Те, що ми так живемо, – наш вибір. Вибір більшості. Хотіли б жити інакше, то жили б. Подивіться на Німеччину, Сінгапур, Естонію та Ізраїль!
Змінити Україну можна буде відразу після того, як жити за законом захоче більша частина населення країни, вважає позафракційний народний депутат України Борислав Береза.
Накипіло... Сінгапур не виграв у лотерею боротьбу з корупцією. 9 серпня 1965 року Сінгапур було виключено з Малайської федерації за... тотальну корупцію. У них був вибір – стати черговою злиденною країною на карті світу або змінитися. І вони вибрали змінитися. Думаєте, це було просто? Ні! Корупціонерів саджали і страчували. Були відверті утиски демократії. Але не в ім'я чийогось особистого інтересу, а в ім'я виживання держави. Так, у Сінгапурі не тільки говорили, що треба робити, але й робили. У підсумку страх покарання перевищив бажання взяти або дати хабар. І Сінгапур став прикладом жорсткої і жорстокої, але ефективної боротьби з корупцією. Країну врятували.
Німцям ніхто не подарував на Новий рік порядок у країні. Вони хотіли так жити, докладали зусиль для цього і карали тих, хто не хотів жити за законом. І якщо хтось кидав недопалок на дорогу, інші вказували правопорушнику на те, що він помиляється, а не уподібнювалися йому. Німці не тільки писали закони, але і звели верховенство права до національного складника. Тому що Ordnung muss sein – "Мусить бути порядок". І все!
Естонія не знайшла на дорозі свої знамениті досягнення в е-управлінні. З обмеженими ресурсами й можливостями вони не захотіли бути периферією цивілізованого світу. Естонці просто захотіли бути країною, у якій можна проголосувати, не виходячи з дому, або зареєструвати фірму за 30 хвилин із рахунком у банку тощо. І спростили всі процедури, перевівши їх в електронний вигляд із паперів. Вони пройшли непростий шлях трансформації форми державного управління. Але вони йшли до свого вибору. І результат бачить сьогодні весь світ.
Ізраїлю не пощастило з нафтою, кліматом і сусідами. Але були мета й бажання. Ізраїль воює з перших днів свого існування. І розвивається. Своїм громадянам керівництво країни не розповідає, що під час війни неможливо досягти зростання ВВП, а залучає інвестиції, створює робочі місця і працює над тим, щоб держава була багатшою і сильнішою, а громадяни залишалися патріотами й відчували комфорт проживання. Просто євреї зрозуміли, що це їхня країна, іншої не буде, і почали ліпити з неї таку, у якій хотілося б жити. І куди б хотіли переїжджати інші євреї. Тому вони гарують на свою країну, а не тільки виголошують патріотичні промови. І садять усіх, хто бере хабарі, незважаючи на чини і зв'язки. І карають будь-якого громадянина за те, що не платить податків. Карають будь-якого громадянина без огляду на його заслуги і становище. У підсумку Ізраїль став державою, на яку зважають не тільки в регіоні, але й у всьому світі. Вони вибрали мету і до неї йшли весь час.
Я часто чую фрази "От у німців порядок", "А в Сінгапурі борються з корупцією", "В Естонії найефективніше електронне управління", "Ізраїль воює, залучає інвестиції і створив із пустелі сад". І потім традиційно лунає фраза: "Нам так не жити. Але як у них вийшло?" Непросто, але вийшло.
Усе це вибір людей. Не тільки керівництва тих країн, але й самих громадян. Те, що ми так живемо, – це наш вибір. Точніше, вибір більшості. Хотіли б жити інакше, то жили б. Не вірите? Подивіться на Німеччину, Сінгапур, Естонію та Ізраїль! І спробуйте розповісти про те, що їм просто пощастило або дано зверху.
Так, виправдовувати себе просто. Складніше змінитися і змінити світ навколо себе. Але якщо в них вийшло, то й у нас вийде. Відразу після того, як жити за законом і в ефективній країні захоче більша частина населення України. І почне з того, що зміниться сама. Потім буде допомагати змінюватися своєму оточенню – рідним, друзям, близьким, сусідам, співробітникам і знайомим. А потім цей "принцип доміно" буде не зупинити. І тоді, за деякий час, у якійсь країні третього світу будуть наводити Україну як приклад і розповідати про те, як ми це зробили. А потім намагатимуться повторити наше досягнення. Але, щоб подолати дорогу з 1000 кроків, потрібно зробити перший крок. Робіть його. Допомагайте робити цей крок іншим, адже дорогу здолає той, хто йде. Тільки треба почати цей шлях!
Джерело: Борислав Береза / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора