Треба внести в наступний закон "про дематюкацію" абревіатуру ОВДП. Цей національний спорт у Кабміні
Уряд України порушує закон про держбюджет на 2019 рік, коли перевищує ліміт внутрішніх запозичень, і для таких дій потрібно проводити зміни до закону через парламент, заявив лідер політичної партії "Основа" Андрій Ніколаєнко.
Треба внести в наступний закон "про дематюкацію" абревіатуру ОВДП (облігації внутрішньої державної позики. – "ГОРДОН"). Цей національний спорт у Кабміні – хто більше і дорожче візьме в борг – катастрофічний для економіки. Тому що не може нормальна людина радіти тому, щоб брати в борг завідомо дорого і неможливо. Я маю на увазі переможні реляції Мінфіну дводенної давності про рекордне розміщення ОВДП на 33,3 млрд грн. У НБУ щокатий заступник голови теж робить гарну пику за огидної гри, заспокоюючи платників податків, що віддавати узяте в борг не буде боляче.
Нагадаю: станом на 16 липня річний ліміт внутрішніх запозичень (202 млрд грн), зафіксований у законі про держбюджет-2019, уже перевищено на 15,3%, або на 31 млрд грн – Мінфін продав ОВДП на суму 233 млрд грн. Тобто уряд явно порушує закон про держбюджет на 2019 рік. І для таких дій потрібно як мінімум проводити зміни до закону через парламент.
Також незрозуміло, навіщо продавати валютні ОВДП на $1 млрд під 6,5–7,53% річних і платити ще 67,2 млн грн на рік на обслуговування боргу, якщо коштів на Єдиному казначейському рахунку уряду і резервів НБУ (понад $20 млрд) достатньо для обслуговування та погашення зовнішнього держборгу до кінця року. Я бачу лише одне пояснення: треба терміново закрити діру в дохідній частині бюджету-2019.
Відсотки за першим траншем розміщення цього треба буде віддавати вже у жовтні. І віддавати доведеться вже новому уряду. Готовий посперечатися: якщо нерезиденти, які сьогодні володіють ОВДП на суму в еквіваленті приблизно 65 млрд грн, вирішать наприкінці літа (під закінчення тамтешнього фінансового року) зафіксувати прибуток і вивести валюту за межі України, як це вже було в липні – серпні 2018 року з ОВДП, то про курсову стабільність можна буде забути. Або як мінімум вона – стабільність – буде під великим питанням при доларі під 30–32 грн.
Фактично так званий уряд реформ, вибравши за пів року річний обсяг запозичень, позбавляє країну "боргового маневру" на друге півріччя. Такий підхід становить загрозу не тільки курсом гривні, а й загалом ставить під сумнів макроекономічну стабільність України на період до нового року. Так дбайливий господар не поводиться.
Вважаю, що дії нинішнього уряду шкодять економічним інтересам України. І привид Аргентини перед Банковою вже перестає бути невеселим жартом економістів.
Тому політмолоді, яка пройшла в Раду, доведеться вже 22 липня усвідомити, що потрібно дуже-дуже швидко формувати коаліцію й антикризовий уряд. Щоб не впустити економіку остаточно.
Джерело: "ГОРДОН"