Ситуація в Афганістані може зачепити Таджикистан і Киргизстан. Їхній крах призведе до десятиліть дестабілізації в регіоні
Центральна Азія завжди була шахівницею, але тепер нестабільний регіон, який історично є пороховою бочкою, наближається до пекельного полум'я, оскільки американці покинули Афганістан і залишили талібів, які можуть розпочати швидке захоплення країни, що може призвести до вибуху нестабільності, який стосуватиметься не лише Центральної Азії, але й регіональних гегемоній.
Усі країни, які межують з Афганістаном, почали вживати заходів щодо гарантування своєї безпеки у зв'язку з розпадом Афганістану, а великі регіональні держави – Китай, Росія і Пакистан – спантеличені, як контролювати ситуацію з огляду на швидкий вихід США. Настільки швидкий, що повідомляли, ніби авіабаза Хандар – центр США і раніше головний центр радянської окупації Афганістану – покинули протягом останніх кількох тижнів посеред ночі.
На захід від Афганістану іранці, які лінгвістично схожі переважно на талібів, що розмовляють пушту, підтримують постійні відносини з кількома терористичними організаціями, розташованими в Центральній Азії. Як Іран прагнутиме роздути полум'я проблем в Афганістані і далі боротися на чужій землі, а не на своїй території, ще треба визначити.
На півночі Афганістану таліби продемонстрували, що навчених американцями афганських солдатів навіть порівнювати не можна, оскільки вони вбивали їх десятками, успішно захоплюючи головні пункти на кордонах Таджикистану. Відеозаписи, на яких солдати "Талібану" чергують на контрольно-пропускному пункті, що відділяє "Талібан", очолюваний пуштунами, від Таджикистану, настільки стривожили Душанбе, що той призвав на службу понад 20 тис. солдатів-резервістів.
Якщо подивитися на Схід: посла Афганістану в Ісламабаді відкликали на знак протесту проти того, що донька їхнього посла зазнала нападу в пакистанській столиці з боку невідомих, які, можливо, були пов'язані з радикалами. У цей самий час Китай висловив стурбованість тим, що конфлікт в Афганістані може перекинутися на Таджицький автономний округ Таккорган у Китаї. Це, імовірно, ще більше розпалить репресії Пекіна проти ісламських уйгурів (які не мають стосунку до таджиків), які зіткнулися з тягарем багаторічного китайського "перевиховання" в концентраційних таборах.
Повідомляли, що Росія запропонувала Сполученим Штатам використовувати російські військові бази в Таджикистані та Киргизстані. Цей прагматизм не треба плутати з великодушністю: ситуація вийшла з-під контролю, і крах Таджикистану або Киргизстану призведе до десятиліть масової дестабілізації в регіоні. Якщо Таджикистан зазнає нападу талібів, весь регіон буде дуже дестабілізовано, і ймовірність того, що Киргизстан упаде, висока. Акцент нинішнього керівництва Киргизстану на етнічному націоналізмі може добре зіграти на опитуваннях, але зрештою це може призвести до повторення етнічного конфлікту, що спалахнув у червні 2021 року на киргизько-таджицькому кордоні.
Перестрілка уздовж кордону, на думку багатьох аналітиків, була, імовірно, опосередкованою боротьбою між киргизами, підтримуваними Туреччиною, і таджиками, підтримуваними Іраном. Киргизстан є регіональною опорою і має активно прагнути знайти збалансований підхід, який стабілізує їхню країну.
Киргизстан був єдиною країною у світі, де в період із 2001-го до 2014 року розміщували як російські, так і американські бази. Однак американську базу вигнали. Це рішення, про яке Киргизстан шкодуватиме все життя. Бішкек має знайти спосіб діяти як брандмауер для іншої частини Центральної Азії, щоб запобігти ширшому колапсу регіону. В інтересах Америки було б знову переглянути питання про те, як вона могла б співпрацювати зі своїми історичними ворогами-китайцями і росіянами, а також із членом НАТО Туреччиною, яка бореться за більший регіональний контроль, щоб не допустити перетворення Центральної Азії на апокаліптичний пейзаж.
Джерело: "ГОРДОН"