Митним контролем "рулять" усі – від "смотрящих" до губернаторів, від політиків до відвертого криміналітету
Над українською митницею зараз проводять "божевільний експеримент на виживання", а сотні тисяч авто з європейською реєстрацією на дорогах – це лише вершина айсберга тотальної контрабанди та правового свавілля на кордоні, підкреслює екс-голова митниці Анатолій Макаренко у блозі на сайті "ГОРДОН".
Хто тільки не намагався "реформувати" українську митницю протягом останніх п'яти років. Від маститих зарубіжних експертів до вітчизняних пройдисвітів-грантоїдів.
Починаючи зі створення темнопам'ятного Мінсдоху і закінчуючи нинішніми днями, над митницею величезної 40-мільйонної країни проводять божевільний експеримент на виживання. Знищують і розбазарюють матеріально-технічну базу, вигнано професійні кадри, нижче від плінтуса опущено міжнародну репутацію.
Нікчемна система управління Державної фіскальної служби й імпотентність куратора-Мінфіну перетворили колись динамічну і сильну державну структуру на нікчемний придаток чи то СБУ, чи то недоліквідованої податкової міліції. Митним контролем "рулять" сьогодні всі – від "смотрящих" до губернаторів. Від політичного лобі до відвертого криміналітету.
Під бравурні доповіді про "історичні митні збори" руйнують саму систему митної безпеки. І сотні тисяч "блях" на дорогах – це лише вершина айсберга тотальної контрабанди та правового свавілля на кордонах.
У нас в країні понад рік тому працювала солідна місія митної та прикордонної служби США (так, саме така служба є у США і саме такої ми вперто не хочемо створювати), на жаль, і вона не змогла нічого змінити. Гортаючи сторінки рекомендацій місії, яким аплодували наші вищі держчиновники, бачимо, що протягом року не зроблено нічого.
Візьмемо перші тези рекомендацій, які, як зазначено, мали виконати негайно.
Фінансування митних органів залишається на колишньому рівні. Разові премії завдяки "перевиконанню показників" не вирішують проблеми гідного грошового утримання співробітників. Для розвитку матеріальної бази не зроблено нічого.
Митницею країни, як і раніше, тимчасово керує начальник Головного управління ДФС у Вінницькій області, який тепер "за сумісництвом" тимчасово керує і податковим відомством. Про які "сталість і кваліфікацію" може йтися?
Протягом року не ухвалено жодного законодавчого чи нормативного акта, який би відновив нормальне функціонування митної адміністрації.
Немає сенсу аналізувати весь документ. Результат буде таким самим.
Усе, що роблять сьогодні для митної справи кілька фахівців-митників Мінфіну, які "залишилися серед живих", наприклад, "єдине вікно" тощо, – тільки ситуативне латання "дірок", де зусилля митної адміністрації нівелюють "вага" і саботаж інших контрольних служб.
Говорив і наполягаю на своїй думці – митниця країни у складі ДФС приречена на подальшу стагнацію.
Говорив і наполягаю – необхідні невідкладні рішення на рівні парламенту, уряду з відновлення статусу української митниці.
Уважаю, що і в щільному графіку Ради національної безпеки і оборони мають знайти місце для дискусії про стан зовнішньоекономічної (митної) безпеки країни.
Якщо ми цього не зробимо зараз, якщо вкотре будемо покладатися на "закордон нам допоможе" і на місцевих "драйверів реформ", сьогоднішні "бляхи" на дорогах скоро здаватимуться дитячою забавкою.
Джерело: "ГОРДОН"