Головлікар санаторію "Червона калина" Сивий: У нас реформу охорони здоров'я проводять на руїнах економіки. Тому стільки народного невдоволення G

Сивий: Пацієнт – це наш бренд
Фото надав санаторій "Червона калина"

Заслужений лікар України, головний лікар санаторію "Червона калина" Микола Сивий в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" розповів, чому молоде покоління більш схильне до різних хвороб, як уникнути хабарництва в медицині і для чого поєднувати традиційне лікування з нетрадиційним.

Заслужений лікар України Микола Сивий 20 років у державній медицині займався організацією охорони здоров'я, працював лікарем-хірургом. 58 років керував медичними установами: спочатку села, потім району та області, зараз – санаторієм "Червона калина" на Рівненщині. У 1994 році за проект санаторію Сивий став лауреатом Державної премії України з архітектури і будівництва.

– Миколо Юрійовичу, ви більше ніж 25 років обіймаєте посаду головного лікаря санаторію "Червона калина". Які плоди цих 25 років?

– Головне моє досягнення – це створення прекрасного заповідного куточка України в Рівненській області. Ми змінили клаптик землі для того, щоб оздоровлювати людей. Це по-перше. По-друге, ми створили колектив компетентних, висококваліфікованих, відповідальних працівників. Вони співчувають будь-якому людському болю і готові завжди прийти на допомогу. Майже 50% наших працівників – старожили, які прийшли на роботу ще в 1993 році. Здебільшого це були молоді, 2030-річні, і, відверто кажучи, не дуже обізнані люди. За період роботи в санаторії завдяки високій працездатності, постійному прагненню бути найкращими у своїй галузі стали професіоналами. Усі працівники санаторію люблять, поважають їх. Пацієнт – це наш бренд. І цим усе сказано. Тут не грубіянять, не беруть хабарів і вважають рідними всіх, хто приїжджає на лікування.

– Чи мають для вас якесь значення державні звання?

– Для мене це один із найпотужніших моральних стимулів, щоб увесь час творити, боротися і перемагати. Це оцінка моєї праці. І це дуже важливо для мене. Я людина дуже чутлива за природою, і, коли оцінюють мою роботу, у мене з'являється ще більше натхнення, сили та енергії. Окрім того, що я заслужений лікар України, я ще й лауреат Державної премії з архітектури та будівництва. Це суміжна моя дорога, якою я весь час іду вперед у своєму житті: медицина, будівництво, архітектура і творчість.

У нашому колективі більшість працівників уже навчилася працювати за принципом "що я зробив для "Червоної калини"?", а не "що "Калина" зробила для мене?"

Фото надав санаторій "Червона калина"

– Якої ви думки про нове покоління? Як вважаєте, воно менш наполегливе, ніж ваше?

– Нове покоління народжене в інші часи, його по-іншому виховували. Ми – діти війни, які росли у важкий повоєнний період. Тому завзятість і цілеспрямованість закладено генетично в нашій свідомості. І мене завжди дивують молоді люди, які працюють без завзяття, не бажають учитися чогось нового, які потребують матеріального забезпечення, не вклавши праці. Ніколи не буде багатою наша Україна, якщо ми самі не будемо її створювати. Хоча серед молоді зараз дуже багато розумних людей. Це наше майбутнє, безумовно.

У нашому колективі більшість працівників уже навчилася працювати за принципом "що я зробив для "Червоної калини"?", а не "що "Калина" зробила для мене?". Це моя велика перемога. Робота з перебудови свідомості в цьому плані моїх працівників і надалі залишається для мене найскладнішою, найважливішою і невідкладною роботою.

– Зараз держава переживає кризові часи. Як це позначається на роботі та реаліях санаторію?

