2020 рік стане відправною точкою для глобальних змін, які щойно розпочалися
Світ змінюється щодня, і люди починають до цього звикати, вважає кандидат політичних наук Ельнур Асланов.
Хроніки 2022-го
Минуло понад півтора року від того моменту, як всі ми повернулися до більш-менш звичного життя. Ми всі так само ходимо на роботу і лише зрідка згадуємо про те, що якийсь час тому сиділи вдома. Тижні самоізоляції стали обридлою темою обговорення за філіжанкою кави, спільним переживанням, та й годі. Однак той період змусив держави змінити підходи до політики, економіки та фінансів, так й саме суспільство стало іншим.
Здоров'я важливіше від прав і свобод
2020-го стало зрозуміло, що держави, які раніше в межах ліберальної демократії виконували функції лише "нічних сторожів", тепер активно спрямовуватимуть людей. І суспільство не проти цього. Створений 2020 року прецедент продемонстрував, що, якщо кінцевою метою є турбота про здоров'я, люди готові до обмеження своїх прав, зокрема, наприклад, писати смс, щоб вийти на вулицю.
Почали видавати нові документи – імунопаспорти, без чого вже не можемо подорожувати, а в деяких країнах навіть улаштовуватися на роботу. Так світ розподілився на дві частини – на тих, кого вакцинували і кому дали паспорт, і на тих, хто затято опирається цьому. Нові демонстрації й сутички з поліцією в Гонконзі, Парижі та Барселоні відбуваються між прибічниками і супротивниками вакцинації.
Триває підготовка до нових криз
Ніхто так і не дізнався, звідки взявся коронавірус у 2020-му: чи було його створено в лабораторії, чи мутував він у природний спосіб, а може, він був іще в 60-х роках. Суперечки тривають і сьогодні, однак точно зрозуміло лише одне: кризи траплятимуться і необхідно наперед продумувати захист від них. На це кинуто зусилля держав, які прагнуть створити дієву модель поведінки під час пандемій, пожеж, війн та інших кризових ситуацій. Те, що вони відбудуться знову і досить скоро, ні в кого не викликає сумнівів: чинниками прискорення стали мутації та екологічні кризи.
Пандемію 2020-го ЗМІ визначили Третьою світовою війною
Вона могла відбутися тільки в такому форматі, єдино можливому для сучасного суспільства – без застосування зброї. Ця війна стала тригером, що запустив глобальні зміни.
Big data і штучний інтелект вирішують усе
За час пандемії 2020 року сформували величезну базу даних. Аналізували переміщення громадян із точки А в точку В, їхні звички тощо. Усю базу зібрали з білого аркуша на 2,6 млрд людей у локдауні. На підставі зібраної інформації у держав з'явилася можливість контролювати дії людей у разі наступних пандемій.
Новий винахід – автоматичний коректор поведінки, або АКП. Під час пандемії 2020-го частина громадян продовжувала виявляти несвідомість і виконувати непотрібні дії. Завдяки АКП таке не повториться. Зібрана під час пандемії база даних визначила адресу проживання людини, а також необхідні для неї точки переміщення в дозволеному радіусі. Якщо громадянин відправить смс і вирішить дійти до банкомата, щоб перевести банкноти, штучний інтелект проаналізує його дії з погляду обґрунтованості. У цьому випадку громадянин міг зробити замовлення онлайн і розрахуватися карткою, оскільки банкомат відмовить йому у виданні готівки. Розроблення АКП дасть змогу краще впоратися з новими кризовими ситуаціями.
Компанія-розробник презентувала АКП словами американського історика технологій Джорджа Дайсона: "У грі життя та еволюції бере участь три гравці: люди, природа і машини. Я міцно стою на боці природи. Але природа, я підозрюю, – на боці машин".
Держави вкладають у продовольчий сектор
Під час пандемії 2020 року багато держав обмежило експорт зерна, що засвідчило необхідність формування продовольчих запасів усередині кожної країни. Тому поряд із технологічним розвитком держави і суспільства спрямовані на активне стимулювання аграрних сфер. Нова мета більшості країн – підвищити кількість продукції на гектар і забезпечити себе максимальним запасом продовольства.
Apple і Samsung оголосили про те, що вже за два роки випустять новинки
Після пандемії 2020-го люди перейшли на економний режим. Зниження попиту на технологічні новинки призвело до того, що їх стали випускати набагато рідше. Щорічні випуски новинок стали історією.
Освіта перейшла в онлайн
Це пророкував багато хто, так воно і сталося. Відбувається бурхливий розвиток тих компаній, які навчилися пропонувати реальні послуги у форматі онлайн. Онлайн-освіта підвищила конкурентоспроможність студентів: стало нормою навчатися маркетингу в коледжі Іллінойсу, перебуваючи в Баку. Поступово навіть традиціоналісти починають визнавати, що в сучасному світі виграє той, хто має знання і вміє виконувати свою роботу. Тому їхні аргументи на зразок можливості списати на онлайн-іспитах лунають усе рідше: у кінцевому підсумку обман на іспиті не вирішить проблеми відсутніх знань. За умов жорсткої конкуренції кар'єру будує той, хто освіченіший і краще орієнтується в інформаційному полі.
Окрім формату навчання, змінилися й переваги абітурієнтів
Частина раніше затребуваних гуманітарних професій залишилася в минулому, виявившись непотрібною під час кризи 2020-го. Як наслідок – майже на третину зменшилася кількість абітурієнтів на факультетах історії, філософії та інших гуманітарних наук. Стало зрозуміло, щоб стати дипломатом, не обов'язково закінчувати факультет міжнародних відносин або сходознавства. Водночас гарний фінансист або математик можуть бути досить непоганими дипломатами.
Залишилися в минулому паперові ЗМІ
Усі ті невеликі газети, які виживали завдяки рекламі барів, ресторанів, театрів, були змушені закритися 2020-го. Поступово вся галузь газетодрукування залишилася в минулому, оскільки просто не встигала за розвитком подій. Звісно, є кілька ентузіастів, які продовжують випускати газети, але попит на них дорівнює кількості членів родини журналістів і друкарів.
Але в онлайні не всі
Ми всі так само віддаємо перевагу відвідуванню фітнес-центрів, а не онлайн-тренуванням, і, зрозуміло, не навчилися (і навіть не плануємо вчитися) самостійно робити стрижки. А ще з обережністю плануємо відпустки, згадуючи про другу хвилю пандемії, що сталася після відкриття кордонів, і, звісно, просто живемо далі.
Ми багато чого навчилися, і 2020 рік став відправною точкою для глобальних змін, які щойно розпочалися. Наш світ змінюється щодня, і, здається, ми починаємо до цього звикати.
Джерело: elnuraslanov.com
Опубліковано з особистого дозволу автора