Через Щегеля й Голубкова гурт The Hypnotunez не зміг виїхати за кордон. Жадан, Tvorchi, Сєрга відреагували

Tvorchi зазначили, що через неможливість виїхати з України їхня участь у промозаходах "Євробачення 2023" опинилася під питанням
Фото: Tvorchi / Facebook
Українські артисти 10 березня запустили у мережі флешмоб із хештегом #культурнийшлях, у якому звернулися до Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) України з проханням не забороняти їм виїжджати за кордон із благодійними концертами. Інтернет-видання "ГОРДОН" публікує хронологію подій, які призвели до посилення вимог із боку Мінкульту.

Заява коміка Щегеля, який утік у Туреччину

На початку березня в мережі спалахнув скандал, пов'язаний з українським коміком Андрієм Щегелем. В інтерв'ю українському журналісту Романові Скрипіну він заявив, що, скориставшись дозволом від Мінкульту, "знайшов спосіб з'...батися і пожити комфортно" в Туреччині.

4 березня пресслужба МКІП заявила, що міністерство має намір ініціювати посилення відповідальності за порушення правил виїзду і повернення в Україну чоловіків призовного віку. "Наразі МКІП підготовлено та подано на затвердження уряду більш жорсткий порядок отримання дозволів на тимчасовий виїзд за кордон чоловіків призовного віку. Конкретну ситуацію з порушенням наданого права виїзду з обов'язковим поверненням до України та ухиленням від мобілізації Щегеля буде взято під контроль правоохоронців", додали у пресслужбі.

Кліп режисера Голубкова для путіністки Клави Коки

8 березня ЗМІ повідомили про те, що український режисер Тарас Голубков, діставши в Мінкульті відповідний дозвіл на зйомки за кордоном фільму про життя українців після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, насправді виїхав у РФ. Там він зняв кліп для російської співачки Клави Коки, яка підтримує політику президента РФ Володимира Путіна. Де зараз перебуває режисер, у Мінкульті не повідомили.

Заборона на виїзд для The Hypnotunez

Того самого дня стало відомо, що український гурт The Hypnotunez, до складу якого входять чоловіки-артисти, не зміг виїхати з України і змушений був скасувати всі свої благодійні виступи в Європі. Про це музиканти повідомили в Instagram, записавши відповідне відео.

"У зв'язку з останніми подіями навколо Мінкульту та так званих артистів призупинили виїзд музикантів за кордон, оголосивши про деякі нові зміни та правила, про які ніхто не знає, не повідомивши заявників. Неможливо додзвонитися і знайти цю інформацію", заявили артисти.

На їхній сторінці зазначено, що колектив запланував у березні 14 концертів у Німеччині на підтримку України.

Подивитися цю публікацію в Instagram

Публікація від The Hypnotunez (@the_hypnotunez)

Заява гурту Kazka

Слідом за ними про заборону на виїзд своїх музикантів в Instagram заявила солістка українського гурту Kazka Олександра Заріцька.

"Ви чули про "артистів", які, скориставшись дозволом від Мінкульту, виїхали за кордон. Але цей пост не про них. Вони в цій історії непорозуміння, винятки з правил, яких, на жаль, не уникнути будь-де, написала співачка. Цей пост про артистів, які завдяки Міністерству культури понад рік збирають кошти у світі на допомогу армії, розповідають про Україну на різних майданчиках, підтримують українців. Сьогодні дуже важливо покарати винних, адже від цього залежить, чи зможуть, наприклад, мої хлопці завтра виїхати на благодійний концерт у Лондоні, де виступ давно анонсований. Поки що їм відмовили".

Участь гурту Tvorchi у промозаходах "Євробачення 2023" опинилася під питанням

Зі схожою заявою виступив в Instagram український гурт Tvorchi, який у травні представлятиме Україну на "Євробаченні 2023".

"Весною 2022 року ми, як і всі свідомі українські артисти, почали давати благодійні концерти по всьому світу на підтримку України. Збирали кошти на військову амуніцію, автівки, медичне обладнання, речі першої необхідності для тимчасово переселених осіб та інше. Ми об'єдналися та стали армією культурного фронту. Нам вдалося залучити мільйони доларів, вести просвітницьку роботу, зустрічатися з лідерами країн-партнерів, розповідати правду, просити про допомогу та говорити слова вдячності, – ідеться у їхній заяві. Але сьогодні робота всіх артистів у цьому напрямку під питанням через "митців" зрадників, які виїхали та не повернулися".

Музиканти зазначили, що через неможливість виїхати з України їхня участь у промозаходах "Євробачення 2023" опинилася під питанням.

"Маємо надію, зрадники будуть покарані, а нам дадуть можливість працювати на благо країни", – підсумували вони.

Позиція Сєрги, який захищає Україну на фронті

Музикантів також підтримав співак і поет Коля Сєрга, який захищає Україну на фронті.

"Саморганізована та дисциплінована культура, як у нас, є прикладом для всього світу. Ну, звісно, в родині не без Щегелевих і Голубкових. Я вважаю, що вони взагалі не мають ніякого відношення до культури. Це отруєні паразити, які мімікрують під культурних діячів. Те, що вони зараз залишаються за кордоном, це для української культури тільки плюс. Головне не пускати їх назад", сказав він.

Подивитися цю публікацію в Instagram

Публікація від Коля Сєрга (@thekolya)

Коментар Жадана

Письменник, волонтер і музикант Сергій Жадан також звернувся до Мінкульту з проханням дозволити артистам виступати за кордоном. Його звернення розміщено 10 березня на сторінці у Facebook "Всеукраїнської асоціації музичних подій".

"Досвід і приклад двох негідників не має перекреслити роботу тисяч працівників культури, які більше року працюють на нашу перемогу, місяцями вкладаються у нашу спільну боротьбу, нашу спільну діяльність", – сказав він.

У Мінкульті поки що заяви артистів не коментували.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 7 лютого – до 20 травня 2023 року.

Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків. 16 серпня президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.

Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карають позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.