– Звичайно, нестабільна економіка держави, корупція, знецінення гривні, подорожчання всіх товарно-матеріальних цінностей негативно впливають на економічне становище нашого санаторію. Але, незважаючи на зовнішні фактори, ми зосередилися на розв'язанні наших внутрішніх проблем і недоліків у роботі. Ми вже усвідомили, що виживемо тоді, коли будемо виявляти їхні причини та вчасно реагувати. Колектив це зрозумів.

Щоб вийти з кризи, потрібна ефективна діяльність. Перше – раціональне використання наявних товарно-матеріальних цінностей і кадрового потенціалу. Потрібно розібратися у своїй власній кухні – навести лад економічний. Важливо знати і контролювати, куди і для чого витрачають гроші. Нам треба навчитися аналізувати. Друге – впровадження новітніх технологій – це стрижень економіки нашого санаторію. Виходило, що ми зробили величезну "корову", тобто наш санаторій, але не вміємо як слід її видоїти. Завжди потрібно думати головою, а виконувати серцем.

Зарплата співробітників санаторію на 2030% вища, ніж у державних медичних установах. І я категорично виступаю проти будь-яких хабарів. "Вкладай більше праці в культуру та якість обслуговування – більше людей їхатиме й у тебе буде вища заробітна плата", – повторюю я своїм співробітникам.

Як каже митрополит Запорізький і Мелітопольський Лука, усі професії та спеціальності – це робота, а духовенство і медицина – це служіння людям.

Долаючи зовнішні та внутрішні труднощі, перебуваючи на самозабезпеченні, а також орендуючи державне майно санаторію, наш колектив у складі 165 осіб вніс у бюджет держави лише у вигляді податків понад 70 млн грн, що вп'ятеро перевищує вартість державного майна санаторію, а також приблизно 8 млн грн власних коштів у його поліпшення.

Ще ми досягли великих успіхів у географії наповнення санаторію відпочивальниками. Починали ми в 1993 році з оздоровлення дітей Рівненської області, які постраждали від аварії на ЧАЕС, а зараз у нас бувають пацієнти з усіх областей України та з п'яти континентів планети – Азії, Африки, Австралії, Америки та Європи.

Для здоров'я надважливий спосіб життя людини: здорове харчування, фізична активність, а також спосіб мислення

Фото надав санаторій "Червона калина"

– Ще у 2013 році в інтерв'ю "Бульвару Гордона" ви розповідали, що в санаторії почали впроваджувати заходи з економії електроенергії та газу, перейшли на тверде паливо. Довелося заощаджувати ще на чомусь?

– Економно жити і працювати я навчився дуже давно, ще з Другої світової війни, коли відчув на собі голод і холод. Якщо ми будемо ощадливо використовувати все, що в нас є, ми будемо багатшими. Якщо говорити конкретно про тверде паливо, то з 2013 року, тобто протягом перших трьох опалювальних сезонів твердопаливної котельні, вона окупилася вже на 100%. І далі йде прибуток. Якби ми користувалися газом, то "Калина" померла б уже давним-давно. Ми відразу зорієнтувалися та обладнали твердопаливну котельню. Лише на сухій і підсушеній деревині. Із метою економії електроенергії використовуємо новітні енергозбережні технології – це лампи відповідні, індукційні панелі, сучасне теплове обладнання для харчоблоку тощо. Також проведено енергоаудит нашого цілісного майнового комплексу санаторію, розроблено проект будівництва дахомережевої сонячної електростанції. Нині триває його експертиза. Це дасть можливість виробляти електроенергію для власних потреб, зайву продавати іншим споживачам. Зараз щомісяця заощаджуємо приблизно 25 тис. грн.

– Територію санаторію планували зареєструвати як заповідник. Чи не відмовилися ви від цієї ідеї? Чи буде таке оформлення? Що це дасть?

– Цю ідею не тільки не забули  – втілюємо її у життя. Із нашої ініціативи Рівненська обласна рада ухвалила рішення про створення на базі території санаторію пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення – дендропарк "Червона калина" орієнтовною площею 12,2 га. Це рішення ради ми зараз реалізуємо.

