Мінкульт України відреагував на заяви стендапера Щегеля й ініціює посилення одержання дозволів на виїзд чоловіків призовного віку за кордон
У міністерстві зазначили, що дозволено тимчасовий виїзд за кордон діячам культури й інформації, якщо метою виїзду є "захист та популяризація інтересів держави України на міжнародній арені" з обов'язковим поверненням у країну.
"МКІП сприяє виїздам різних артистів, художників, музикантів, журналістів, які свідомі своєї справи та громадянської позиції, але через подібні випадки, як з Андрієм Щегелем, ситуація для тих, хто дійсно боронить Україну та веде боротьбу на культурному фронті, ускладнюється. Зазначена особа, яка порушила надане їй право виїзду за кордон, перебувала у складі групи, якій було надано тимчасовий дозвіл. Дії коміка є неприпустимими в умовах воєнного стану, у час, коли переважна більшість свідомих чоловіків залишаються у країні та готові воювати за збереження нашої держави", – ідеться у повідомленні.
Міністерство має намір ініціювати посилення відповідальності за порушення правил виїзду та повернення в Україну чоловіків призовного віку.
"Наразі МКІП підготовлено та подано на затвердження уряду більш жорсткий порядок отримання дозволів на тимчасовий виїзд за кордон чоловіків призовного віку. Конкретну ситуацію з порушенням наданого йому права виїзду з обов'язковим поверненням до України та ухиленням від мобілізації Андрія Щегеля буде взято під контроль правоохоронців", – додали у пресслужбі.
Щегель в інтерв'ю українському журналісту Романові Скрипіну заявив, що після повномасштабного вторгнення РФ переїхав до Туреччини.
"Я не боюся військкоматів. Визначаю себе як вільну людину. Зрозумів, що мені некомфортно і що я більше не можу. І я знайшов спосіб з...батися і пожити комфортно. Ось чесно вам заявляю – реалізуючи своє право на ох...єнне життя, я просто з...бався і сиджу тут", – заявив він.
За словами Щегеля, він виїхав з України як артист.
"Тільки хлопці гинуть. І гинуть для того, щоб ти повернувся у країну, у якій немає війни. Яка перемогла", – заявив журналіст.
"Я виходжу з того, що це вибір хлопців – гинути", – сказав стендапер.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 7 лютого – до 20 травня 2023 року.
Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків. 16 серпня президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.
Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карають позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.