Опубліковано текст законопроєкту Джонсона. Він зобов'язує Байдена передати Україні ATACMS і вводить економічну допомогу на кредитній основі

Джонсон залишив у своєму законопроєкті безоплатну військову допомогу, але хоче, щоб фінансову Україна одержувала від США у кредит
Фото: EPA

Палата представників опублікувала ввечері 17 квітня текст законопроєкту про допомогу Україні (Ukraine Security Supplemental Appropriations Act), який вніс на розгляд спікер Палати представників США республіканець Майк Джонсон.

У документі вказано, що розмір загальної суми допомоги становить $60,84 млрд, із яких $23,2 млрд передадуть на поповнення американських озброєнь і запасів – оборонних товарів та послуг, наданих Україні.

Окрім того, $11,3 млрд виділено на поточні воєнні операції США в регіоні. $13,8 млрд – на закупівлю нових систем озброєння, товарів та послуг оборонного призначення.

$26 млн відведено на продовження нагляду та підзвітності з допомогою й обладнанням, яке надають Україні. Законопроєкт Джонсона посилює нагляд за постачанням Україні й містить вимоги до партнерів і союзників вносити свою частку витрат.

Законопроєкт передбачає угоду про повернення урядом України коштів, виділених США на економічну підтримку, але допускає повне або часткове списання кредиту.

Джонсон пропонує виділити Україні $7,8 млрд прямої фінансової допомоги у кредит, водночас у законопроєкті є пункт, який дасть змогу президенту США після 15 листопада 2024 року після подання відповідного обґрунтування в Конгрес (і здобуття підтримки конгресменів) списати до половини суми боргу. А з 1 січня 2026 року президент дістане право списати весь кредит. Допомогу Україна має використати до 30 вересня 2025 року.

Ініціатива Джонсона зобов'язує президента США Джо Байдена у найкоротші строки після набуття чинності законом передати Україні оперативно-тактичні ракетні комплекси великої дальності ATACMS. Указано, що постачання ATACMS має відбутися, "щойно це буде можливо".

Однак у законопроєкті уточнюють, що якщо президент США вирішить, що начебто передання ATACMS завдасть шкоди інтересам національної безпеки Штатів, він може відкласти постачання. У такому разі глава американської держави буде зобов'язаний повідомити про таке рішення комітети з оборони Конгресу, комітети з асигнувань та міжнародних відносин Сенату й комітети з асигнувань та міжнародних відносин Палати представників.

Джонсон планує, що Палата представників розгляне законопроєкт про допомогу Україні цього тижня, і 20 квітня відбудеться голосування.

Контекст:

20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців колишній президент США Дональд Трамп, який вважає, що Сполученим Штатам потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і його не мають прив'язувати до іноземної допомоги у жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.

Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню, але без угоди про міграційну реформу та безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників, яка була на канікулах до 28 лютого.

Джонсон 16 квітня анонсував розгляд цього тижня чотирьох законопроєктів: одного – про пріоритети національної безпеки і трьох окремих – щодо фінансування допомоги США для України, Ізраїлю, Тайваню.

Радник Білого дому з питань комунікацій у сфері національної безпеки Джон Кірбі 16 квітня заявив, що адміністрація Байдена готова розглянути чотири різні законопроєкти щодо фінансування потреб нацбезпеки, який передбачає і допомогу Україні, як це пропонує Джонсон, пише "Голос Америки". До цього в Білому домі наполягали на розгляді спільного для всіх країн законопроєкту про допомогу, за який Сенат уже проголосував у лютому, і заявляли, що Байден не підтримає, зокрема, окремого законопроєкту про допомогу Ізраїлю.