Одна з причин сьогоднішньої кризи на ринку електроенергії України – активність правоохоронних та регуляторних органів
Ніхто не звернув уваги, але однією з причин сьогоднішньої кризи на ринку електроенергії є активність правоохоронних органів у січні – лютому цього року.
Ось хронологія подій.
"Енергоатом" у грудні проводить найбільший аукціон із продажу електроенергії на пів року наперед. Було продано 13,3 млн МВт-год на суму 18,5 млрд грн (із ПДВ). Основним покупцем цієї електроенергії стає один із найбільших трейдерів в Україні – компанія United Energy з орбіти Ігоря Коломойського. Це відбувається в період активної "боротьби" з олігархом. Усі медіа, активісти й інші "розслідувачі" активно рахують "збитки" "Енергоатому" від цієї угоди, намагаючись довести змову продавця й покупця.
Крім природної балаканини навколо імені олігарха, постраждалими сторонами стали дрібні трейдери, які не змогли купити необхідний обсяг через гігантську пропозицію United Energy, яку прийняв "Енергоатом". Трейдерів і їхніх покровителів у владі обурив факт, що їхні заявки про купівлю невеликих обсягів, але за вищими цінами, відхилили. З'явилися публікації у пресі, депутатські запити у правоохоронні органи. Пізніше за цим фактом НАБУ відкрило кримінальне провадження, провело низку обшуків.
Детективи Бюро вважають, що під час аукціону "Енергоатому" потрібно було акцептувати дрібні заявки покупців за вищими цінами й ігнорувати великі заявки за нижчими цінами. Зрозуміло, що інтересів держпідприємства в бізнес-логіці довгострокового планування й гарантованого збуту електроенергії не враховують.
Такий підхід порушує тисячолітній закон ринкової економіки: одиниця товару у великих (оптових) партіях коштує завжди дешевше одиниці товару у дрібних (роздрібних) партіях. Застосовувана "Енергоатомом" загальноприйнята логіка роботи в ринкових умовах стала предметом кримінального переслідування за різницю в цінах між великими і дрібними партіями. А далі – більше.
Регулятор – НКРЕКП, який звичайно ж "діяв в інтересах найбільшої державної генерації" – вирішив заборонити "Енергоатому" надалі торгувати великими обсягами в одні руки. І в березні цього року протягнув через Аукціонний комітет при Міненерго положення, які відкрили доступ дрібним трейдерам і спекулянтам до дешевої електроенергії "Енергоатому". Єдиним індикативом для акцептування на аукціоні на ринку двосторонніх договорів стала тільки ціна одного мегавата на годину, без урахування обсягів і строків постачання.
Трейдери і спекулянти користуються цим досі: купують електроенергію на ринку двосторонніх договорів в "Енергоатома" і потім продають її на ринку на добу наперед (РДН), не маючи кінцевого споживача. У такий спосіб, за допомогою одного комп'ютера, столу і стільця стало можливим заробляти сотні мільйонів на спекулятивних операціях. Зрозуміло, що із часом кількість таких трейдерів набагато збільшилася, їхні фінансові можливості значно зросли. Причому настільки, що обсяги пропозиції продаваної трейдерами вдруге електроенергії на ринку на добу наперед перевищили обсяги пропозиції всієї генерації. У підсумку пропозиція на ринку подвоїлася й ціна об'єктивно звалилася у 2–2,5 раза. А електроенергія "Енергоатому", яку він виставляє на РДН, стала конкурувати з електроенергією "Енергоатому", котру одночасно виставляють спекулянти.
Тільки протягом першого тижня липня "Енергоатом" через падіння ціни на РДН втратив приблизно 100 млн грн. І втратить ще більше, оскільки трейдери перестали платити за раніше укладеними двосторонніми договорами купівлі-продажу електроенергії. Відповідно ці обсяги електроенергії з'являться на ринку на добу наперед, ще більше збільшать на ньому пропозицію і знову обвалять ціну.
От такий от маховик проблем вийшов через втручання правоохоронних та регуляторних органів у формовану систему нового ринку електричної енергії та порушення об'єктивного балансу в розмірах оптової та роздрібної торгівлі.
Тепер запитання: хто за це відповість?!
Джерело: "Кореспондент"