Українські моряки зазнають жорсткої психологічної обробки. Із кожним проводили "бесіди", до деяких підселили "спеціальних" співкамерників
Усі утримувані в РФ українські моряки заявили і слідству, і на суднах, що перебувають під захистом третьої Женевської конвенції і є військовополоненими, зазначив адвокат Микола Полозов.
100 днів українські військові моряки перебувають у російському полоні. 85 днів наша команда адвокатів захищає військовополонених.
Першочерговим нашим завданням було побачитися з військовополоненими, сформувати позицію. Не дати російській владі та оперативникам ФСБ заплутати та дезорієнтувати військовополонених, недосвідчених у юридичній і політичній тематиці.
Із найпершого дня військовополонені зазнавали жорсткої психологічної обробки. Із кожним із них проводили "бесіди" з метою одержати визнання провини у скоєному злочині або свідчення на себе чи бойових товаришів. До деяких із них підселили "спеціальних" співкамерників.
Наші адвокати змогли донести до військовополонених позицію про застосування третьої Женевської конвенції. Усі військові моряки заявили і слідству, і на судах, що вони перебувають під захистом конвенції і є військовополоненими.
Окремо потрібна була увага до поранених військовополонених. Адвокати заявили всі необхідні клопотання і зробили слідству заяви про необхідність надання медичної допомоги пораненим. Це дало результат – поранених вивозили для обстеження у цивільну клініку і, сподіваємося, продовжать лікування.
Під час слідчих дій і судів наші адвокати залучили резолюцію ПАРЄ, у якій міститься вимога про їх негайне звільнення та поводження згідно з Женевською конвенцією.
Також нам вдалося добитися реалізації листування військовополонених, насамперед, із рідними. Листи почали отримувати і надсилати із СІЗО. На жаль, позиція слідства полягає в тотальній забороні на побачення і телефонні переговори військовополонених із рідними. Разом з адвокатами моряки вже написали кілька серій заяв слідству на дзвінки і побачення. Цю стіну ми проб'ємо все одно.
Декілька разів на місяць (попри об'єктивні обмеження, пов'язані з роботою СІЗО "Лефортово") адвокати зустрічаються з військовополоненими, надають їм юридичну та психологічну підтримку. Тримають зв'язок із рідними і передають усю необхідну інформацію.
Наразі наша команда формує перший пакет документів, необхідний для подання індивідуальних скарг у міжнародні інстанції, зокрема в ЄСПЛ. Ці документи передадуть команді українських юристів, яка працює в цьому напрямі.
Також ми змогли вибудувати робочі стосунки з волонтерами, які забезпечують військовополонених усім необхідним. Моряки одержують індивідуалізовані передачі за їхніми потребами. Звичайно, усе це стало можливим завдяки підтримці консулів України, української влади і міжнародної спільноти.
Попереду ще багато труднощів, і шлях до звільнення військовополонених не буде простим. Але військовополонені моряки тримаються, відстоюють свою позицію і позицію своєї країни вже 100 днів – вони великі молодці і справжні герої!
Джерело: Николай Полозов / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора