Політика

Павел подав до суду на уряд Чехії, який не пустив його на саміт НАТО. Бабіш відповів 

24 червня, 07.30

Павел оскаржить у Конституційному суді рішення уряду Бабіша про викреслення зі складу делегації на саміт НАТО

Фото: ЕРА

Президент Чехії Петр Павел подав позов до Конституційного суду через затверджений чеським урядом склад делегації, яка представлятиме країну на саміті НАТО в Анкарі в липні. До неї уряд на чолі з прем'єр-міністром Андреєм Бабішем не заніс Павела. Про оскарження цього рішення Павел повідомив у відео в соціальній мережі Х.

"Прослухайте мою заяву щодо подання клопотання про порушення компетенційного спору в Конституційному суді", – підписав він своє звернення.

У ньому чеський президент наголосив, що вважає своє викреслення зі складу делегації "безпрецедентним і вкрай невдалим кроком", а також "обмеженням конституційних повноважень глави держави", цитує його видання České Noviny. У позові Павел просить Конституційний суд визначити, хто може вирішувати питання участі президента в саміті й зобов'язати уряд не створювати адміністративних чи інших перешкод для президента у здійсненні ним своїх повноважень, які є його обов'язком. Як і захист останніх. Він вказав, що робить це не заради себе, а "заради всіх президентів, які прийдуть після нього".

"Якби я не захищав цих повноважень, я був би частково відповідальним за те, що двері були широко відчинені для подальшого свавільного обмеження повноважень конституційних посадовців", – сказав Павел, обґрунтовуючи свій крок. Він додав, що поважатиме рішення Конституційного суду, яким би воно не було.

Бабіш, зі свого боку, також опублікував пост в Х. Раніше, оголошуючи про викреслення Павела зі складу делегації, він висловлював сподівання, що той не позиватиметься до суду, як анонсував.

"Я поважаю рішення пана президента подати компетенційну скаргу, але не вважаю, що це добре", – написав Бабіш.

Він підкреслив, що також міг оскаржити в суді відмову Павела призначити депутата популістської партії "Мотористи" Філіпа Турка на посаду міністра закордонних справ країни. Останній був відомий своїми скандальними заявами, зокрема щодо України. Під час візиту до Києва в січні цього року Турк намагався перекласти відповідальність за війну в Україні, писали ЗМІ. Те, що Павел відмовився від його призначення, на думку Бабіша, було "порушенням конституції". Прем'єр пояснив, що вважає "неправильним", коли конституційні діячі подають позови один на одного. Тому тоді він не позивався щодо Турка. Після цього він продовжив щодо викреслення Павела з делегації.

"Ми вирішили прагматично, а головне – практично, на основі оцінки того, як відбуватиметься саміт. Насправді не є правдою, що неформальна вечеря – це суто представницька справа, навпаки, там часто домовляються про набагато більше. Тому делегація має бути на урядовому рівні, і не мало б сенсу, якби ми були разом у делегації", – написав Бабіш. Перед цим він інформував, що Павел пропонував компромісний варіант, за яким він візьме участь лише в неформальній частині саміту увечері, тоді як офіційну частину залишить урядовій делегації.

Контекст

  • Суперечка щодо участі Павела в майбутньому саміті НАТО тривала кілька місяців. Він заявляв, що підготував позов на випадок викреслення із чеської делегації. Речниця Конституційного суду інформувала, що, якщо чеський президент подасть позов, його розглянуть пріоритетно.
  • Рішення про те, що Павел не увійде до складу чеської делегації, Бабіш повідомив 23 червня. Він зазначив, що її очолить він сам, разом із ним до Анкари поїдуть міністр оборони Яромир Зуна й міністр закордонних справ Петр Мацінка. Опозиція розцінила дії уряду як "політичну помсту" й "порушення демократичних звичаїв", підкресливши, що президент як головнокомандувач має бути на саміті.

СВІЖІ НОВИНИ

Більше новин