Україна знову опинилася в новинах США, бо Київ не виконав свого зобов'язання бути серйозним партнером у війні з корупцією
Президенту України Володимирові Зеленському варто ініціювати розслідування фактів імовірної корупції, щоб Київ не виявився стороною, яка програла в "політичному цирку" США, зазначив директор політтехнологічної компанії The Office of Jason Jay Smart, LLC Джейсон Джей Смарт.
Протягом останніх кількох тижнів багато хто запитував мене, який ефект для України матиме скандал, що вибухнув у Вашингтоні навколо сина віцепрезидента США Джо Байдена Гантера. Моя відповідь така сама, як і в ті роки, коли Україна була в центрі великого американського скандалу (наприклад, втручання посольства України у президентські вибори США 2016 року або робота Пола Манафорта на президента Януковича): Україна має серйозно підійти до боротьби з корупцією.
Причина, через яку Україна знову опинилася в новинах США, полягає в тому, що Київ не виконав свого зобов'язання бути серйозним партнером у війні з корупцією.
Поточна політична боротьба у США піде за передбачуваним графіком подій: демократи в Конгресі США будуть розслідувати й розбиратися, чи тиснув президент Трамп на президента Зеленського, щоб той почав розгляд справи за фактами ймовірної корупції Burisma Energy із сином кандидата від Демократичної партії на пост президента США Джо Байдена. Водночас республіканці будуть відповідати на запитання, чи було незаконне втручання посольства України у Вашингтоні у президентські вибори 2016 року у США. І чи намагалася Марі Йованович, колишня посолка США в Україні, приховувати цей серйозний злочин через свою зацікавленість у збереженні тісних відносин із колишнім президентом Петром Порошенком.
У підсумку Конгрес США, судова влада і преса почнуть вкрай ретельне розслідування дій (або бездіяльності) керівництва й судової системи України під час розслідування ймовірних корупційних діянь. Усього цього можна було б легко уникнути, якби Україна (як суверенна держава) серйозно поставилася до свого права й обов'язку ретельно розслідувати всі твердження про злочини, вчинені на її території, і переслідувати винних у судовому порядку. Якби Україна зробила це, вона б мала вигляд принципового партнероа у боротьбі зі злочинністю, на якого США могли б покластися. Проте, як і раніше, Україна паралізована й не робить жодних дій, тоді як весь світ із недовірою дивиться на те, що ніхто в Києві не поспішає прояснити ситуацію. З одного боку, це ніяково, а з іншого – це втрачена для України можливість продемонструвати, що боротьба з корупцією є для неї одним із головних пріоритетів.
Проте я вважаю, що ситуацію можна врятувати. Головне, щоб президент Зеленський продемонстрував, що він сильний і рішучий лідер, відданий боротьбі з корупцією. Щоб він негайно почав незалежне розслідування всіх цих потенційних корупційних форм (наприклад, щодо Байдена або ж втручання посольства України у президентські вибори у США) і розібрався в суті справи: що ж насправді сталося і чому. Однак для цього пан Зеленський має бути обережним у виборі керівника слідства і призначити людину, яка не буде занадто наближеною до нього, або навіть навпаки – когось з іншої партії, щоб засвідчити, що він не впливає на результати розслідування особисто.
Зважаючи на складність двосторонніх відносин зі США, йому необхідно подумати про те, який вигляд матиме це розслідування на міжнародній арені: якщо він обере когось без великого досвіду в розвідці, національній безпеці і без дипломатичного досвіду (або когось, хто не володіє англійською!), то тільки погіршить ситуацію. Важливо, щоб президент Зеленський зараз почав глибоке розслідування фактів імовірної корупції, тим самим оберігаючи Україну, щоб вона не виявилася переможеною стороною в політичному цирку США.
Джерело: "ГОРДОН"