Два роки тому ми вижили завдяки стійкості українців і реальній єдності Заходу. Сьогодні настрої інші. Та я досі вірю, що ми маємо шанс перемогти
Ми зараз переживаємо критичний момент. Ми вижили два роки тому завдяки неймовірній стійкості українського народу й завдяки реальній єдності західного світу. Сьогодні настрої інші. Та я досі вірю, що ми маємо шанс перемогти. Але нам потрібні надзвичайні зусилля, насамперед наших західних партнерів. Тож настрій інший, але шанси для України перемогти й вижити – дуже високі. Усе залежить від дій.
Російські війська щодня здійснюють атаки балістичними ракетами й виготовленими в Ірані дронами Shahed на різні регіони України. Кожне місто, кожне село – під жорсткими атаками російських повітряних систем і балістичних ракет. Це, звичайно, дуже впливає на настрій. З одного боку. Та з іншого боку – ми почали призвичаюватися до таких викликів. Основне, що зараз на думці всіх українців, – чи західний світ надасть засоби протиракетної та протиповітряної оборони для українців. Те, що відбулося в Ізраїлі, – неймовірний і чудовий приклад єдності західного світу. Західний світ зміг відбити навалу понад 300 ракет, випущених іранським режимом. Дозвольте нагадати, що цьогоріч за п'ять днів Росія випустила 500 засобів ураження по Україні. Тож, з одного боку, ми призвичаїлися до цього. З іншого – як можна призвичаїтися до загублених життів цивільних людей?
Злість – це не найкращий шлях до перемоги. Ми дуже реалістичні, з одного боку. З іншого – я хотів би закликати наших західних друзів і партнерів повторити приклад такої самої єдності, безпрецедентної єдності, яка була в перші дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Партнерам має бути небайдужий вільний світ. Їм має бути важливо, чи автократії й тоталітарні режими не захоплять цей світ. Адже ця війна – це про більше, ніж навіть існування України. І я знову наголошу, що це екзистенційна загроза для українського народу й української нації. Партнери зробили багато за ці два роки. Це була безпрецедентна єдність, й українському народу було надано величезний обсяг військової та фінансової підтримки. Але що я бачу сьогодні? Я бачу дисфункціональну демократію в низці західних партнерів. І Путін – та й не тільки він, а вісь зла, представлена Росією, Іраном, Північною Кореєю та Китаєм за лаштунками, – пильно слідкують за цим. Тож західний світ має прийняти рішення: або ми разом і можемо перемогти в цій праведній боротьбі заради демократії і свободи у світі, за збереження світового порядку, або ж воєнні злочинці на кшталт Путіна переможуть і захоплять світ.
Погляньте, Іран представляє вісь зла. Іран зараз просто слабкий. Ірану потрібен лише один тиждень, щоб отримати збагачений уран. І не знаю, чи Іран уже має ядерну зброю. Це те, про що якраз писало Bloomberg. Тому я хочу повторити ще раз. Ми знаємо, що Іран має можливість отримати ядерну зброю. І я не впевнений, чи вони вже отримали цю ядерну зброю, чи ні. Іран має балістичні ракети. Іран має Shahed, ракети великої дальності – до 2000 км. Іран – це не та країна, яка може сісти за стіл переговорів. Іран перебуває під санкціями. Нагадаю вам, що ці санкції були запроваджені у 1979 році, як і проти Північної Кореї у 1950-х. Але, незважаючи на все це, Іран є агресивною державою, як і Росія. Різниця лише в тому, що Росія вже вторглася в незалежну країну. Росія вже порушила Статут ООН. Росія намагається знищити Україну. І в цьому конкретному випадку саме західний світ має вирішити, який світ, який світовий порядок ми хочемо бачити в майбутньому.