Одна частина території санаторію вже формально є дендропарком. Директори дендропарків і ботанічних садів України допомогли нам зробити цей оазис, у якому зібрано тисячі унікальних дерев, кущів та рослин. Цінність території, про яку я кажу, науково обґрунтували професор Державної екологічної академії Олена Байрак і кандидат біологічних наук Ліана Онук.

Повітря, яким ми дихаємо в санаторії, чистіше, ніж в операційній. У нас тихо і спокійно, і найпотужніший природний санітар росте – сосна, яка виділяє кисень, а поглинає вуглекислий газ, мікроорганізми, порошинки.

– Чи може в санаторій потрапити людина без направлення, самостійно звернувшись, і пройти обстеження вже у закладі, адже, як то кажуть, немає здорових людей, а є погано обстежені?

– Так, звичайно, така можливість є. Приїжджають люди й необстежені. Але ми їх не відправляємо назад. Окрім тих, звичайно, кому протипоказано лікуватися в нас. Звичайно, вони можуть просто відпочити. Але наявність санаторно-курортної картки обов'язкова. Якщо в людини на руках обстеження, на це не витрачають час у санаторії – відразу починається лікування. Якщо необхідно, ми можемо провести загальноклінічний комплекс обстежень та консультації вузьких фахівців будь-якого профілю.

– Які нововведення в лікуванні та системі перебування в санаторії було втілено останнім часом?

– Зважаючи стрімкий темп сучасності, високий рівень зайнятості і низьку платоспроможність більшості населення, а отже, і відпочивальників, які приїжджають до нас на короткострокове перебування, ми почали впроваджувати методи лікування за допомогою комбінованих апаратів нового покоління (фізіотерапевтичних комбайнів). Вони дають високі результати протягом незначних проміжків часу. Це поєднання лазеротерапії з магнітотерапією, ультразвуком, сканування лазером, лазеропунктури з магнітотерапією, застосування біоптрону, сканувального лазера з магніторезонансноквантовою терапією, краніосакральна терапія, прикладна кінезіологія, остеофармакопунктура. Усе це сприяє зменшенню больового синдрому, стійкій тривалій ремісії під час хронічних захворювань опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, органів травлення і патології дихальної системи, поліпшенню емоційного стану людей. Надважливі і здорове харчування, фізична активність, спосіб мислення людини.

– Яке дозвілля організовує  санаторій для своїх пацієнтів?

– Наш санаторій – це мікромістечко, у якому ми надаємо безліч різних послуг. Ми перебуваємо у віддаленому від забруднень і шуму природному середовищі. Відпочивальники одержують усі необхідні послуги – від прогулянок територією лісопаркової зони до риболовлі на озері. Пропонуємо й активний відпочинок: велосипедні прогулянки в лісі, катання на роликах, санчатах, лижах. Улітку, окрім купання в озері, можна поплавати на катамаранах, човнах. Функціонують у нас і спортивно-тренажерний зал, літній тренажерний майданчик, більярдна і камінна зали. Для любителів танців п'ять разів на тиждень ми влаштовуємо вечірню дискотеку і двічі на тиждень для старшого покоління – українські вечори з баяном. Щовечора в широкому форматі демонструють фільми, можна навіть замовити перегляд.

Важливою процедурою для відпочивальників уже зараз є моя зустріч щоп'ятниці з ними, на якій я обов'язково вислуховую їхні пропозиції та зауваження. Після закінчення зустрічі я дарую їм музичний виступ. У мене записано понад 80 пісень у моєму виконанні, п'ять дуетів із різними артистами та одне тріо. У нашого санаторію навіть є свій гімн "Червона калина" на слова та музику заслуженого працівника мистецтв України, професора Миколи Дацика, який я виконую з народною артисткою України Наталією-Марією Фариною.

