Зміна формату АТО збільшить шанси України отримати летальну оборонну зброю від США G

Новий формат антитерористичної операції, до якого перейде Україна в разі ухвалення закону про деокупацію, – це "самооборона з можливістю військової відповіді", пише у своєму блозі на сайті "ГОРДОН" політичний експерт Володимир Манько.

Деякі подробиці законопроекту про реінтеграцію ОРДЛО.

Відтоді, як президент та секретар РНБО висловились щодо скасування АТО та введення нового формату повернення тимчасово неконтрольованих територій Донбасу, усі ми живемо інтригою – що ж насправді буде.

Єдине, про що знаємо напевно – що той формат буде встановлено новим законом. Спробую привідчинити двері та розвіяти інтригу. Джерела, із яких я почерпнув інформацію, надійні. Законопроект є рамковим, що встановлює принципи.

Отже, Україна визначила ціллю зовнішньої політики вступ до НАТО. Цей Альянс є оборонним. НАТО не ставить за мету чинити агресію, хоча, відповідно до їхнього статуту, Альянс має право на військову відповідь. Той самий принцип закладено і в законопроекті про реінтеграцію ОРДЛО. Саме так – про реінтеграцію. Хоча інтрига щодо назви зберігається. Можливо, в остаточному вигляді буде застосовано слово деокупація.

Самооборона з можливістю військової відповіді замість АТО – ось новий формат, який буде встановлено законом. Окрім принципів НАТО, за основу взято принципи ООН, зокрема ст. 51, а також національне законодавство у сфері безпеки й оборони.

Законопроект установлює чітку мету – повернення неконтрольованих територій, тобто ОРДЛО. Робити це будемо політико-дипломатичним шляхом, у цьому контексті змін не буде, й інтриги, як бачимо, теж. Тим самим Україна підтверджує прихильність мінському та нормандському процесам.

До речі, Мінські угоди – це ще один документ, принципи якого лягли в основу законопроекту. Відведення озброєння, розмінування, звільнення заручників, роззброєння сепаратистів, виведення за кордон іноземних військ – усе це буде прописано у новому документі.

Також передбачено закріплення чинної спостережної місії ОБСЄ на законодавчому рівні та можливість її посилення до статусу озброєної поліцейської місії.

Окремими рядками буде прописано порядок надання державних послуг населенню з неконтрольованих територій. Ідеться про медичні, освітні, соціальні й адміністративні послуги (видавання паспортів, свідоцтв, довідок, документів). Триває дискусія про можливість отримання тамтешнім населенням біометричних паспортів України для безвізових поїздок до ЄС. Хотілося б, щоб це стало реальністю і для мешканців ОРДЛО, які би змогли подивитись, куди рухається Україна та запрошує їх теж.

Законопроект чітко визначить підстави для запровадження надзвичайного чи військового стану на територіях, які межують із ОРДЛО. Буде прописано, як здійснюватимуть військові операції з метою самооборони.

Зміна формату АТО на формат самооборони потрібна як реакція на останні виклики з боку Росії, яка далі порушує Мінські угоди та міжнародне право: уведення паспортів так званих республік, уведення рублевої зони, налагодження банківських транзакцій із Москвою через Осетію, захоплення українських підприємств, збирання податків через створені фіскальні органи, примус громадян до вступу у збройні сили, використання дітей тощо.

Зміна формату збільшить шанси України отримати летальну оборонну зброю від наших стратегічних партнерів – США. Маємо дати американцям, німцям, французам і всім іншим нашим партнерам чіткий меседж – ми обороняємось із правом на військову відповідь агресору.

Держсекретар Тіллерсон нещодавно коректно дав зрозуміти, що будь-який формат буде прийнятним, якщо він призведе до вирішення конфлікту та повернення територій. Цей законопроект – це адекватна реакція української влади на пропозицію Держдепартаменту.

Запропонований формат зміцнить міжнародну проукраїнську коаліцію, підніме авторитет нашої країни у світі як країни-миротворця, поглибить співпрацю з НАТО, наблизить Україну до Європейського союзу.

Перехід від АТО до самооборони надсилає сигнал міжнародним фінансовим інституціям та інвесторам активніше вкладати кошти у мирну та безпечну Україну.

Президент планує подати законопроект на розгляд до Верховної Ради вже цього парламентського тижня. У разі затримок, з огляду на те, що це останній парламентський тиждень перед перервою, можливо, буде проведено позачергове засідання.

Источник: "ГОРДОН"