Щодо нафтопереробних заводів. Російські нафтопереробні заводи є абсолютно легітимними цілями. І це не має нічого спільного зі зростанням цін на нафту. Щодо питання уникнення ескалації. Моя політична історія й політичний досвід говорять про те, що якщо намагатися уникнути ескалації, то у кращому разі ви можете відтермінувати ескалацію. Але врешті-решт ви зіткнетеся з повномасштабною війною. І це те, що сталося з Україною. Нагадаю, що у 2014 році низка наших західних союзників просила утриматися від ескалації, коли Росія незаконно анексувала Крим. Що сталося в результаті? Росія фактично захопила понад 18% української території. І Росія стала загрозою для всього вільного світу й усього західного світу. Тому краще не уникати ескалації, а боротися. Не давати тиранам жодного шансу підірвати цей світ. І я вірю, що у США це розуміють.
Ми все ще маємо двопартійну підтримку в Конгресі США. Я був вражений коментарями кількох, лише кількох членів Палати представників Конгресу США, які близькі до MAGA-республіканців. Але мене надихнула спільна заява трьох ключових республіканців Палати представників, голів комітету з питань розвідки, комітету з питань збройних сил і ще одного військового комітету, які фактично закликали Палату представників ухвалити законодавство, необхідне для підтримки України. Тому я хочу ще раз наголосити, що ми все ще покладаємося на двопартійну підтримку. Йдеться про те, яка позиція США. Йдеться про те, чи є США лідером і флагманом вільного світу. І я все ще вірю, що США й далі триматимуть цю позицію. Те ж саме відбувалося перед Другою світовою війною…
Скажу прямо. Без західної підтримки шанси України на перемогу в цій війні дуже й дуже низькі. Крапка. І це спільна боротьба за демократію й фактично за виживання Української держави. Тож, знов-таки, усе залежить від єдності західного світу й від того, чи готовий західний світ боротися за Україну. Тому що Україна бореться за західний світ і за його цінності. Ми були б раді військовій присутності інших країн на території України, але ми цього не просимо. Ми закликаємо наших західних друзів принаймні надати зброю в Україну, щоб дати українським військовим реальні інструменти для перемоги в цій війні. Дайте нам інструменти…
Я не впевнений, що Європейський союз зараз здатен заповнити цю прогалину.
Європейський союз має наростити своє військове виробництво й постачати все, що потрібно українському війську для боротьби. І Франція, яка зараз сьома, якщо не помиляюся, в рейтингу тих, хто підтримує Україну, підніметься щонайменше на третю сходинку. Тому я вірю, що президент Макрон зробить усе можливе, щоб допомогти українському війську.
Якщо у вас немає снарядів, якщо у вас менше людей і менше зброї, важко стимулювати людей до мобілізації. Але, тим не менше, український народ демонструє потужну стійкість і рішучість боротися. Тому зараз ми просимо про інструменти, і ці інструменти, безумовно, піднімуть бойовий дух українського народу. Тож це рецепт, це те, що на порядку денному.
Безумовно, важливо почати масштабну інформаційну кампанію, щоб стимулювати людей до мобілізації. І знову ж таки, це пов'язано з військовою підтримкою Заходу. Чим більше в нас буде боєприпасів, чим більше в нас буде танків і артилерії, чим більше у нас буде інструментів для боротьби, – тим більше шансів у людей не просто вижити, а перемогти в цій війні. Що стосується термінів, новий закон був підписаний президентом, і буде окремий законопроєкт за рекомендаціями Генерального штабу, який встановить граничні терміни. Тож ми очікуємо, що законопроєкт буде представлений у парламенті якнайшвидше.
Найбільший виклик для України – вижити. І це головне завдання для кожного українця – відстояти нашу державність. Щодо української демократії. Україна є повноцінною демократичною державою. І нагадаю, що в нас було три революції. Отже, це наш код ДНК – бути вільними. І саме тому ми боремося за свою Батьківщину і проти Росії. Що стосується легітимності президента Зеленського. Я не є фанатом президента Зеленського. Але я буду захищати інститут президентства України. Він не є і не буде виконувачем обов'язків президента. Він є абсолютно легітимним президентом до обрання наступного президента і прийняття ним присяги.
Україна переможе в цій війні. Україна отримає членство в НАТО та ЄС. Вільний світ має перемогти в цій праведній боротьбі. Іншого варіанта немає. І це наша спільна боротьба за майбутнє людства. Я не перебільшую.
Джерело: Арсеній Яценюк / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора