ЗНО демонструє, що епідемія, карантин і переведення навчання у школах в онлайн негативно вплинули на якість підготовки учнів
Вступна кампанія 2021: чого очікувати?
Нещодавно офіційно розпочалася вступна кампанія до вищих навчальних закладів України. Є перші узагальнення за результатами основної сесії ЗНО, і вони чітко показують, наскільки негативно вплинули епідемія, карантин і переведення навчання у школах в онлайн на якість підготовки учнів.
Хоча загальна кількість учнів, які склали тести на 200 балів, зросла з 447 до 528, це число мало тішить, враховуючи, що кількість учнів, які писали ЗНО з того чи іншого предмету, коливалася в межах 250–290 тис. людей. Тривожний показник – майже п'ята частина учнів не подолала порогу "склав/не склав ЗНО" з історії України. Із математики майже 31% учнів не змогли скласти ЗНО, набравши мінімальну кількість балів для цього.
Звісно, ми можемо говорити про певний негативний вплив пандемії і карантину на якість знань. І це підтверджує дослідження, нещодавно проведене Світовим банком у досить заможних європейських країнах. В Україні ж ми бачимо досить загрозливі цифри з історії та математики, і це свідчить, що причина не тільки в пандемії, але й у тому, що у шкільній освіті не все гладко з математикою і викладанням історії. Звісно, після завершення вступної кампанії ми будемо бачити детальнішу статистику та аналіз проходження ЗНО випускниками шкіл і вступної кампанії.
Однак уже зараз ми можемо сказати, що конкуренція університетів за якісних абітурієнтів зростає, адже щорічно їх кількість скорочується. Окрім того, найкращі українські учні все більше і частіше вибирають для навчання європейські університети. Наприклад, у Польщі багато університетів мають стипендіальні програми для іноземців, які можуть завдяки їм навчатися повністю безплатно. Скорочення кількості абітурієнтів і конкуренція з боку європейських університетів будуть посилювати тиск на українські ВНЗ, кількість яких скорочуватиметься не тільки через політику міністерства, яка спрямована на зменшення кількості навчальних закладів вищої освіти.
Сьогодні, незважаючи на вакцинацію педагогів проти коронавірусу, зокрема, викладачів університетів, немає впевненості, що в новому навчальному році навчання в аудиторіях, нарешті, відновиться. Багато фахівців прогнозує на осінь новий виток епідемії, причиною якого може стати новий штамп коронавірусу "Дельта".
Утім, варто зазначити, що більшість українських вищих навчальних закладів уже готова до переведення навчального процесу в онлайн – вони запустили відповідні онлайн-платформи, придбали необхідні технічні засоби, адаптували курси тощо. Звісно, завжди є певні виклики, але загалом вища освіта готова до дистанційного навчання в онлайн-режимі. Не є винятком і Київський національний університет культури і мистецтв, який торік у досить складних умовах пандемії та економічної ситуації ефективно адаптувався до умов дистанційного навчання і фактично створив у своїх стінах "Цифровий університет". Зокрема, створено Міжнародний центр інноваційних технологій, низку творчих онлайн-лабораторій, зручні технологічні аудиторії для ефективного і комфортного навчального процесу в умовах карантину.
Незважаючи на всі труднощі, сподіваюся, що новий навчальний рік усе ж почнеться традиційно з живим спілкуванням, новими знайомствами для першокурсників і зустрічами старих друзів у стінах своїх альма-матер.
Джерело: "ГОРДОН"