Замість сотні нових ліжко-місць і нової дороги заплатити оброк Коболєву
Газові наперсткарі
Читаю інформацію, як "Нафтогаз України" підвищив ціни для підприємств теплокомуненерго на січень, виставивши ціну 7331 грн за 1 тис. м3. І це без ПДВ. Із ПДВ ціна буде ще вищою – 8797 грн за 1 тис. м3. Тобто підприємствам, які постачають у квартири централізоване опалення та гарячу воду, "Нафтогаз" зарядив ні багато ні мало націнку 20% від грудневої ціни, і все це на тлі розповідей про "замороження цін" для людей.
За день до цього Кабмін і мери підписали меморандум про те, що ціни опалення для населення цієї зими підвищувати не будуть. Логічно було б припустити, що "Нафтогаз" не підвищуватиме ціни на газ для комунальних підприємств, які виробляють тепло. А як ще можна домогтися заборони цін і виконати завдання, яке поставив Зеленський? Але "Нафтогаз" однаково підвищує ціну до 8,79 грн за 1 м3 для тепловиків і радісно повідомляє, що виробникам тепла нададуть відтермінування до вересня 2021 року для погашення різниці в ціні між ринковою і фактичною вартістю газу.
Виходить традиційно українська ситуація. Спочатку створюють проблему, потім судомно думають, як її вирішити, тоді урочисто оголошують, що проблему вирішено, а потім виявляється, що за всі рішення однаково заплатить кінцевий споживач. Тільки не протягом найближчих місяців, а до осені. Чисті наперстки.
А тепер головне питання до "Нафтогазу", Кабміну та ОПУ. Дійсно, як так виходить, що "Нафтогаз" продає газ населенню по 6,86 за 1 м3, а тепловикам – по 8,79 грн? Що це за схематоз? Навіщо всі ці відтермінування і якісь мутні перекидання? Якщо "Нафтогаз" продає газ населенню по 6,86 грн, і це вигідно, то чому різниця на кубі становить +1,93 грн, коли "Нафтогаз" виставляє ціну підприємствам теплокомуненерго? І хто заплатить за цей банкет "Нафтогазу"? Якісь благодійники? Міжнародний валютний фонд? Байден?
До речі, коли "Нафтогаз" продає газ тепловикам – це за логікою оптова ціна. Коли населенню – це роздріб. Якась фігня виходить, коли оптова ціна 8,79 грн, а роздрібна – 6,86 грн. Тобто ціна оптових продажів виходить дорожчою, ніж роздрібних. Знову суто український феномен. Якщо по-простому, то виглядає це так: встановили ціну для населення 6,86 грн, але одразу ж вирішили витягти бабла з іншої кишені. Адже якщо підприємства теплокомуненерго не виставили відповідні ціни в платіжках, то у місцевої влади не залишиться іншого виходу, як витягнути цю різницю з місцевих бюджетів.
Тобто варіанти два. Або підвищити людям ціни всупереч обіцянкам і меморандумам. Або тупо пилососити місцеві бюджети, щоб розрахуватися з "Нафтогазом", забираючи гроші з лютого до вересня з і так недофінансованих медицини, шкіл і соціальної сфери на місцях, із проєктів розвитку тощо. Замість сотні нових ліжко-місць і нової дороги заплатити оброк Коболєву і його менеджерам. Ось про що ця вся історія.
Або звідки взяти ці гроші? Якщо у когось є варіанти – діліться в коментарях. У мене тут багато друзів, які представляють місцеве самоврядування і владу на місцях. Як узагалі співвідносяться всі ці меморандуми з реальністю? І звідки будуть шкребти гроші, щоб і меморандум виконати і "Нафтогазу" з фінансовими показниками допомогти?
А по-доброму, якщо не гратися в наперстки, а вирішувати проблему, то не потрібно нізвідки шкребти гроші. І місцевих бюджетів пилососити не потрібно. Просто ставте ті самі 6,86 грн за м3, які ви виставляєте на ринку побутовим споживачам. І все. А краще взагалі припиняйте каламутити з газом українського видобутку. І адекватні ціни будуть усюди – і в населення, і у підприємств ТКЕ (що в підсумку теж безпосередньо стосується населення).
Джерело: Yuriy Romanenko / Facebook