Наші чиновники провалюють "зефірний тест", керуючись лише миттєвою вигодою
Колись у Стенфорді був проведений перший "зефірний тест". Перед чотири-пʼятирічними дітьми поставили зефір і сказали, що якщо вони просидять 15 хвилин і не зʼїдять його, отримають винагороду – ще по одній зефірці.
Так перевірялася здатність дітей утримуватися від меншої кількості благ заради більшої винагороди в майбутньому. Більшість дітей обирали негайну вигоду, піддавалися спокусі й зʼїдали свій зефір одразу.
Наші чиновники теж провалюють "зефірний тест", керуючись лише миттєвою вигодою, навіть якщо це буде шкодити країні у майбутньому. Яскравий приклад – підняття податків заради збільшення доходу бюджету. По суті, це значить "зʼїсти зефірку зараз".
Чому так?
Загальний обʼєм податкових зборів залежить не від розміру податкових ставок, а від розміру всієї економіки. Неможливо зібрати більше податків, ніж це дозволяє економіка. Збільшенням податків і тиском на бізнес можна досягти лише зворотного ефекту – зменшення зборів, тінізації в додачу до гальмування економічного розвитку.
Тому якщо стоїть завдання збільшити податкові надходження, потрібно почекати, поки підприємці розвинуть економіку, а вже потім їх доїти.
А якщо вже хочеться різко підняти податкові збори, бо горить, тоді потрібно проводити терміново масштабні дерегуляцію, приватизацію та знижувати податки – парадокс!
Словом, просто дати підприємцям свободу і почекати на ефект, причому чекати доведеться зовсім недовго! Але ж для цього потрібно бути "дорослими". Та діти й чиновники чекати не можуть, вони намагаються з'їсти зефір уже і негайно.
Джерело: Володимир Поперешнюк / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора