Ніщо і ніхто брехнею не зможе змінити багаторічну гідну репутацію братів Суркісів G

Фото: Сергей Васильев / Facebook

У справі бізнесменів Григорія та Ігоря Суркісів є два фейки, які заслуговують на окрему увагу, зазначив спортивний журналіст Сергій Васильєв.

Кейс Суркісів проти "Привату" обріс фейками.

На 2 вересня цього року призначено чергове слухання за однією з найдраматичніших судових тяжб в Україні – протистояння сімейства Суркісів із націоналізованим "ПриватБанком".

Суркіси вважають, що в межах націоналізації "ПриватБанку" їх незаконно позбавили коштів унаслідок шантажу п'ятого президента України Петра Порошенка. За версією Суркісів, за вказівкою Порошенка низку пов'язаних із ними компаній Нацбанк визнав пов'язаними з акціонерами "ПриватБанку". Це рішення спричинило трансформацію депозитів, які належать компаніям, на суму приблизно $250 млн в акції "ПриватБанку", які держава викупила за 1 грн.

За версією "ПриватБанку", підтримуваною всією українською владою, зазначені компанії насправді пов'язані з акціонерами "ПриватБанку", усі процедурні рішення бездоганні, вимоги Суркісів незаконні.

Здавалося б, звичайний судовий спір заможних позивачів з іще заможнішим відповідачем. Однак є в цій драмі дуже дивна тенденція – регулярні й системні інформаційні випади проти Суркісів із навмисним прагненням створити для них украй негативний образ – від противників націоналізації "ПриватБанку" до загрози національній безпеці та міжнародних шахраїв.

Два головні фейки про цю справу Суркісів заслуговують на окрему увагу і спростування.

Фейк №1. Грошей немає. Усі гроші влито в капітал "ПриватБанку".

Нещодавно цю помилку зрозуміло, коротко і по суті (однак неправильно) виклав на своїй Facebook-сторінці міністр юстиції Денис Малюська: "Позивачі вимагають зобов'язати "ПриватБанк" продовжувати обслуговувати їхні депозити. "Приват" заперечує, оскільки депозитів не існує, їх було конвертовано в акції банку під час процедури неплатоспроможності".

Водночас це абсолютна неправда. Річ у тім, що депозити зазначених компаній Суркісів було розміщено не в Україні, а в кіпрській філії "ПриватБанку".

У фінансовій звітності кіпрської філії "ПриватБанку" за 2017 рік на сторінці 38 указано, що 20 грудня 2016 року Центробанк Кіпру вніс зміни в банківську ліцензію філії. Згідно зі зміненою ліцензією, філії заборонено проводити міжбанківські трансакції з центральним офісом та пов'язаними банками. Водночас філія бере участь у кількох судових позовах і судових справах, обумовлених процедурою bail-in [трансформації акцій у капітал банку]. Залишки на рахунках клієнтів, які брали участь у судових процесах із філією, становили понад €247 млн [в еквіваленті] на 31 грудня 2017 року.

Фото Сергія Васильєва

Отже, 20 грудня 2016 року відбулася bail-in – трансформація депозитів вкладників "ПриватБанку" в акції додаткової емісії цього банку. Цього ж дня Центробанк Кіпру заборонив перераховувати кошти кіпрській філії "ПриватБанку" на адресу центрального офісу банку в Україні.

Отже, гроші підприємств Суркісів не могли покинути кіпрську філію "ПриватБанку" ні до, ні після 20 грудня 2016 року, і не покинули її, що підтверджує витяг із фінансової звітності кіпрської філії "ПриватБанку" за 2017 рік (див. додаток).

Фото Сергія Васильєва

Те саме група "ПриватБанк" підтверджує у своєму щорічному звіті від 31 грудня 2019 року (сторінка 40), згідно з яким станом на 31 грудня 2019-го до поточних рахунків юридичних осіб включено 248 млн грн [в еквіваленті] коштів клієнтів кіпрської філії банку, які були предметом конвертації зобов'язань у капітал під час націоналізації 2016 року.

Фото Сергія Васильєва

Зазначених коштів філія банку не перерахувала через заборону Центрального банку Кіпру на проведення філією міжбанківських розрахунків із банком і у зв'язку із судовими позовами, відкритими щодо цих коштів. Банк і його філія на Кіпрі не закінчили аналізу того, чи треба припиняти визнання цих сум, і поки оцінюють можливості різноманітних сценаріїв рішень суду і їхній вплив на конвертацію зобов'язань у капітал.

Отже, станом на 31 грудня 2019 року гроші з депозитних рахунків компаній Суркісів і раніше перебували в кіпрській філії "ПриватБанку", а значить, їх не було трансформовано в капітал "ПриватБанку", що повністю спростовує фейк №1 про відсутність грошей.

Фейк №2. Kroll сказав, що гроші компаній – крадені.

У липні 2020 року маловідоме навіть у США видання Chicago Morning Star раптом публікує нібито фрагмент розслідування детективної компанії Kroll про те, що нібито гроші на депозитних рахунках англійських компаній Суркісів у кіпрській філії "ПриватБанку" є похідними від кредитів цього самого банку, виданих у 2000–2010 роках пов'язаним із банком особам. Проте українські ЗМІ бадьоро підхопили цю "новину" й активно її розтиражували.

Суркіси відразу ж спростували цю інформацію, а "Економічна правда" в контекстному матеріалі зазначила, що сам сайт Chicago Morning Star схожий на фейковий – фото авторів узято зі стічних ресурсів, а ресурс переважно публікує орієнтовані на Чикаго переписані новини.

Основне заперечення Суркісів – аргументи на публікації базуються на недостовірних даних, не підтверджених жодним офіційним документом. І це дійсно так. Дослідження детективної компанії Kroll проводили 2017 року, але досі ніде і ніхто його не оприлюднив. Отже, будь-які посилання на це дослідження – не більше ніж маніпуляція, яка паразитує на гарному іміджі цієї компанії. Ніщо і ніхто брехнею не зможе змінити багаторічну гідну репутацію братів Суркісів.

Джерело: "ГОРДОН"