Поранених військових зі статусом "тимчасово непридатні" виводять поза штат, а забезпечення зменшують до 500–1000 грн. Вони не можуть ні ефективно лікуватися, ні виконувати бойові завдання

Фото: Masi Nayyem / Facebook

Я можу написати кілька постів, які складатимуться лише із цитат поранених військових, які були виведені поза штат. Мені вони пишуть особисто, а також – у месенджер "Принцип". У більшості повідомлення починаються зі слів: "Поясніть, чи це законно?" І я не маю, що їм відповісти. Бо писати: "Так, це законно" – для мене видається верхом цинізму в цій ситуації. Хоча по факту так, це законно.

Що за проблема?

Поранені, які пройшли військово-лікарські комісії й отримали статус "тимчасово непридатні" під час воєнного стану, фактично є прив'язаними фізично до своїх частин. Вони не можуть ефективно полікуватися і водночас ефективно виконувати бойові завдання – теж. Частина з них – люди з інвалідністю. А ще їх виводять поза штат, а їхнє грошове забезпечення зменшують до 500–1000 грн. Так само роблять і з "обмежено придатними". В/ч теж не можуть їх залишити на посаді, бо треба люди, які виконуватимуть бойові завдання. Система переведень на інші посади, які відповідають кваліфікації та можливостям військових, – на практиці не працює.

На підпис президенту вже відправлено законопроєкт №8169 – нардепи пропонують звільняти тимчасово непридатних військовослужбовців у запас. Це хороший крок. Але треба врахувати, що є люди, які хочуть пройти реабілітацію і повернутися служити далі. Якщо не на бойових позиціях, то на інших посадах. Це дуже цінні військові з унікальними знаннями.

Ми намагаємося зараз ініціювати комунікацію з Міністерством оборони України, командуванням Медичних сил Збройних сил України, Генштабом, які досі комплексного рішення не знайшли. Виглядає, що нема готовності брати на себе відповідальність за таких військових. Натомість її перекладають на військові частини, які явно не мають повноважень і можливостей для врегулювання.

Виведення поза штат – це не вихід. Вихід – це дати можливість пораненим якісно реабілітуватися й повернутися на службу на ту посаду, на якій вони служитимуть із користю для держави і з повагою від держави.

Для всіх відповідальних – зробіть це дійсністю.

Джерело: Masi Nayyem / Facebook

Опубліковано з особистого дозволу автора