Якщо зберігатимете часник так – він не проросте й пролежить свіжим пів року
Часник дуже легко починає проростати, якщо його неправильно зберігати, а також стає гірким і в ньому розвивається цвіль. Видання Storinka пояснило, як цього уникнути.
Зберігати часник у холодильнику, на кухонних стільницях або полиці неправильно, оскільки так він набагато швидше проростає.
Надто багато світла, тепла й води, недостатня циркуляція повітря призводять до того, що цей продукт псується. За правильного зберігання цілі головки часнику мають лежати до шести місяців, якщо їх не розбирали. Як окремі зубці часник зберігатиметься до трьох тижнів.
Найкращим для зберігання є місце, де часник не зазнаватиме впливу світла, води або екстремальних температур. Ідеальна температура для часнику – приблизно +15...+18 °С. Цілий часник ніколи не варто зберігати у пластикових контейнерах або всередині тари із кришкою.
Зубчики часнику найкраще зберігати в холодильнику в закритому пакеті чи контейнері. Розібраний на зубці часник треба використати якнайшвидше, оскільки він починає змінювати колір і швидко псується. Зберігання нарізаного часнику в маленькій банці або герметичному пакеті дасть змогу використовувати його протягом трьох днів.