Двічі на тиждень до нас приїздять артисти з концертами. Це не тільки виконавці з нашого Поліського регіону, але й із Києва, Львова, Одеси, Запоріжжя та інших міст. У нас у гостях побували народні артисти України Василь Зінкевич, Павло Дворський, Микола Гнатюк, Наталія Фарина, Олександр та Інна Гапони, Світлана Мирвода, Анатолій Авдієвський, Зеновій Корінець, Олександр Гурець, Анатолій Паламаренко, Ольга Чубарева (Lady Opera), Андрій Демиденко, Геннадій Татарченко, фіналісти проекту "Голос країни" Микола Бобрик, Владислав Кашпуренко, Анастасія Янцур.

Цього року на День медичного працівника нас вітав хор імені Григорія Верьовки з делегацією письменників, яку очолив Герой України Ігор Юхновський. А ще ми пропонуємо екскурсії Рівненською, Тернопільською, Львівською, Волинською областями. Для духовної потреби двічі на тиждень і на всі великі свята у нас функціонує церква Святого Миколая. Загалом ми намагаємося, щоб відпочивальник почувався комфортно і мав гарний настрій.

Нетрадиційні методи лікування – це не данина моді, а безцінний досвід давньої медицини, який потребує усвідомлення і переосмислення з позицій сьогодення 

Фото надав санаторій "Червона калина"

– У санаторії ви застосовуєте не тільки традиційні медичні процедури, але й методи нетрадиційної медицини, зокрема лікування бджолами, п'явками, глинотерапію, ароматерапію, лікування гарячими житом і камінням. Чому вирішили застосовувати такі методи? Наскільки вони дієві?

– "Природа лікує, лікар діагностує" – зараз дуже актуальна ця давня латинська приказка. Правильне використання лікарями природних факторів не тільки оздоровлює, а й зцілює людей. Бджола, наприклад, є унікальним шприцом із ліками, синтетично відтворити які на сьогодні не вдалося. Бджолина отрута містить біологічно активні речовини, які чинять протимікробну, протизапальну, імуностимулювальну, нейротоксичну, анальгетичну та інші дії одночасно. Про це свідчать дослідження вітчизняних і закордонних учених. А бджолиний вулик є безцінним природним інгалятором. У повітрі вулика містяться леткі фракції всіх продуктів бджільництва: меду, прополісу, бджолиної отрути, маткового молочка, воску, які цілюще впливають на дихальну, шлунково-кишкову, серцево-судинну, нервову системи. У нас облаштовано вуликову лежанку і воскову кімнату, проводять апімасаж.

А чи можна переоцінити цілющий вплив медичної п'явки за різних соматичних патологій?! Нині п'явку визнано фармацевтичною міні-фабрикою, яка виробляє комплекс біологічно активних речовин, що позитивно і різнобічно впливають на організм людини, оздоровлюючи й омолоджуючи його. Нетрадиційні методи лікування – це не данина моді, а безцінний досвід давньої медицини, який потребує усвідомлення і переосмислення з позицій сьогодення.

Одним із основних патогенних факторів сучасності небезпідставно вважають стрес. Тому в санаторії розроблено потужний спектр методик, спрямованих на заспокоєння, розслаблення, відновлення функціональної цілісності організму. Серед них найбільш поширеними й ефективними є масажі: медовий, лімфодренажний, масаж нагрітим камінням, теплими трав'яними мішечками, вакуумний, шоколадний та інші. Також це і мінеральні обгортання глиною або ламінарією, і теплові процедури: прогрівання житом, піском, сіллю, бджолиним воском. А як же без процедур психологічного розвантаження – аромакольоромузикотерапії або апігармонізації?! І це тільки частина того комплексу процедур, які є в нашому санаторії.

– В одному з інтерв'ю ви казали, що в СРСР була найкраща у світі первинна медико-санітарна допомога, у країну приїжджали навчатися фахівці з різних країн. Ви зазначали, що було якісно побудовано систему диспансеризації, завдяки чому захворювання виявляли на ранній стадії. У світлі медичної реформи, яку впровадили нещодавно, чи бачите ви позитивні зміни? Чи потребувала стара система реформування? Які плюси і мінуси реформування?

