У нісенітниці про чипування вакциною вірять і блогери Instagram, і бабусі із села. Жодної залежності від рівня доходів чи освіти тут немає
Смертельно небезпечна маячня, або Що керує антиваксерами.
Ще на початку пандемії фахівці – вірусологи, епідеміологи, лікарі – говорили, що перемога над COVID-19 можлива лише після винаходу вакцини. На неї покладали надії, на неї чекали, як чекають армію визволителів. Світова наука зробила майже неможливе – препарат вдалося розробити і випробувати протягом року. До того ж не один. Дієвих і визнаних у світі вакцин уже щонайменше шість, окрім локальних. Почалася кампанія з масової вакцинації. Першим її провів Ізраїль, за кілька місяців щепивши більшу частину своїх громадян, і сьогодні повністю вакциновано 62% населення країни.
За ним підтяглося багато інших країн, щепивши станом на сьогодні більшість населення: Японія – 69%, Франція та Великобританія – по 67%, США – 58%. І країни колишнього соцтабору намагаються не відставати: Литва – 59%, Польща та Словенія – по 52%, Латвія – 50%, Казахстан – 48%.
В Україні на сьогодні щеплено 15,2% жителів! Узагалі Україна початок кампанії провалила повністю – у країні просто не було вакцини, не було чим вакцинуватися. Нехай не швидко, але проблему вдалося вирішити. На сьогодні в Україні доступні практично всі основні вакцини, і з минулого літа вакцинація – лише питання усвідомленого рішення. Але тут криється головна проблема – щеплених повністю, двома дозами, всього приблизно 15% населення. Останні дані шокують – за добу понад 22 тис. нових випадків, із них 1,5 тис. дітей, померло 692 особи. Друге місце у Європі за смертністю. Понад 97% загиблих – невакциновані.
Якщо порівнювати з тим самим Ізраїлем, тенденція простежується схожа, до того ж у єврейській державі статистика значно краща, менший відсоток смертей. Проте 83% тяжких пацієнтів не вакциновано. Серед тих, хто молодший за 50, – таких більше ніж 90%. Станом на 10 жовтня у лікарнях у тяжкому стані перебувало 365 осіб, із них 336 були не вакциновані.
Лікарі всього світу, зокрема фахівці Першого медичного центру Тель-Авіва, уже багато разів повторювали: вакцина – не панацея. Вона не захищає повністю від зараження коронавірусом, особливо від варіанта "Дельта". Вона навіть не гарантує на 100%, що не буде тяжкого перебігу хвороби чи смертельного наслідку. Але вона значно (вдесятеро) знижує ці ймовірності. Наведені цифри слугують тому чудовим доказом. Проте все це не діє на антиприщепників.
"Аргументи" у них завжди химерні, постійно змінюються, і будь-який аргумент відскакує від них під непередбачуваним кутом, як снаряд від танкової броні. "Вірус не страшний – перехворіємо та одужаємо, це як звичайний грип" – 4,5 млн померлих у світі, тоді як від сезонної епідемії грипу на планеті вмирало приблизно 0,5 млн людей. "Вакцини не перевірено" – перевірили. "Перевірено недостатньо" – приклад того самого Ізраїлю показує, що вона працює. "Її дуже швидко зареєстрували" – так, початкову реєстрацію проводили за прискореною процедурою, цього потребувала масштабність пандемії та її унікальність (уперше за 100 років). Вакцину від Pfizer, до речі, вже зареєстровано й за звичайною процедурою.
Далі починається справжня маячня – про зміну ДНК або РНК, про чипування, всесвітню змову і такі інші вигадки, які просто немає сенсу спростовувати через їхню абсурдність. Як переконати людину, що земля кругла, якщо вона вірить, що вона пласка? Вивчення соціального зрізу антиприщепників дає разючий результат – немає жодної залежності від рівня доходів, соціального стану, наявності/відсутності освіти. У нісенітницю про чипування вірять і блогери Instagram, і бабусі з далекого села.
Але заради справедливості зауважимо, що так було завжди – ліга противників обов'язкової вакцинації з'явилася у Британії ще у другій половині XIX століття. Абсолютну більшість тих, хто сьогодні з піною біля рота верзе всю цю неймовірну маячню про шкоду щеплень і вплив на ДНК, ще в нетямущому дитинстві було щеплено, наприклад, проти віспи чи поліомієліту. І ніхто їх водночас не питав. А який результат? Віспа, яка лише у ХХ столітті вбила 0,5 млрд людей, зовсім зникла, а поліомієліт практично переможений.
То в чому феномен антиприщепників? Цілковита відсутність логіки. Кожна епоха народжує свої забобони, як породила їх і цифрова. Психологи кажуть: у періоди потрясінь людина часто відмовляється від критичного мислення та покладається на "мудрість натовпу". У світі масове мислення переважає і з величезною швидкістю поширюється у соціальних мережах. Там є цілі спільноти тих, хто вірить у найірраціональніші ідеї. У мережі надлишок інформації, і тут дійсно треба мати неабиякий розум або спеціальні навички, щоб відрізнити міф (фейк) від реального факту. Окрім того, доступність інформації дає змогу легко нею маніпулювати, висмикуючи та тасуючи її фрагменти.
Запитання – а що з усім цим робити? Лунають зовсім радикальні вигуки, на кшталт – зобов'язати антиприщепників самих платити за лікування. Але це крайність. Влада ламає голову над тим, як бути. Як змусити, а точніше, переконати людей щепитися. Пряник у вигляді лотерей і навіть грошових бонусів не спрацював, тоді лишається батіг. У багатьох країнах світу, наприклад, запроваджують примусову вакцинацію окремих категорій населення. Співробітників сфери послуг, охорони здоров'я, освіти, всіх, хто спілкується з великою кількістю людей, без щеплення просто не допускатимуть до роботи. В Ізраїлі у Кнесет збираються внести законопроєкт про те, що тим, хто відмовився щеплюватися і втратив через це роботу, не платитимуть допомоги з безробіття.
Навіть у найдемократичніших країнах починають потихеньку закручувати гайки. У Франції медиків усувають від роботи через відсутність щеплень. У Британії дітей із 12 років вакцинуватимуть без згоди батьків (але за згодою дитини). Придумано "ковідні" паспорти, QR-коди, "зелені" перепустки тощо. Й однаково – це не працює, точніше, працює неефективно. Особливо у країнах, де всі ці документи доступні на чорному ринку.
Напевно, доведеться діяти дідівськими способами, а саме – переконувати. Як переконували лікарі в Англії та Америці щеплювати дітей проти віспи, пробиваючись крізь стіну невігластва та зневіри. Але там ще й карали, до того ж досить жорстко. Тут уже вибір має зробити влада – як бути з тими, хто не вірить у науку. Яка вже досить переконливо довела – тільки вакцина може захистити від коронавірусу.
Бережіть себе та своїх близьких, прищеплюйтесь, не нехтуйте можливістю зберегти найбільший скарб – свої здоров'я та життя!
Джерело: "ГОРДОН"