Як можна серйозно стверджувати, що в ЄС дешева комуналка? Мабуть, британці ходять удома у светрах із любові до мистецтва, а не тому, що опалення й електрика до біса дорогі

Фото: Sergey Fursa / Facebook

Табличка вартості електроенергії ганьби. Або як не пройти тест на здоровий глузд. По інтернету бігає купа народу з табличками, які засвідчують, що в Європі якесь електричне Ельдорадо. І що в Україні електрика дуже дорога, а от у Європі – дешевше не придумаєш.

І це боляче. Боляче, що люди не проходять тест на здоровий глузд.

Навколо тарифів є багато міфів, які складніші. І віра в які має хоч якийсь сенс. Наприклад, міф, що гроші від підняття тарифів ідуть Ахметову. Це можна принаймні зрозуміти. Люди, які таке пишуть, не розбираються, як формуються тарифи, як заробляє Ахметов, але принаймні в них є логіка. Особливо в Києві, де самі платіжки присилає компанія зі структури ДТЕК – Yasno. І тут можна заплутатися, бо ринок електроенергії дійсно складний, і зрозуміти, що хтось виробляє електроенергію й продає її, а хтось просто постачає й виконує функції сервісу, не так і просто. Хоча, звісно, Ахметову по барабану тарифи для населення. Він заробляє на ціні електрики для промисловості. Тому й був скандал із "Роттердам+". Бо цей самий "Роттердам" грав роль у ціні електрики для промисловості, бізнесу, аж ніяк не торкаючись фізичних осіб. Можна загубитися у схемі й стати жертвою волання, що знов Ахметов викачує гроші з простого наріду.

Чи віра в експорт. Ну от ляпнув хтось, що досі експортуємо, і спробуй перевір. І навіть якщо всі експерти галузі будуть говорити в один голос, що експорт закінчився, як тільки росіяни почали виносити нашу генерацію, все рівно знайдеться якийсь Вася в інтернеті й запише відео, що бачив, як фурами відправляли нашу святу електрику в Німеччину.

Але от ці таблички… Як можна таке поширювати у 2024 році, коли мільйони українців перебралися в Європу, коли в кожного є хтось знайомий у Німеччині чи Британії? Як можна на повному серйозі писати, що в ЄС дешева комуналка? І, певно, британці економлять і взимку ходять удома у светрах просто з любові до мистецтва. А не тому, що опалення й електрика там до біса дорогі. Навіть для британців.

Я б розумів, коли це писали в глухому селі, де ніколи не бували за кордоном. Але ж ніт. Пишуть люди, які претендують навіть на те, що подорожують, і в них є родичі за кордоном. Але от мозок вони включати забувають. Простий аналіз будь-якої інформації має включати тест на здоровий глузд. Ви маєте задати собі запитання, а чи реально, що в Лондоні вартість електроенергії в будинку буде менша, ніж у Житомирі.

Як в таке можна повірити? Чи просто працює психологічна фішка, що вам не подобається підняття тарифу, ви не хочете цього й шукаєте будь-яке підтвердження, що це несправедливо? Але ж ставати жертвою власної упередженості не дуже доречно.

І от хтось зробив ці таблички. Може, навіть у Росії. І тепер купа українців, не думаючи, бігає із цими табличками й постить скрізь. Не вмикаючи мозок. І ганьбиться по повній програмі не тому, що їх ввели в оману, а тому, що навіть не почали думати перед тим, як повірити.

Що це за таблички? Та хто його знає. Може, це повний фейк. Можливо, іноді ці таблички відображають біржову вартість електроенергії. І зовсім не відповідають тому, що в результаті платить кінцевий споживач. Тим більше, що у Британії і ЄС переважно населення платить вищу ціну, ніж бізнес. На відміну від України, де досі, навіть після підняття тарифу, вартість електроенергії для населення залишається нижчою, ніж у Молдові. І в рази нижчою, ніж у європейських країнах. Навіть таких, як Франція, де є купа атомних станцій.

І так, зарплати, звісно, в нас не такі, як в ЄС. Хоч з точки зору вартості товару це не має ніякого значення. Але це інша розмова. Складніша. І дуже ідеологізована, особливо в дуже лівому українському суспільстві, де досі не вивітрилися радянські наративи, що держава всім усе винна. Але ж тут про таблички…

Джерело: Sergey Fursa / Facebook

Опубліковано з особистого дозволу автора