Яценюк: Як можна виконувати Мінські угоди, якщо Росія роздала в Донецьку та Луганську 820 тис. паспортів РФ?
"Росія бреше про те, що в Мінських угодах вказано про те, що мають бути безпосередні перемовини між Україною і [терористичними організаціями] "ЛНР" та "ДНР". Цього там не написано. Друге, РФ бреше тому, що вона зробила все за ці вісім років, щоб Мінські угоди ніколи, ні при яких обставинах не були виконані. Як можна виконувати Мінські угоди, якщо Росія за цей період роздала на наших українських суверенних територіях Донецька і Луганська 820 тис. паспортів громадян РФ", – зазначив експрем'єр України.
Він також нагадав, що виконання Мінських домовленостей є неприйнятним для України ще й тому, що глава РФ визнає бойовиків ОРДЛО самостійними економічними суб'єктами.
"Як можна виконувати Мінські угоди, коли Росія і персонально президент [РФ Володимир] Путін своїм указом фактично визнав економічну самостійність так званих "ДНР" та "ЛНР" і дозволив продавати у РФ товари, виготовлені на вкрадених підприємствах України. Як можна визнавати й виконувати Мінські угоди, коли фактично вся ця банда, яка знаходиться в так званих "ДНР" та "ЛНР", – вони члени партії "Єдина Росія імені Володимира Путіна", – наголосив Яценюк.
За його словами, сьогодні виконання Мінських угод рівносильне капітуляції перед Росією.
"Наші західні партнери, у першу чергу Німеччина та Франція, повинні усвідомити, що ми знаходимося в кардинально інших геополітичних умовах, ніж ми знаходилися вісім років тому. Володимир Путін не юридично, а фактично завершив анексію частини української території, яка називається так званими "ДНР" та "ЛНР". Тому сьогодні виконання "Мінська" – це не що інше, як капітуляція та шлях до легітимації російських бандитів на українській території, ще й руками української Верховної Ради. Це неприпустимо", – завив політик.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.
Перемовини щодо врегулювання конфлікту проводять у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).
12 лютого 2015 року в Мінську на той момент лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд і Ангела Меркель під час 17-годинних перемовин погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію щодо виконання Мінських угод і Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів до місцевих органів влади тощо. Поки що Мінських угод не виконали.
Україна і західні країни регулярно звинувачують РФ у порушенні Мінських угод.
Ще у вересні 2014 року Верховна Рада ухвалила закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей (необхідність такого законодавства зафіксовано в Мінських угодах). У ньому зазначено, що всі його основні положення почнуть діяти лише після проведення на Донбасі місцевих виборів за українським законодавством із дотриманням міжнародних стандартів.
Росія вимагає, щоб Україна внесла зміни до Конституції й закріпила там особливий статус Донбасу, попередньо погодивши зміни з окупаційними адміністраціями Донецька та Луганська, а також провела вибори на Донбасі до повернення контролю за державним кордоном.
Представники України неодноразово заявляли, що країна відкидає можливість закріплення "особливого статусу" Донбасу в Конституції і що вибори на Донбасі мають відбуватися повністю під контролем української влади.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов 31 січня 2022 року заявив, що виконання Мінських угод означає руйнування України. "Коли їх підписали під дулом російської гармати, а німці та французи дивилися, усім розумним людям уже було зрозуміло, що реалізувати ці документи неможливо", – наголосив Данілов.
1 лютого президент України Володимир Зеленський заявив, що не задоволений пунктами Мінських угод.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив 7 лютого, що Україна намагалася просунутися у виконанні більшості вимог Мінських угод. Водночас РФ не виконала жодних своїх зобов'язань.