– Так, коли я очолював обласний відділ охорони здоров'я, наша область насправді була всесоюзною базою Всесвітньої організації охорони здоров'я первинної медико-санітарної допомоги. До нас приїжджали вчитися та обмінюватися досвідом лікарі з багатьох країн світу. Щодо системи охорони здоров'я України, вона однозначно потребує реформування. Тому найголовніше: по-перше, систему охорони здоров'я нам потрібно спочатку створити, а потім її реформувати, і, по-друге, реформування треба тісно пов'язати з економікою держави. Зростає економіка  відповідно, розвивається й охорона здоров'я. А в нас зараз реформу охорони здоров'я роблять на руїнах економіки. Тому стільки народного невдоволення.

– Який вік пацієнтів вашого санаторію? Чи приїжджають до вас молоді люди? Які хвороби переважно лікує в санаторії молодь?

– Санаторій переважно обслуговує категорії дорослого населення. Але є й молодь. Ми приймаємо пацієнтів із 14-річного віку. Основні напрями лікування в санаторії – це захворювання опорно-рухового апарату, хребта і суглобів, патології нервової системи, захворювання серцево-судинної системи, органів травлення, патології органів дихання.

Пропонуємо також комплекс релаксаційних і оздоровчих процедур для молоді, яка не потребує цілеспрямованого лікування. На території санаторію відкрито два цілющі джерела мінеральної води. Вода в одній зі свердловин з однойменною назвою "Червона калина" є слаболужною хлоридно-натрієвою. Це вода середньої мінералізації, найбільш ефективна для питного лікування.

Другий різновид мінеральної лікувальної води – йодобромні розсоли з мінералізацією 35 грамів на 1 літр рідини, які ми використовуємо для зовнішнього застосування: у вигляді ванн і басейну гідрокінезотерапії. Вони нормалізують роботу щитоподібної залози та гіпофізарно-наднирковозалозної системи. Завдяки таким процедурам поліпшується живлення серцевих м'язів, уповільнюється пульс, зменшується реакція серцево-судинної системи на негативні зовнішні подразники, знижується рівень цукру і холестерину в крові.

– За роки вашої роботи лікарем ви спостерігали кілька поколінь пацієнтів. Чи є молоде покоління менш здоровим і стійким? Чи впливають такі фактори, як підвищений стресовий рівень сучасного світу та прискорення темпів життя, на здоров'я людини? Як захистити себе від негативних впливів і зміцнити здоров'я?

– Оздоровлення організму і профілактики розвитку захворювань потребують усі без винятку: і люди старшого віку, і молодь. Звичайно, молоде покоління менш фізично здорове, і на це є свої причини: відлуння Чорнобильської катастрофи, забрудненість повітря мегаполісів хімічними речовинами, постійне перебування під впливом електромагнітних випромінювань гаджетів, вживання харчових продуктів, насичених консервантами, ароматизаторами, стабілізаторами. Тотальна гіподинамія згубно впливає на імунну, ендокринну, нервову, серцево-судинну системи. Саме тому помолодшали гіпертонічна хвороба, інсульти, інфаркти, цукровий діабет, метаболічні синдроми, виразка шлунка і дванадцятиперсної кишки, синдром подразненого кишківника. Онкопатологія посідає провідні позиції за рівнем смертності населення, а малорухливий спосіб життя призводить до прогресування дегенеративно-дистрофічних змін опорно-рухового апарату. Послаблюються і знижуються захисні сили, порушується нормальна робота органів і систем на тлі спазму судин. Тому кришталево чисте повітря, достатній сон, режим харчування, вживання мінеральних вод, природно збалансованих за своїм мінеральним складом, а також комплекс лікувальних і релаксаційних процедур допоможуть значноп зміцнити здоров'я в будь-якому віці.