Слабка Росія, сигнал Україні та шпилька Трампу. Про що домовилися лідери "Європейської п’ятірки" в Берліні

Лідери пʼяти найбільших країн Європи пообіцяли продовжувати підтримку України на тлі "послаблення Росії"
Фото: EPA
Увечері 24 червня в Берліні відбулася зустріч європейських лідерів у форматі Е5 ("Європейської п’ятірки": Німеччини, Франції, Італії, Польщі та Великобританії). Головною темою зустрічі стало обговорення підтримки України напередодні саміту НАТО в Анкарі. "ГОРДОН" розповідає, про що домовилися лідери найбільших країн Європи й чого чекати Україні.
"Життєво важливий внесок України у безпеку"
У комюніке за результатами зустрічі йдеться, що на наступному саміті країни НАТО планують затвердити зобовʼязання щодо підтримки України на тлі боротьби з російською агресію.
Деталей у спільній заяві не наводять, але йдеться про санкційний тиск на РФ, військову допомогу Україні та продовження зближення Києва з НАТО.
"Лідери налаштовані й надалі суттєво підтримувати Україну в її обороні від російської агресії, зокрема через санкції та економічний тиск на Росію, а також через підтримку стійкості українського енергетичного сектору. Вони підтримують зобов’язання щодо військової допомоги, які мають бути ухвалені на саміті НАТО, а також поглиблення співпраці з Україною через ініціативи Альянсу, включно з JATEC [Спільний центр аналізу, підготовки та навчання Україна – НАТО] та NSATU [Місія НАТО з допомоги Україні]", – ідеться в комюніке.
Лідери також заявили про "відданість поглибленню партнерства НАТО з Україною, наближенню України до Альянсу й визнали життєво важливий внесок України в євроатлантичну безпеку".
"Лідери мають спільне бачення умов справедливого й тривалого миру та підтримують пропозиції щодо прямого діалогу між Україною і Росією за активної участі США та європейських держав", – ідеться в комюніке, опублікованому на сайті італійського уряду.
"Міцні фінансові обіцянки"
На пресконференції глав урядів Німеччини, Італії, Польщі та Великобританії Фрідріха Мерца, Джорджи Мелоні, Дональда Туска й Кіра Стармера, а також президента Франції Еммануеля Макрона теж не було забагато деталей.
Утім, канцлер Фрідріх Мерц пообіцяв Україні "потужний сигнал підтримки".
"На саміті НАТО в Анкарі ми хочемо надіслати потужний сигнал підтримки Україні. Федеральний уряд пропонує, щоб ми надали Києву як європейські союзники по НАТО міцну фінансову обіцянку. І тут ми також маємо сигнал для Росії: Україна залишається сильною, Європа не відступає. У європейському та трансатлантичному вимірі ми залишаємося обʼєднаними – сподіваюсь, Москва зробить із цього висновки", – сказав він.
Кір Стармер, що незабаром втратить посаду премʼєра Сполученого Королівства, зазначив, що Україні за останній час вдалося довести, що Росія слабшає. Він закликав євроатлантичне товариство "добити" Москву санкціями, скориставшись відповідним моментом.
"Що стосується України, то ми хочемо використати цей слушний момент, тому що Україні вдалося досягти успіхів на полі бою, що Росія також в інших сферах є слабкою, слабшає економіка. Отже, це важливий момент, коли ми можемо і повинні посилити тиск на економіку Росії. Для цього потрібні нові санкції. Завдяки нашій підтримці Україна буде сильнішою. І це буде тема №1 на саміті НАТО за два тижні. Ми також говорили про посилення європейського стовпа НАТО. Думаю, на саміті в Анкірі треба форсувати цю тему", – підкреслив Стармер.
"Підтримка всупереч УПА"
Польський глава уряду Дональд Туск використав свій виступ, щоб спробувати знизити градус протистояння між Києвом та Варшавою, запевнивши, що Польща й далі діятиме на користь України всупереч емоціям.
Читайте також
"Всупереч обставинам, всупереч емоціям (вони бувають всюди й у всіх), ми будемо захищати європейську єдність, зокрема й під час війни, на користь України у її протистоянні із Росією, будемо захищати трансатлантичні звʼязки, навіть попри те, що деякі політики не цінують цих звʼязків (очевидно, ця ремарка прозвучала на адресу президента США Дональда Трампа. – "ГОРДОН"). Польща також буде робити все, щоб країни, яким безпосередньо загрожує російська агресивна політика, країни східного флангу НАТО були представлені в усіх можливих форматах. Без Польщі, Скандинавських та Балтійських країн, без Румунії важко буде чого-небудь досягти у цій цивілізаційній конфронтації з агресивними східними сусідами", – сказав він.
Туск також підкреслив, що, попри відмову президента України Володимира Зеленського приїхати 25 червня у Гданськ, конференція з питань відновлення України відбудеться, і він запевнить лідерів, які туди приїдуть, що Варшава і Європа загалом і далі планують підтримувати Київ.
"Завтра, незалежно від різних подій, я проведу конференцію з питань відбудови України за участі десятків лідерів, сотень компаній, дипломатів. Це буде черговий внесок і Польщі, і Європи у допомогу Україні сьогодні й відбудову України після війни", – заявив Туск.
Як читати ”ГОРДОН” на тимчасово окупованих територіях
Читати

