Щоб захистити національні інтереси на переговорах з ЄС, потрібно проаналізувати досвід Польщі й Чехії. Щоб Україна не була для Європи сировинною базою
Теза уряду, що ми будемо сировинною базою для Європи, – теза небезпечна. Немає жодної успішної держави, яка б не пройшла індустріально-інноваційний шлях. І в нас промислово-індустріальна країна з високим рівнем наукоємних секторів, з максимальною переробкою в аграрній промисловості. Маємо зробити так, щоб в Україні було створено хаб, наприклад, з виробництва напівпровідників.
Українські айтівці вже працюють практично в усіх країнах світу. І ми маємо перейти від розуміння, що ми аграрна держава, яка годуватиме Європу, до розуміння, що ми держава високоінтелектуальна.
Політика щодо освіти, ролі науки, ролі людини має змінюватися. Особливо зараз, коли перемовини з ЄС перейшли зі стадії очікування до стадії активного перемовного процесу. Величезне значення для майбутньої конфігурації взаємовідносин з ЄС має той формат домовленостей по кожному з напрямів, який би максимально захищав інтереси української економіки.
Щодо демократичних цінностей – європейські стандарти найкращі. Тут немає потреби в дебатах. А от у тому, що стосується економічної частини, промисловості, соціального блоку – тут, звісно, потрібно проаналізувати досвід перемовин Польщі, Чехії, які по кожному з розділів захищали власні національні інтереси. Це великий виклик.
І мене зараз найбільше турбує, що сьогодні уряд без залучення представників реального сектору, асоціацій, федерації роботодавців тощо, без представників парламенту навіть, самостійно веде перемовини. Відповідно, й аргументів у них менше. А наше завдання – захистити економіку України. І бути сильною країною серед сильних, а не найбіднішою в ЄС.
Джерело: "ГОРДОН"