Пошук по сайту

€50.92
$44.92

+20 Київ

Війна в Україні

"Призведе до ерозії російських бойових порядків". Як Україна б'є по центрах космічного зв'язку в РФ і чому це важливо 

Усередині червня президент Володимир Зеленський ввів санкції проти російських мобільних операторів та інтернет-провайдерів, зокрема підприємства "Космическая связь", яке забезпечує захищені канали зв'язку для ведення війни проти України. А цього тижня "санкції" відбулися наглядно – однієї ночі сили оборони України уразили одразу два центри космічного зв'язку на території РФ. Що це за об'єкти і чим вони важливі для російської армії – в матеріалі "ГОРДОН".

Про що йдеться

Російський національний оператор супутникового зв'язку "Космическая связь" (ДПКЗ) має станом на зараз шість центрів космічного зв'язку (ЦКЗ), або, як їх ще називають, "телепортів". Уражені "Дубна" и "Володимир" – два з них. Такі центри забезпечують приймання і передавання сигналів між Землею й орбітальними супутниками.

Ці центри використовують, зокрема, для військового зв'язку, керування супутниковими ретрансляторами, які міністерство оборони РФ застосовує для зв'язку, розвідки й координації військ, зазначили в Генштабі ЗСУ. Компанія оперує низкою супутників "Експрес" на геостаціонарній орбіті.

Що уразили

У ніч на 22 червня українські військові успішно атакували центр космічного зв'язку в Дубні Московської області. Інформація про це з'явилася спершу в моніторингових пабліках, пізніше її підтвердив Генштаб ЗСУ.

ЦКЗ "Дубна" є найбільшою станцією космічного зв'язку в Росії. Через нього у 80-х було організовано міжнародні супутникові телефонні канали – до США, Великобританії і Бразилії, а також урядовий зв'язок між керівництвом РФ і лідерами США, Франції й Великобританії, ідеться на сайті російського оператора. Зараз у центрі, зокрема, базується група фахівців, яка "готова в будь-який час установити зв'язок у будь-якій точці в зоні обслуговування космічних апаратів ДПКЗ".

Такий вигляд він мав до атаки.

Українським військовим удалося влучити в апаратно-модульний комплекс 32-метрової антени MARK-IV, яку використовують для супутникового зв'язку, а також у технічну будівлю, розташовану поряд із цим об'єктом. Окрім того, ЗСУ зафіксували ураження головного виробничо-адміністративного (апаратно-програмного) корпусу з частковим руйнуванням однієї з опорних стін. До цієї споруди входять центральна апаратна ліній зв'язку, обладнання наземного комплексу управління й центральний пульт контролю супутникової мережі.

Тієї самої ночі сили оборони уразили центр "Володимир" поблизу Гусь-Хрустального Володимирської області РФ. Генштаб ЗСУ повідомив про це за кілька днів – коли вдалося верифікувати результати.

У цьому ЦКЗ критично пошкоджено дві антени, зокрема 25-метрову головну антену центра, а також будівлю, де були передавальний і приймальний комплекси, комутація антенних постів і системи охолодження головної антени. Окрім того, суттєво пошкоджено центральну частину будівлі головного апаратно-програмного комплексу (там розміщені зали супутникових модемів і мультиплексорів, а також центральний комутаційний вузол, до якого сходяться лінії зв'язку з іншими космічними центрами).

Такий вигляд ЦКЗ "Володимир" мав до атаки.

А такий – після.

Чому це важливо

Важливість інформації, одержаної із супутників, і супутникового зв'язку для воєнних цілей під час російсько-української повномасштабної війни стали очевидними навіть для максимально далеких від війська людей. Завдяки вимкненню окупантам Starlink Україна звільнила, за оцінками Пентагону станом на травень, приблизно 400 км² територій. Росія намагається замінити Starlink власною системою, але поки що безуспішно.

Після початку вторгнення Росії в Україну з'ясували, що ЗСУ, які одержували знімки комерційних супутникових компаній, непогано обізнані про те, що відбувається у глибокому російському тилу, а російській армії такої інформації гостро бракує, зазначала "BBC News Україна".

За підрахунками неурядової організації Union of concerned scientists, станом на 1 травня 2023 року на орбіті був 181 російський супутник. Серед них 16 цивільних і 28 військових супутників дистанційного зондування Землі (ДЗЗ), а решта – наукові, навігаційні, а також цивільні й військові супутники зв'язку.

Проблема браку супутників для РФ залишається актуальною. Мета "Роскосмосу", за словами його очільника Юрія Борисова, – будувати по 250 супутників на рік. Хоча зараз виробляти не виходить навіть 40, говорив він у грудні 2024-го.

Але самих супутників у будь-якому разі недостатньо – їм потрібен канал зв'язку із Землею. Одні супутники потребують керування, а інші стабільного каналу передавання даних для наземних користувачів. Саме цим займаються центри космічного зв'язку, обладнані великими супутниковими антенами, пояснює радник міністра оборони України з технологічних напрямів Сергій Бескрестнов (Флеш).

"Частина антен спрямована фіксовано на геостаціонарні супутники, а частина антен може обертатися, щоб взаємодіяти із супутниками, що пролітають на низькій орбіті. Наприклад, будь-який шпигунський супутник повинен передати отриману інформацію на Землю. І це відбувається через ось такі станції наземного зв'язку", – зазначив він.

Влучання в антену MARK-IV і в головний апаратно-програмний корпус ЦКЗ "Дубна" – це одночасний удар по "мозку і "нервовій системі" комплексу, впевнений український політолог, військовослужбовець Віктор Таран. Наслідком цього, за його словами, є деградація функції управління супутниковими ретрансляторами одночасно у військовому зв'язку, розвідці й координації військ.

"Це принципово відрізняється від ударів по дронах чи ППО, бо там вибиваєш інструмент, а тут вибиваєш канал, через який інструменти отримують команди", – зазначив він.

За оцінкою Тарана, відновити "Дубну" буде складно: потужність і пропускна здатність комплексу накопичувалися десятиліттями, а заміна 32-метрової антени чи перебудова апаратного корпусу – це питання місяців і складного імпортозалежного обладнання, а не швидкого ремонту.

Він також звернув увагу на психологічний і організаційний ефект для російського командування, адже об'єкт у Дубні розташований у Московській області.

"Те, що подібні об'єкти стратегічного рівня тепер регулярно потрапляють під удар, змушує Росію усвідомлювати, що безпечних місць залишається для росіян усе менше. І для їхнього захисту потрібно забирати ресурси ППО і РЕБ із фронту й Криму. А це все призведе до неминучої ерозії російських бойових порядків на лінії бойового зіткнення, а отже, і до їхніх можливостей наступати чи вести оборонні дії", – написав Таран.

Профільний портал Defence Express зазначає, що уражено одразу два центри – тобто йдеться про методичний цілеспрямований підхід. На думку аналітиків, ЗСУ мають намір позбавити РФ можливості використовувати свої геостаціонарні супутники зв'язку "Експрес", які забезпечують надання послуг супутникового інтернету. Центр "Дубна" відігравав для мережі цих супутників роль центрального хабу для трафіку, а також керував самими супутниками.

У РФ залишається ще чотири центри – але, за відкритою інформацією, ЦКЗ "Ведмежі Озера" і "Сколково" мають спеціалізацію в організації супутникового телемовлення, тому невідомо, чи зможуть вони виконувати функції хабів для супутникового інтернету.

Як читати ”ГОРДОН” на тимчасово окупованих територіях

 Читати