Росія згодна компенсувати Білорусі втрати від постачання "брудної нафти". Нерви у росіян здали першими
Загальний тон інформації щодо постачання російської нафти в Білорусь свідчить про те, що РФ відступилася, вважає журналіст Ігор Тишкевич.
Білорусь "дотиснула" РФ щодо нафти?
"БЕЛТА" повідомляє, що Білорусь і РФ досягли домовленості щодо компенсації за "брудну нафту". Це було однією з умов білоруської сторони, яка давала змогу нейтралізувати втрати від підвищення вартості російської нафти (результат податкового маневру). Цікаво те, що цих грошей не враховували під час формування держбюджету Білорусі на 2020 рік. Тобто вони підуть "бонусом". Зокрема, їх повернуть РФ у рахунок погашення держборгу. Зменшивши у такий спосіб частку Росії в загальній сумі державного боргу Білорусі.
Судячи з усього, нерви у росіян здали першими. Росія згодна компенсувати втрати від постачання брудної нафти.
Залишається друге питання – інша частина угоди. А саме:
- обсяги і ціна нафти для білоруських НПЗ;
- наскільки цей факт буде пов'язано з інтеграційними переговорами;
- власне сума компенсації;
- як це вплине на переговори Білорусі щодо альтернативного постачання нафти.
Із цих питань важливими є всі. Головними – 1, 2, 4.
Зокрема, РФ зараз може застосувати алгоритм 2010–2011 років, коли забезпечивши тимчасовий демпінг, зробила для Білорусі вкрай невигідними пошуки ресурсів на ринках третіх країн. Якщо Мінськ купиться на той самий прийом і не продовжить пошуки альтернативи – третього шансу може й не бути.
Очевидно, що зараз купівля неросійської нафти буде дорожчою, ніж у РФ. Але це різниця – зокрема, тому, що Білорусь намагається купити "тут і зараз". Альтернатива у вигляді довгострокових контрактів буде "смачнішою" для білоруських НПЗ. Однак для того, щоб вийти на довгострокові контракти, треба працювати вже сьогодні. І, можливо, йти на купівлю сьогодні, щоб продемонструвати наявність намірів.
Інформацію підтвердили "РИА Новости" та ТАСС. Звучить вона так: сторони досягли угоди про підходи та методику компенсації за "брудну нафту".
Тобто розрахунок суми – формульний. Уже плюс. Питання – які вступні дані йдуть у визначенні масштабу збитків. І чи враховує це недоотриманий прибуток.
Словом, поки що загальний тон інформації свідчить про те, що РФ таки відступилася. Але чи так це – побачимо, коли буде угода. Диявол криється в деталях.
Джерело: Ігар Тышкевіч / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора