своїх стратегічних цілей. Його зупинив героїзм українських воїнів та українського суспільства. Його зупинило ставлення Польщі й інших країн, які з першого дня підтримали Україну", – сказав президент.
Він також нагадав, що "Росія ще не програла й Україна ще не виграла", шлях до цієї перемоги ще довгий і буде оплачений великими зусиллями та жертвами.
"Але іншого шляху немає. Будь-які спроби ладнати з Росією за спиною України недалекоглядні і в майбутньому призведуть до ще більшої трагедії... Україна, як і раніше, потребує великої підтримки всього вільного світу. Ми знаємо, що наслідки цієї війни зачіпають усіх нас, а також багатьох людей у всьому світі, але ми пам'ятаємо, що саме український народ платить найвищу ціну за волю – ціну життя", – сказав Дуда.
Він закликав увесь світ бути солідарним з Україною, оскільки "без солідарності немає волі".
Президент Литви Гітанас Науседа звернувся до українців.
"Дорогі українці, рік тому ви зазнали жорстокого нападу. Рік тому почалася ваша подорож на шляху до перемоги. Коли вам буде важко, пам'ятайте: ви не самі. Литва та її люди були з вами весь цей час. До останнього дня ми будемо з вами", – написав він.
Науседа також опублікував відео про війну в Україні й литовську підтримку і додав українською: "Брати українці, Литва з вами до кінця, до самої перемоги!"
Схоже звернення розмістив президент Естонії Алар Каріс.
"Дорогі українські друзі. Ми й надалі допомагатимемо вам у боротьбі з російською агресією. Мужність ваших солдатів і сила українського духу, які ви демонструєте нам щодня, просто вражають. Слава Україні!" – сказав він.
А президент Латвії Егілс Левітс записав ціле звернення тривалістю одна хвилина українською мовою.
"Дорогі українці! Латвія стоїть разом з Україною та її народом. Вами захоплюються. Від вас надихаються. Дякую за вашу сміливість і безстрашність! Ми, латиші, знаємо, що означає російська окупація. "Русский мир" ненавидить свободу та демократію – цінності, які є святими для нас із вами. У цій війні визначається майбутнє України та всієї Європи. Україна переможе! Україна буде незалежною, демократичною та процвітаючою європейською країною. Це наша спільна мета. Слава Україні! Героям слава!" – сказав президент.
Звернення до українців і білорусів опублікувала також лідерка опозиції Білорусі Світлана Тихановська.
Вона назвала Росію спільною загрозою України та Білорусі, закликала діяти разом і побажала українському народу "мужності, віри та єдності".
Політикиня заявила, що її країна "окупована антинародним та антибілоруським режимом". Вона нагадала, що цей режим зрадив Україну рік тому, і попередила, що та зрада "була першою, але не останньою".
Водночас вона наголосила, що білоруси воюють проти Росії у складі ЗСУ, білоруські партизани зупиняють потяги з військовою технікою, волонтерять в Україні, повідомляють про дії російських військових у Білорусі, збирають гуманітарну допомогу для українців.
"Я підтримую план президента України щодо досягнення миру і закликаю міжнародну спільноту також керуватися ним", – сказала Тихановська.
Вона заявила, що Білорусь вийде з Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), Союзної держави та інших договорів, які підривають національну безпеку країни, щоб "стати частиною регіональної системи безпеки, а не її слабкою ланкою".
Звернення вона закінчила словами: "Слава Україні та живе Білорусь!"