На моїй памʼяті вже було з десяток "перезавантажень" митної служби. Вони призвели до тотального контролю над митницею тих, хто до митної справи не має жодного відношення
Уважно ознайомився зі зверненням Української ради бізнесу щодо "повного перезавантаження митниці".
На моїй памʼяті вже було з десяток таких "перезавантажень". І до чого вони призвели? Деградація й приниження Державної митної служби в системі державних органів, тотальний контроль над митницею тих, хто до митної справи не має жодного відношення. У черговий раз стверджую, що так зване "перезавантаження" буде мати нульовий або негативний результат, якщо:
Перше – залишиться невизначеним інституційний статус митної служби. А для того необхідні:
- ліквідація зовнішніх впливів;
- самостійність керівника відомства;
- чітка, однозначна вертикаль його підпорядкування;
- виключна компетенція митних органів щодо митного контролю й митного оформлення і так далі.
Абсолютно неадекватною й ненормальною є, наприклад, ситуація, коли голова митної служби без погодження з Мінфіном не може призначити навіть заступника начальника митниці. Не говорячи вже про призначення своїх прямих заступників, де призначення носять здебільшого не професійний, а політичний характер.
Друге – не буде справжнього "перезавантаження", якщо митній службі не будуть надані функції центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом. Тут і правоохоронний аспект, й інші елементи інституційної спроможності.
Третє – "перезавантаження" неможливе без захисту соціального статусу співробітника митної служби, грошового утримання, соціальних гарантії тощо.
Четверте – "перезавантаження" перетвориться на чергову піар-профанацію, якщо до нього будуть залучені не менеджери з досвідом державного й бізнес-управління, а аматори-балаболи чи відверті "заробітчани".
Останнє. Сьогодні митна служба, не дивлячись на колосальне коло проблем і корупційних скандалів, є працюючим інструментом із професійним керівництвом.
У центральному апараті й на місцях ще збережені кадри, які добросовісно й ефективно виконують свою роботу. Не треба багато розуму, щоб зламати працюючий механізм і намалювати в черговий раз із десяток кольорових презентацій про яскраве майбутнє митної служби. Але то буде велика розкіш для воюючої держави – малювати "шашечки", а не їхати.
Джерело: Анатолій Макаренко / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора