"Жодна з країн не є Туреччиною". Ердоган вважає, що процес вступу України та Молдови в ЄС "почнеться і теж застопориться"

Стратегічний та економічний потенціал Туреччини демонструє, що вона вже досягнула повноправного членства в ЄС, вважає Ердоган
Фото: EPA

Президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що надання Україні та Молдові статусу кандидата в ЄС ще не означає, що вони стануть членами Євросоюзу. Про це турецький лідер сказав 19 грудня журналістам після свого візиту до Угорщини, повідомило Reuters.

Туреччина є кандидатом на членство в ЄС із 1999 року. Переговори про вступ розпочалися у 2005 році. 14 грудня 2023 року Європейська рада ухвалила рішення розпочати переговори про вступ України та Молдови у Євросоюз.

Як зазначив Ердоган, із ними "почнеться процес, і він теж застопориться".

"Жодна із цих країн не є Туреччиною", – додав політик.

На його думку, "неправильно, що Туреччина, яка більш готова до вступу в ЄС, ніж деякі держави-члени, роками чекає біля дверей через політичні перешкоди".

Ердоган заявив, що "стратегічний та економічний потенціал Туреччини демонструє, що вона вже досягнула повноправного членства в ЄС", його цитує "Анадолу".

Турецький президент розраховує, що прогрес у цьому процесі можна буде побачити у другій половині 2024 року під час головування в Раді ЄС Угорщини, з якою Анкара має добрі зв'язки.

Контекст:

Як велику країну з економікою, що розвивається, члена НАТО і G20, Туреччину визнали активним гравцем у регіональній зовнішній політиці, що має стратегічне положення, зокрема для енергетичної безпеки ЄС. Туреччина є головним стратегічним партнером ЄС щодо таких питань, як міграція, безпека, боротьба з тероризмом та економіка.

Європарламент критикує дії та політику Туреччини в певних сферах. Зокрема, на думку ЄС, Туреччина не відповідає стандартам Євросоюзу у сферах демократії, верховенства закону й основних прав.

У резолюції Європарламенту, ухваленій у травні 2021 року, зазначали, що відносини між ЄС і Туреччиною "опинилися на історичному мінімумі" й погіршилися настільки, що Євросоюзу необхідно провести їхню глибоку переоцінку. Євродепутати констатували, що Туреччина дедалі більше віддаляється від цінностей і стандартів ЄС.

Ердоган заявив на початку грудня 2023 року, що Туреччина не покладає жодних надій на Євросоюз, біля дверей якого її змусили чекати 60 років.