Після скандалу з інкасаторами "Ощадбанку" генпрокурор Угорщини піде у відставку – Мадяр

Мадяр анонсував імовірну відставку чинного генпрокурора Угорщини
Фото: Péter Magyar / Facebook
Прем’єр-міністр Угорщини Петер Мадяр у коментарі журналістам 24.hu заявив, що генеральний прокурор країни, призначений за правління ексочільника уряду Віктора Орбана, невдовзі піде у відставку. Заяву Мадяра 22 червня навело угорське медіа HVG.
Мадяр зазначив, що спеціальних процедур для звільнення генпрокурора проводити не доведеться, адже він незабаром буде змушений піти у відставку самостійно і, ймовірно, це зробить. На уточнювальне запитання, чи пов'язано це зі скандалом навколо затримання інкасаторського конвою українського "Ощадбанку", який перевозив валюту й золото, Мадяр відповів, що "це може бути пов'язано".
У цьому ж контексті прем'єр-міністр Угорщини оголосив, що готує зміни до законів, які дадуть змогу усунути з посад високопосадовців, пов'язаних із попереднім урядом, зокрема президента Тамаша Шуйка, а також презентував операцію "Очищувальний вогонь", спрямовану проти "мафії" партії Орбана "Фідес", у межах якої буде створено агентство для повернення активів.
За тиждень до цього Reuters повідомляло, що Угорщина розпочала внутрішнє розслідування щодо дій податкової служби, контртерористичних сил та інших відомств у справі про перевезення українським "Ощадбанком" $82 млн готівкою й золотом, які угорські силовики затримали в березні. Тоді Мадяр оприлюднив допис у Facebook, у якому повідомив, що доручив провести "негайне внутрішнє розслідування" у справі про "золотий конвой". Він наголосив, що головний прокурор має негайно висловитися щодо цього.
Контекст
- Уночі 6 березня пресслужба "Ощадбанку" повідомила, що два автомобілі інкасаторської служби безпідставно затримали в Угорщині під час здійснення регулярного перевезення іноземної валюти й банківських металів у межах міжнародної угоди з австрійським Raiffeisen Bank. За даними банку, обсяг цінностей в автомобілях сягав $40 млн, €35 млн і 9 кг золота.
- Згодом стало відомо, що вантаж опинився на території Антитерористичного центру Угорщини, а інкасаторів відпустили. За їхніми словами, під час допиту їм робили ін'єкції, а в наручниках вони провели понад добу.
- В угорському уряді заявляли, що українців затримали "в межах кримінального провадження за підозрою у відмиванні грошей", а на той час чинний прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан повідомив, що Будапешт проведе розслідування походження коштів. У відповідь Україна оголошувала про наміри притягнути до відповідальності причетних до крадіжки. У квітні президент України Володимир Зеленський говорив, що Орбан "просто вкрав" ці кошти.
- 6 травня Зеленський заявив, що Угорщина повернула гроші й цінні метали "Ощадбанку". Це сталося за кілька днів до інавгурації новообраного тоді прем'єра Петера Мадяра.
Як читати ”ГОРДОН” на тимчасово окупованих територіях
Читати


